Krytí

13. 07. 2023

Domů
Nahoru
Štěně nebo starší ?
Standard
Ideál kerna
Život ve smečce
Výběr majitele
Krytí
Výběr chovatele

 

Krytí očima majitele feny

(září 2009)

 

Po té, co jsem byla přítomna několika krytí, měla možnost pozorovat zkušené a dlouholeté chovatele, tak bych se o své zkušenosti ráda podělila především s majiteli krycích psů.

Proč bych chtěla "poučovat" majitele krycích psů, když sama psa nemám? Pravě proto, že nám fenu a pokud se rozhodnu jí krýt, tak mám zájem o zdravý a početný vrh.

Jak je v chovatelském řádu stanoveno, tak pes nesmí krýt víc než jednu fenu za jeden den. V moudrých knihách se píše, že ideální rozestup mezi krytím dvou fen je jeden den "volna". Tedy krytí první feny - den volna - krytí druhé feny.

Pokud se jedná o stejnou fenu, není problém krýt znovu druhý den.

Jak asi všem dojde, jde o to, aby pes měl dostatek kvalitního spermatu pro oplodnění. Porušení výše uvedeného znamená nefér jednání vůči majiteli druhé feny, která je v nevýhodě, resp. bude se muset spokojit s málem, čímž její šance na zabřeznutí velmi klesají.

Fenám, na rozdíl od psů jde totiž při oplodnění o hodiny. Nemohou čekat dny, než pes bude znovu připraven. A proto, máte-li domluvených na krytí více fen na stejný termín, je vůči nim fér jim tuto skutečnost oznámit, aby měly připraveného v záloze i dalšího krycího psa.

Je také dobré od mala zvykat psa na dotyk na jeho citlivých orgánech. To, že si musí nechat na výstavě osahat varlata, se všeobecně ví. Ale zapomíná se na fakt, že při krytí je "ve hře" i penis a pro úspěšné krytí by měl pes snést dotyk svého majitele i tam. A to nejen na penis v klidovém stavu, ale i na vysunutý. Jak jsem mohla pozorovat, je spousta psů, kteří dotyk na tomto citlivém místě nesnesou. A přitom je to jen otázka trpělivého cviku.

Vím, že je hodně lidí, kteří jsou zastánci přirozeného krytí a nechají dva "milence", ať si dělají co chtějí, však když budou chtít, tak to vyjde. To je sice hezký přístup, ale pokud jedete stovky kilometrů, máte zájem na odchovu štěňat zrovna po tomto psu a máte fenu teriérku, která dělá drahoty a mladého nezkušeného psa, tak to můžete rovnou zabalit, protože nezdar bude téměř 100%.

Navíc se fena utvrdí v tom, že stačí zavrčet a bude mít klid a psa zradíte a bude mít před další fenou respekt, pokud se k ní vůbec přiblíží.

Po tom, co jsem měla možnost vidět a po zkušenostech, které jsem mohla nasbírat jsem změnila názor a jsem zastánce asistovaného krytí.

MLUVÍM Z VLASTNÍCH ZKUŠENOSTÍ A JEDNÁ SE O MŮJ NÁZOR, ne o dogma

Proč tomu tak je ? Inu, jak jsem již psala, fena je svolná ke krytí 2, maximálně 3 dny (většinou). A v tu dobu, chcete-li se dočkat štěňátek, je potřeba dostat co největší množství kvalitního spermatu tam, kam je potřeba.

Takže, není možné připustit, aby se nezkušený pes, nebo pes s fenou, se kterou si nedokáže sám poradit (z důvodu její odmítavosti, rozdílné výšky, nebo z nějakého jiného důvodu) nestrefil tam kam má a všechno sperma skončilo na trávě, podložce nebo v kožichu feny .

V tomto případě totiž klesá pravděpodobnost zabřeznutí na polovinu a nezbývá než zkusit to znovu příští den a doufat v lepší konec.

A troufám si říct, že za tento to neúspěch psa může jeho majitel, který ho nedostatečně připravil na krytí. Navíc, je i v zájmu majitele psa, aby krytí bylo úspěšné a aby se z nezkušeného mladého psa stal zkušený plemeník.

 

Jak by to v ideálním případě mělo probíhat ? Je fajn, když pes i fena dostanou čas na seznámení se - očichání, námluvy, první nesmělé náskoky. To vše může probíhat v malém ohraničeném prostoru a nebo na vodítku, aby budoucí milenci neměli možnost utéct daleko, mimo dosah a dohled obou majitelů.

Další intimní chvilky by už měly probíhat za asistence majitele psa i feny. Majitel feny přidrží fenu v klidu, což je potřeba hlavně u prvniček, které mohou reagovat příliš panicky, čímž psa nadobro odradí. A majitel psa by měl pomoci psu strefit se na správné místo a po fázi vypuštění spermatu přidržet  psa uvnitř feny do doby, než dojde ke zbytnění penisu. To aby došlo ke správnému svázání, protože některé feny dokáží psa vypudit a ke svázání nedojde, což je škoda, když už se krytí zdařilo.

Právě v těchto okamžicích je výhodou, když pes na sebe nechá sahat a nechá si při zavádění penisu pomoci. Majitel psa by měl mít ruku u vulvy feny a kontrolovat zásun psa. Pokud je pes mimo, nesmí ho nechat příliš vybudit a to právě proto, aby nedošlo k nechtěné ejakulaci mimo fenu. V tomto případě je potřeba psa včas z feny sundat, uklidnit ho a zkusit skok znovu.

Je výhodou, když má majitel psa k dispozici i lubrikační gel, pro případ příliš suché fenky, kterou pak jakýkoliv pokus o zasunutí bolí a ani pes se nemůže dobře dostat na správné místo. To, že má k dispozici gel "bez chuti a zápachu" k dispozici majitel psa je takové nepsané pravidlo, protože přeci jen, on ho potřebuje častěji, než majitel feny.

 

Vhodné polohy při krytí :

1. majitel psa si sedne s nataženýma nohama na zem, na ně si postaví napříč fenu (která tím ztrácí možnost si sednout a znemožnit krytí) a má tak obě ruce volné na pomoc psu. Majitel feny sedí u hlavy své milované a uklidňuje ji.
Je fajn, když majitel psa má "krycí kobereček", na kterém se stále kryje. Pes si tak spojí koberec s "činností" a po několika úspěšných krytích již ví co a jak bude následovat. Navíc, kobereček s sebou můžete vzít kamkoliv a pes ví, co má dělat a v neposlední řadě mu i nekloužou nohy, což je pro úspěšné krytí velmi důležité.

2. krytí na vyvýšeném místě, například na trimovacím stole. I to jsem viděla, výhodou je, že při držení obou "milenců" při svázání, člověku nedřevění nohy. Nevýhodou je malá plocha a velká možnost úhybných manévrů pro fenu.

 

Závěrem bych řekla, že si nemyslím, že by počet štěňat a úspěšnost zabřeznutí souvisela s přírodním či asistovaným krytím. Zažila jsem málopočetný vrh po přírodním krytí bez zásahu člověka a naopak velmi početný vrh po asistovaném krytí. Myslím, že četnost vrhu mnohem více souvisí s genetikou a stanovením správného dne krytí.

 

Ale, jak jsem již několikrát zmínila, tento článek vychází z mých zkušeností a poznatků. Rozhodně netvrdím, že jen výše uvedené je jediné správné a možné. Samozřejmě k cíli vede vždy cest několik a toto je jen jedna z nich.

Rozhodně cílem majitele psa i feny je zdravý a početný vrh štěňátek