Máj 2013

13. 07. 2023

Domů
Nahoru
Vánoční HTG 2019
Svendborg 2019
Vánoční HTG 2018
Vánoční HTG 2017
Duo Brno 2017
Zimní HTG 2016
Úspěšné Komárom
Letní Finsko
Před Babou, za Babou
Daleký Přerov
HTG hrátky
Tomáškův svátek
Veni, Vidi, Vici
Magická moc čísel
Konec června
Máj 2013
BIS Dětřichov
Crufts 2013
Rybníky popáté
8 zemí za 6 dní
Daleké Kuopio
Wieselburg
Crufts 2011
WDS Dánsko
Štěněčí handling
Lucinčina premiéra
Šampion 2009
Olomouc na ledě
Pedigree CUP
Podzimní Praha
Putování za tituly
Oddech v Komárnu
KV po dvou letech
Žár jižního slunce
Sobotní hatrick
Kerni v Hradci
Rakousko zdoláno !!
Z Boleslavi do Blavy
Švédi v Mariboru
Soutěže v Boleslavi
DuoCACIB Brno
Výprava na Slovensko
My čekali zimu
Amsterdam
Podzim v Nitře
Budapešť - kdo z koho
Evropský bludný kořen
Duodanube Bratislava
Budapest
Klubová výstava
Šampion šampionů
Ljubljana
Kerní jazýček
Kerni po výstavě
KV na KV
Psi volají SOOS
Uzdravený kerník
Zraněný kerník
Kladno
Magická trojka
Jak probíhá výstava
Oslava maturity

 

 

Květen a červen 2013

(05-06/2013)

 

Protože se v květnu tohoto roku stala spousta věcí a bylo příliš málo času na to, abych každou z nich rozepisovala zvlášť, udělám opět cimrmanovský "úkrok stranou" a shrnu vše do jedné reportáže .

Začátkem května jsme se zúčastnili mezinárodní výstavy v Praze, kde Kenie získala Nejlepšího veterána a Týna skončila ve své třídě na druhém místě s resCAC.

Další víkend byla krajská výstava v Hradci Králové, kde se ze cvičných důvodů vystavoval jen Archie, který se s Klárkou již secvičil a získal další velmi nadějnou 1 .

 

BOB a BOS mezinárodní výstavy i světové výstavy 2013

Víceméně hned po krajské výstavě jsme se rozjeli do daleké Budapešti, kde se konala Světová výstava a Interra 2013.       

Protože jsem ještě měla v živé paměti naprostý dopravní kolaps z Evropské výstavy v Budapešti 2008, hledala jsem hotel co nejblíže výstavišti, abychom případně mohli dojít na výstavu pěšky. Podařilo se a bydleli jsme cca 15 minut pěšky od výstaviště. Naštěstí ranní dopravní kolapsy se nekonaly a my jsme se dostávali na na výstaviště během 7mi minut. Pohoda .

Vzhledem k tomu, že Klárka nebyla doma, vzaly jsme s Alenou do Budapešti místo Klárky Viktora . Viktor sice není handler, ale je to ochotný a spolehlivý pomocník. Díky Viko !!

Na výstavy jsme měly hlášeného jen Archieho do třídy dorostu a Sylvi do šampionek.

Archie

První den byla mezinárodní výstava, kde Archie získal velmi nadějnou 1 a Sylvi krásnou Výbornou 4. Druhý den se konala Světová výstava, která, nejen nám, přišla dost zvláštní. Téměř všichni čeští a slovenští psi získali známku VD a většina vítězných psů v jednotlivých třídách byla buď v podsadě, nebo ve velmi krátce ztrimované srsti. Zajímavé .... Rozhodně jsme se nestačili divit jen my, ale zároveň s námi se divili i naši slovenští a dánští přátelé. Podle reakcí si myslím, že hlavně dánským kamarádům zůstane tato výstava ještě dlouho v mysli .

Sylvi

Třetí den se konala Interra, která sice zamíchala pořadím v jednotlivých třídách, ale konečný BOB získala tak jako oba předchozí dny fena Hjohoo´s

Co mě v Budapešti opravdu potěšilo nebyly výstavy, ale setkání s umělcem, který si jako předlohu pro svojí malbu kerna vybral právě Sylvi , jejíž portrét teď bude navždy viset ve finské galerii, shodou okolností umístěné v městečku Turku, kde bydlí Sylviina chovatelka Satu. Svět je malý a o náhody tu není nouze, což ?

Neuvěřitelné a pro mě i pro Satu velmi potěšující .

 

Týden po světové výstavě se konala mezinárodní výstava u nás v Litoměřicích a zároveň jsem měla tu čest přivítat u nás paní rozhodčí Lindu Saich a její dceru Alison, se kterými jsem se setkala před dvěma lety ve Finsku.

Původně jsem měla v úmyslu uspořádat neoficiální setkání, spojené s přehlídkou našich kerníků pod názvem Linda Cup 2013, nicméně, zájem ze strany českých majitelů a chovatelů kernů byl téměř nulový. Jinými slovy, přihlásilo se 6 psů .... slovy ... ŠEST !!! jedinců.
Nechápu. Setkat se s někým, kdo chová kerny již 40 let a má jich doma víc než 60 !!! je zážitek sám o sobě. Natož pak mít možnost ptát se, bavit se nejen o plemeni, jeho zdraví, vývoji v minulosti, současnosti i budoucnu, moci se zeptat na cokoliv od trimu a handlingu počínaje, po chov, genetiku a přenos znaků a tvorbu linií konče. To je pro mě osobně svátek nad všechny svátky a příležitost, kterou je hřích nevyužít. Navíc s tak úžasnou osobou, jakou je paní Linda nebo její dcera Alison.

Jediné, co k tomu mohu dodat je, že těžce prohloupil každý, kdo se o tuto příležitost ochudil.

Paní Linda a Alison s námi jely na výstavu do Litoměřic, kde se nestíhaly divit našemu stylu posuzování. To, proč se tak divily jsme pochopili večer, kdy jsme si pouštěli záznam dopolední výstavy na videu a paní rozhodčí nám ke každému psu řekla své postřehy a připomínky. Pak jsme se pro změnu zase divili a chápali my .

Byl to opravdu příjemný a přínosný víkend.

 

Po Litoměřicích se květen přehoupnul do června a hned první víkend nás čekal obvyklý Kačer . Kdo neví, tak je to kerní víkend, který organizují Kateřina a Miloš Přibylovi severovýchodně od Prahy v kempu Kačer .

Program bohužel začínal již v pátek dopoledne, tedy v době školy dětí, a protože měly ještě poslední písemky a opravy známek před uzavřením klasifikace, nebylo možné je ze školy omluvit. Takže o páteční agility a focení jsme s Alenou a dětmi přišly. Škoda, třeba to příště vyjde .

Sobotní den se i přes déšť vydařil, byly super přednášky o první pomoci psů, chorobách kerníků, předvádění canisterapie a výcviku psů a odvážní měli možnost vyzkoušet si i coursing. Proč odvážní? Protože spíš než pršelo, tak lilo jako z konve, zem byla nasáknutá vodou a podobala se spíš bahništi než dráze, která by měla dávat psím tlapkám dostatečnou oporu k rychlému běhu. Přiznám se, své psy (štěně a veterána) jsem na dráhu nepustila. Při dostizích na nevhodném terénu jsem viděla již dost ošklivých úrazů na to, abych si vážila zdraví svých psů. Coursing byl ale veden profesionálně a vytknout bylo možné jen počasí a měkký terén.

V sobotu se části programu zúčastnila i paní rozhodčí Bc. Vladimíra Tichá, která měla přednášku o změnách v legislativě KCHT při uchovnění a chovu kernů a o tom, nač si v dalších letech dávat při chovu pozor. Je až s podivem, jak se její slova podobala slovům paní Saich, se kterou jsem měla možnost hovořit o týden dříve.

Že by se tedy i u nás začalo blýskat na lepší časy a hlídal se na výstavách plemenný typ, výška a to, co dělá kerna kernem? Nu, uvidíme, následující měsíce rozhodnou .

Na neděli jsme už  nečekaly, byla příliš velká zima a děti navíc odjížděly na školy v přírodě. Tedy ... měly odjíždět. Nakonec jela jen Klárka, protože Viktor deštivý víkend odstonal ...

 

Čert - Ganymedes HTG

Hned další víkend se konala klubová výstava KCHT v Lanškrouně. Jako rozhodčí jsme čekali paní Tichou, ale kerny nakonec posuzovala paní Auerbach. Úkolu se zhostila velmi příjemně a zodpovědně. Z našich :

Archie - naposledy ve třídě dorostu - velmi nadějný 1

Čertík = Ganymedes HTG - další krásný CAJC a k tomu i BOJ

V šampionkách se sešly hned tři feny HTG, každá z jiného vrhu - Dášenka, Euridika a benjamínek Fortuna . Výstava sedla Euridice, která 2,5 měsíce po štěňatech získala V1, CAC, CC a k mé velké radosti dokončila šampiona KCHT .

Kenie ve veteránech klasika - V1, BOV , jí ty výstavy bavit prostě nepřestanou .

 

o titul BOB - Deianeira HTG - Trumpington´s Quickly  - Little Squire Archie Fischer

Červen je plný výstav, proto asi nikoho nepřekvapí, že z Lanškrouna jsme to směrovali rovnou na Klatovy, kde nás posuzovala paní Jana Daňková. Posuzování bylo precizní, každý kerník byl změřen, aby je paní rozhodčí "dostala do oka". Pro nás to nebyl problém, všichni naši svěřenci jsou v mírách daných standardem .

Tomášek šel opět na trénink, krásně chodil i stál a zaslouženě získal velmi nadějnou 1.

Archie se předvedl prvně ve třídě mladých a získal prvního krásného CAJCe a návdavkem k tomu i BOJ .

Ve třídě otevřené se ukázal po dlouhé době opět bratr naší Týny - Frixo, který i po dlouhé výstavní pauze neztratil nic ze svého výstavního temperamentu a celkem s přehledem třídu vyhrál a získal V1, CAC.

Ve fenách se opět setkala v šampionkách Euridika s Dášenkou a tentokrát se pořadí otočilo, vyhrála Dáša, která si nakonec odnesla i titul BOB - gratulujeme !!!

No a ve veteránech, koho by to už překvapilo, byla opět Kenie s titulem BOV .

 

o Nejlepší fenu - Cairn Lady´s Extra for Fulfilled Wish  -  Elfrieda Fran-Evis  -  Euridika HTG

Týden po Klatovech se konala další klubovka, tentokrát KCHMPP, kde nás posuzoval rakouský rozhodčí, pan Hans Bierwolf. Posuzování bylo zvláštní v tom, že pan rozhodčí posuzoval vsedě. Nicméně, nikdo z nás nebyl v kůži pana rozhodčího, tak nevíme, zda  jej k tomu vedly zdravotní či jiné důvody. Ovšem na posuzování pohybu vždy vstal a psy pořádně prohlédl. Co ovšem oceňuji, i když tím byli někteří zaskočeni, bylo, že psům nesahal do tlamy na kontrolu skusu a zubů sám, ale nechával si je ukazovat od handlerů. Znovu opakuji, že to oceňuji a jen si přeji, aby takových rozhodčích bylo víc.

Nejsem zastánce toho, když se rozhodčí "hrabou" psům v tlamě, ruce si neomyjí a jdou hned prohlížet dalšího psa. Ne, že bych podezírala všechny vystavovatele, ale .... kde je nějaká hygiena a úcta ke zdraví našich psů ?

Za výstavy platíme nemalé poplatky, udržet psa v kondici taky není jen tak a proč by mu měl do tlamy sahat člověk, který ten den sahal na zuby desítkám jiných zvířat bez jakékoliv, alespoň základní, desinfekce ?

Takže ... i když se to některým nelíbilo, já jednání pana rozhodčího oceňuji a ocenění přišlo i pro naše psy :

Tom - třída dorostu - velmi nadějný 1

ve třídě mladých se sešel Archie s Čertem (Ganymedes). Čert byl ve třídě mladých naposledy, Archie podruhé. Je tedy víc než zřejmé, že Archie nemohl Čertíka porazit, už jen vzhledem k věku a zkušenosti z předvádění. Archie si tedy odnesl V2, zato Čertík zářil a k V1, CAJC získal nejen BOJ, ale v závěrečném klání i titul BOB - úžasný úspěch !!!

Frixo bylo opět ve třídě otevřené a znovu se mu podařilo získat další CAC .

Dospělé feny dnes od nás zastupovala jen Euridika, která získala nejen CAC, ale i Nejlepší fenu, a Kenie s titulem V1, titul BOV si tentokrát odnesl 14ti letý Billy Bohemia Enjoy - gratulujeme !!!

 

Nu a poslední červnový víkend patřil shonu, o kterém jsem radši napsala samostatnou reportáž ...... zde

 

Pokud bych to tedy shrnula, tak v květnu a červnu :

- zúčastnili jsme se Světové výstavy a Interry v Budapešti

- prožili jsme víkend s paní Lindou Saich a její dcerou Alison

- setkali jsme se s přáteli na kerním víkendu u Kačera

- a naši psy nebo odchovy získali :

Tom - 3x velmi nadějná 1 z ČR a jednou z Rakouska

Archie - 2x CAJC, BOJ z ČR + CAJC z Rakouska

Pepe (Glaukos) - CAJC, BOJ

Čertík (Ganymedes) - 2x CAJC, 2x BOJ a BOB z ČR, 3x CAJC VHD a KfT z Německa a dokončil nejen Junior šampiona ČR a KCHT, ale i Junior šampiona Německa VDH i KfT !!!

Frixo - 2x CAC

Týna (Fortuna) - CAC, resCACIB

Euridika - 2x CAC, CC, Nejlepší fena z ČR, CACA z Rakouska a dokončila Šampiona KCHT a Klubového šampiona Rakouska

Dášenka (Deianeira) - CAC, CAC ČMKU, BOB

Kenie - 4x BOV z Čech a 1x BOV z Rakouska