Jak probíhá výstava

13. 07. 2023

Domů
Vánoční HTG 2019
Svendborg 2019
Vánoční HTG 2018
Vánoční HTG 2017
Duo Brno 2017
Zimní HTG 2016
Úspěšné Komárom
Letní Finsko
Před Babou, za Babou
Daleký Přerov
HTG hrátky
Tomáškův svátek
Veni, Vidi, Vici
Magická moc čísel
Konec června
Máj 2013
BIS Dětřichov
Crufts 2013
Rybníky popáté
8 zemí za 6 dní
Daleké Kuopio
Wieselburg
Crufts 2011
WDS Dánsko
Štěněčí handling
Lucinčina premiéra
Šampion 2009
Olomouc na ledě
Pedigree CUP
Podzimní Praha
Putování za tituly
Oddech v Komárnu
KV po dvou letech
Žár jižního slunce
Sobotní hatrick
Kerni v Hradci
Rakousko zdoláno !!
Z Boleslavi do Blavy
Švédi v Mariboru
Soutěže v Boleslavi
DuoCACIB Brno
Výprava na Slovensko
My čekali zimu
Amsterdam
Podzim v Nitře
Budapešť - kdo z koho
Evropský bludný kořen
Duodanube Bratislava
Budapest
Klubová výstava
Šampion šampionů
Ljubljana
Kerní jazýček
Kerni po výstavě
KV na KV
Psi volají SOOS
Uzdravený kerník
Zraněný kerník
Kladno
Magická trojka
Jak probíhá výstava
Oslava maturity

 

 

Jak probíhá výstava

MVP Brno 23.6.07

 

Vzhledem k tomu, že na této výstavě se sešlo ve třídě mladých psů šest nezkušených jedinců, tak byl vidět neskutečný rozdíl mezi předváděním mladých psů a jejich nezkušených majitelů a starších fen a jejich zkušených majitelů. Neberte to prosím jako osobní kritiku, jen jsem záměrně použila extrémní fotografie, aby byl vidět rozdíl v předvádění a abyste si tím pádem mohli sami udělat obrázek a poučit se na příště. Zkušenost je sice nepřenositelná, ale sama si pamatuji, když jsem s Kenie začínala (máme již víc než 20 výstav za sebou), tak jsem byla vděčná za každou radu zkušenějších, protože hodně neúspěchů psa je zapříčiněno chybami majitelů. Pokud přesto někomu ze zúčastněných bude vadit zveřejnění jeho fotografie na webu, dejte mi prosím vědět, zajistím její okamžitou výměnu, děkuji.

A tak bych Vám ráda ukázala, jak se na výstavě chovat a naopak, jaké chování není pro výstavu vhodné. Pokud někdo chce dosáhnout se svým psem výstavních úspěchů, tak se mu musí maximálně věnovat a pokud není výstavně zkušený, tak je dobré pozorovat práci ostatních, případně i profesionálních handlerů a snažit se naučit co nejvíc, aby svého psa dokázal bezchybně předvést, takže :

takhle ANO a takhle NE

Nejdříve je vhodné psa před začátkem posuzování aklimatizovat na výstavní ruch a vytvořit mu vhodné prostředí, aby se nebál, měl svůj klid a soukromí. Samozřejmě ne každý má trimovací stůl, klec nebo přenosku, ale je možné najít si klidný kout nebo psu vytvořit kouteček například z batůžku, pod židlí apod.

Rozhodně pokud psa necháte jen tak bez povšimnutí na podlaze, tak se pak nemůžete divit, že na něj každou chvíli někdo šlápne, zakopne o něj a že psa výstavy nebudou bavit, případně dostane z davů fobii.

Pak je potřeba nechat psům na předvádění dostatek místa a stále je (pokud možno) udržovat ve výstavním postoji, protože to, že se rozhodčí zrovna nevěnuje Vašemu psovi není důvod, aby si mohl dělat co chce .... Protože Vašeho psa pozorují i lidé kolem kruhu. Prostě nesmíte se "lepit" na psa před Vámi a pokud je pes za Vámi příliš blízko, tak vždy máte možnost požádat jej o přiměřený odstup.

Rozhodně kvalitní předvedení psa je vždy na Vás a druhý pokus na jedné výstavě nedostanete.

Já vím, že ne vždy se zadaří, ale rozhodně má platit, že pokud jste ve výstavním kruhu, tak pro Vás existuje jen Vás pes a rozhodčí ... nic víc Vás nesmí zajímat.

Pak musí být pes zvyklý na vystavování na stole a to v ideálním případě musí zvládnout sám,

Musí se nechat na stole i prohlédnout, ukázat zuby, psi si musí nechat sahnout na varlata a zkrátka nechat se celý "osahat". A zase, v ideálním případě bez pohnutí ve výstavním postoji. Handler by měl psovi případně pomoci s udržením postoje,

Takže ty nejvyšší tituly patří po zásluze jen těm připraveným.

 

Pak je potřeba dokončit poslední přípravy na nástup do kruhu, prostě psa učesat, dát výstavní vodítko a zkontrolovat, zda jsou všechny chlupy na svém místě :-))

 

i na výstavní vodítko musí být pes zvyklý a pokud možno je lépe s ním chůzi nacvičit ještě doma, aby předvádění nevypadalo takhle :-((

Jen si zkuste sami srovnat dvě fotografie psů ve výstavních postojích ... resp. předcházející fotku zkušených fen a tuto fotku mladých psů .... na nepředvedení má velkou chybu málo místa okolo jednotlivých zvířat a nezkušenost majitelů.

Tak takhle by to nikdy vypadat nemělo, na přátelský rozhovor je dost času mimo výstavní kruh :-(((

případně s malou dopomocí svého majitele.

 

protože takhle by prohlídka na stole rozhodně vypadat neměla. Rozhodčímu se pak těžko kontroluje např. pevnost hřberu a postoje.

A teprve pak může pes ve výstavním kruhu za odměnu dostat třeba míček :-)))

Jsem BOB, tak co dodat víc :-))))

Vím že je to těžké a projít si chybami musí každý, kdo chce chodit na výstavy a něčeho dosáhnout. Samozřejmě je mylné domnívat se, že s podprůměrným psem je možné dosáhnout met nejvyšších, na druhou stranu i průměrný pes dokonale předvedený může být úspěšný. Vše závisí jen na Vás. Protože každý pes se umí "postavit", hlavně když to po něm nechcete :-))))) :

To je Kenie na procházce :-))