Rybníky popáté

13. 07. 2023

   
Domů
Nahoru
Vánoční HTG 2019
Svendborg 2019
Vánoční HTG 2018
Vánoční HTG 2017
Duo Brno 2017
Zimní HTG 2016
Úspěšné Komárom
Letní Finsko
Před Babou, za Babou
Daleký Přerov
HTG hrátky
Tomáškův svátek
Veni, Vidi, Vici
Magická moc čísel
Konec června
Máj 2013
BIS Dětřichov
Crufts 2013
Rybníky popáté
8 zemí za 6 dní
Daleké Kuopio
Wieselburg
Crufts 2011
WDS Dánsko
Štěněčí handling
Lucinčina premiéra
Šampion 2009
Olomouc na ledě
Pedigree CUP
Podzimní Praha
Putování za tituly
Oddech v Komárnu
KV po dvou letech
Žár jižního slunce
Sobotní hatrick
Kerni v Hradci
Rakousko zdoláno !!
Z Boleslavi do Blavy
Švédi v Mariboru
Soutěže v Boleslavi
DuoCACIB Brno
Výprava na Slovensko
My čekali zimu
Amsterdam
Podzim v Nitře
Budapešť - kdo z koho
Evropský bludný kořen
Duodanube Bratislava
Budapest
Klubová výstava
Šampion šampionů
Ljubljana
Kerní jazýček
Kerni po výstavě
KV na KV
Psi volají SOOS
Uzdravený kerník
Zraněný kerník
Kladno
Magická trojka
Jak probíhá výstava
Oslava maturity

 

 

Rybníky již po páté !!

aneb kruh se uzavírá

(01.-02.09.2012)

 

Ač je to k nevíře, tak letošní Rybníky byly již páté v pořadí a doufejme, že zdaleka ne poslední . Po zahraničních rozhodčích, které jsme tu za ty roky měli, přijela letos posuzovat kerny paní Mette Sorum, z chovatelské stanice Zalazar - Dánsko.

Paní Sorum chová kerny již více než 23 let, má je za tu dobu pořádně v oku, nasahané i nakoukané, a proto si myslím, že její posudek má skutečně váhu.

Výstava byla zorganizovaná jako vždy velice dobře, počasí nám, až na maličké přeháňky, přálo, chutného jídla bylo dost a u kruhů spousta místa na stany, stoly a sezení .

Kerni měli opět kruh číslo jedna a také jako první začínali.

Paní rozhodčí byla skutečně velmi precizní, prohlídka na stole velmi zevrubná, předvedení psů v pohybu se několikrát opakovalo a posudky byly dlouhé, s komentářem ke každé části psa. Posuzování sice zabralo dost času, ale ... kéž by se takhle posuzovalo častěji. Myslím, že posuzování od člověka, který přesně ví, které plemeno posuzuje, kde a jak má hledat chyby nebo klady toho kterého psa, je přínosem pro všechny chovatele a mohlo by udávat správný směr, kterým se vývoj plemene má ubírat.

Paní rozhodčí se nebála zadávat velmi dobré - 6x, dobré - 2x a dokonce padla i jedna dostatečná. Inu, zase něco, na co nejsme z tuzemských výstav zvyklí .

Co mě osobně velmi překvapilo (nemile) byla nevšímavost, až ignorace některých vystavovatelů, kteří (místo aby sledovali práci rozhodčí, resp. co všechno je v kruhu čeká) pojali kruh jako vyhrazené místo pro hru se svým psem, házeli ostatním psům svým míčkem před nosem, nerespektovali rozestupy psů, které paní rozhodčí určila, bavili se s celým širokým okolím a když pak přišli na řadu, tak ani netušili, co to je "triangl" = předvedení psa v trojúhelníku. Zvláštní ... i když stejný pohyb požadovala paní rozhodčí již od třídy dorostu psů, která byla na posouzení jako první, tak ještě vystavovatelé fen "netušili" !!!!, jak mají v kruhu chodit a jeden po druhém, neustále předváděli místo trojúhelníku rovinku.

neuvěřitelné ... asi jsem v tu chvíli ani radši nechtěla vědět, co si o nás paní rozhodčí myslí ...

(jen by mě tak zajímalo, zda by si to samé vystavovatelé v kruhu dovolili při posuzování paní Vladimíry Tiché nebo třeba pana Miroslava Václavíka .... )

Jak jsem psala, začínalo se třídou dorostu, kde byl tentokrát jediný pes Čertík = Ganymedes Hoity-Toity Gang. Jirka je už zkušený vystavovatel, Čert měl za sebou domácí trénink a tak si s velkou pochvalou a malou výtkou - aby už nerostl , odnesl velmi nadějnou 1.

Následovala třída mladých psů, ve které naprosto s přehledem zvítězil Max = Trumpington´s Quickly. I on je už ostřílený výstavní matador, přesně ví, jak se má chovat a Petra, jako zkušená handlerka, umí Maxíka "prodat" . I když ani Max není bez vady (to žádný pes), prvenství si naprosto jasně zasloužil.

V mezitřídě psů nebyla paní rozhodčí spokojena a známku výbornou nezadala. I tak ze tří psů byl první Bambi =  No Copyright Faith Hope´ n Love.

Po mezitřídě nastupovali dva psi ve třídě otevřené. Prvenství si odnesl, s výslovnou pochvalou za dokonalý trim, Gas Bohemia Enjoy. Musím uznat, že jeho trim = každý chlup na svém místě, je skutečně úžasný a jen tiše závidím . Jako druhý skončil Bélos HTG s pomyslnou cenou a výslovnou pochvalou za nejlepší kerní hlavu, bohužel jeho trim ze salonu šanci na první místo zkazil.

Pes, který byl hlášený do pracovní třídy nepřijel a tak po otevřené třídě nastupovala třída vítězů. Zde se představilo pět krásných psů a po celkem dlouhém rozhodování zvítězil Dan = Danaos Hoity-Toity Gang.

Veterána psa jsme neměli a proto po psech nastupovaly rovnou feny. Štěňátka ani dorostenky nebyly, takže šly na řadu feny ze třídy mladých. Letos to byla nejpočetněji zastoupená třída, ve které se představily naše budoucí naděje = potenciální matky a zakladatelky dalších chovů, celkem 9 přihlášených, resp. 7 zúčastněných mladých krasavic.

I zde bylo rozhodování velmi důkladné a velmi dlouhé. Byly zadány dvě velmi dobré a pět výborných, což je hezké a vcelku to svědčí o vyrovnanosti fen, na kterých se budou stavět chovy. Po skutečně dlouhé prohlídce na stole a hodnocení v pohybu zvítězila Nika = Limecastle´s One and Only .

V mezitřídě fen se představily tři budoucí chovné feny a na prvním místě se umístila Týna = Fortuna Hoity-Toity Gang. Ani zde paní rozhodčí výtku k fenám neměla a všechny tři si odnesly známku výborná, což je pro další budoucnost našeho plemene jen dobře .

Otevřená třída fen byla druhá nejpočetněji zastoupená třída, hlášeno bylo 6 fen, jedna nepřijela, takže nakonec se zde předvedlo 5 zvířat. Tady už paní rozhodčí feny "rozstřílela" a zadala téměř všechny známky, které je možno zadat, od výborné až po dostatečnou. To už tak hezké hodnocení není, ale odpovídá to severskému stylu posuzování, takže nic proti.

Výbornou získaly jen dvě feny Deianeira a Euridika, obě z CHS Hoity-Toity Gang, vítězkou se stala Dášenka .

Ve vítězkách fenách byly předvedeny jen dvě feny. Není to velký vzorek na reprezentaci našich nejlepších matek (ať už stávajících nebo budoucích) našich odchovů, ale ... feny, na rozdíl od psů, rodí, hárají a nejsou vždy v srsti, takže tentokrát ze dvou zúčastněných zvítězila Sylvi = No Copyright Czech Me In.

Na závěr kerníků nastoupila veteránka Viky = Evita z Rogendorfu, která získala od paní rozhodčí pochvalu na kondici, ve které byla předvedena a za plemenný typ !!!

Pokud si prohlédnete fotky, tak je víc než jasné, že paní rozhodčí má naprosto jasnou představu o svém "ideálním" typu kerna, které se skutečně držela po celou dobu posuzování.

O titul BOB tedy běhalo osm zvířat - všichni ocenění psi ze třídy mladých, otevřené a vítězů a feny ze třídy mladé, mezi, otevřené, vítězů a veteránů. Zajímavé bylo, že tři z těchto osmi byla importovaná zvířata:

Trumpington´s Quickly - mladý pes

Limecastle´s One and Only - mladá fena

No Copyright Czech Me In - fena vítězů

další tři zvířata byla ze stejné tuzemské chovatelské stanice, ovšem po zahraničních otcích:

Danaos Hoity-Toity Gang - pes vítězů

Fortuna Hoity-Toity Gang - mezitřída fena

Deianeira Hoity-Toity Gang - otevřená fena

a jen zbylá dvě byla z ryze českého chovu:

Gas Bohemia Enjoy - otevřená pes

Evita z  Rogendorfu - veteránka fena

Možná by stálo za to se nad výsledky výstavy zamyslet a zkusit popřemýšlet o strategii dalšího chovu kernů v Čechách.

Z výše uvedených zvířat nejvíce zaujal svým pohybem mladý pes - Max a tak si zaslouženě odnesl titul BOB. A aby se závěrečných soutěží mohla zúčastnit i fena, tak se letos, historicky prvně v Čechách !!!, zadával i titul BOS (= Best of Sex), který získala Sylvi. (Celkové výsledky jsou dole pod textem).

 

Je škoda, že z výstavy, která je svým stylem jen jedna jediná do roka, a kde se schází nejvíce příznivců našeho plemene, odjeli všichni vystavovatelé víceméně hned po skončení posuzování a na odpolední soutěže tak zůstali jen ti, kteří se mohli zúčastnit. Pokud chceme pro naše plemeno dělat víc a upozorňovat na krásy a přednosti našich kernů, nestačí jen vystavit vlastní zvíře a odjet. Nebudeme-li a nedokážeme-li spolupracovat jako fungující celek, nebudeme dobře fungovat nikdy. A je jen na každém z nás, jak se ke vzrůstajícímu počtu našich psů postaví.

Můžeme chtít něco skutečně dokázat a táhnout za jeden provaz, nebo za víc provazů, ale vždy jen jednu loď, jako to dělali Burlaci na Volze (ovšem musíme tu loď táhnout stejným směrem), nebo naprosto nesmyslně a dětinsky rozmělníme své síly a uděláme ze sebe děti, které bez jakékoliv další koncepce tlučou bábovičkou na vlastním písečku. Ale stačí jeden jediný déšť, a všechny bábovičky, byť by jich byly tisíce, jsou ztracené v nenávratnu ....

Jako první v odpoledních soutěžích nastupovala Klárka se Sylvi ve starší kategorii junior handlingu. Jejich sehraná dvojka šlapala bez jediné chyby a tak si odnesly první místo .

Z našich kerníků pak nastupoval Čertík mezi dorostence, bohužel, na stupínek vítězů nepostoupil. Stejně se vedlo i Viky, která se zúčastnila soutěže veteránů a na stupínku vítězů také neskončila.

Pak nastupoval Max do mladých psů. Zaujal svým dokonalým pohybem a předvedením a po zásluze si odnesl další pohár za Nejlepšího mladého psa !!

V chovatelských skupinách, kterých se za kerny zúčastnila jen jedna, se umístila CHS Hoity-Toity Gang na krásném druhém místě . Chtěla bych moc poděkovat za pomoc paní Pfeiferové, která se ujala předvedení Čertíka, kterého jsme do skupiny potřebovali .

A naposledy nastupoval ještě jednou Max a to do III. FCI, kde skončil na krásném druhém místě .

Když skončila celá výstava, počkali jsme si na paní rozhodčí Mette Sorum a odvezli jsme jí do Prahy, kde se konala after party.

Je škoda, že byl mezi kerními příznivci tak malý zájem o bližší kontakt s paní rozhodčí, o možnost probrat trendy a směry ve vývoji plemene na severu, o rozhovory týkající se zdravotních problémů, genetiky a nemocí kernů, nebo o možnost konzultace chovu, sestavení vhodných párů a odchov štěňat.

Možná by se dalo říct, že je dobře, že máme v republice takové kapacity, pro které je neformální rozhovor s rozhodčí a dlouholetou chovatelkou jen naprosto neužitečná ztráta času. Na druhou stranu si říkám .... je-li tomu skutečně tak ....

Inu, zván byl každý, ale ne každý ojedinělé příležitosti skutečně využil.

Kdo přišel, dostal na uvítání welcome drink - mojito, dle výběru s nebo bez alkoholu a výběr z předkrmového talíře, které byly doplňovány v průběhu celého večera . Dál si každý mohl objednat jídlo a pití dle libosti. Vzhledem k tomu, že restaurace vaří z kvalitních bio-surovin nakupovaných přímo od farmářů, bylo jídlo lahodné a porce víc než velké . Závěrem jsme měli možnost ochutnat avokádové crème brulee a mrkvový koláč s ořechy. Boule jsme měli až za ušima a těžko jsme vybírali, který z desertů je lepší.

V pozdních večerních hodinách, kdy naše chuťové buňky byly nad míru uspokojeny a s paní rozhodčí jsme probrali hodně z toho, co nás zajímalo, a strávili jsme příjemné chvíle poslechem vyprávění příhod, které s kerny zažila, jsme se rozešli domů, alespoň na chvíli si odpočinout před nedělním seminářem o trimu.

Ani o nedělní seminář o trimu neprojevilo zájem mnoho lidí, nad čímž by se možná měli mnozí zamyslet, neboť trim byl na výstavě pochválen jen jediný, a to Petřin Gas. Nicméně, zde méně znamenalo více, protože ti, kteří se zúčastnili měli dost prostoru a času na úpravu a konzultace o svém psu. Po prvotním úvodu do problematiky trimu, ukázky pomůcek, které usnadní trimérovi práci a neponičí strukturu srsti kernů, nám paní rozhodčí ukazovala na jednotlivých psech problematické partie, na které je potřeba dát pozor a kde je vhodné srst ubrat, nebo naopak nechat. Kdo měl zájem, mohl zkonzultovat celkovou úpravu svého psa, aby co nejvíce vynikly jeho přednosti a byly potlačeny případné nedostatky.

Čas na lahodný oběd formou bufetu, který byl všem k dispozici a za který musím HOODNĚ poděkovat Aleně Fléglové, paní Pfeiferové a své dceři Klárce, které strávily mnoho hodin v kuchyni, zatím co jsem organizovala práce venku , jsme strávili dalším příjemným povídáním s paní rozhodčí, která nám všem ochotně odpovídala na další a další otázky, které nás napadaly. Co oceňuji, byla upřímnost, se kterou paní rozhodčí Mette Sorum odpovídala. Nebála se přiznat nám věci, které by mnohý z nás neprozradil ani svým přátelům. Musím říct, paní Mette má můj hluboký obdiv.

V přestávce dostala paní rozhodčí dárek, který jí dojal až k slzám .

Po obědě jsme pokračovali trimem a svůj čas dostal i rychlokurz handlingu. Oč kratší byla výuka handlingu, o to víc byla účinnější . Všichni psi, které si paní rozhodčí vzala do ruky, fungovali jako hodinky a tak je teď na nás, zda z nich dokážeme dostat to samé .

V pozdních odpoledních hodinách se začali účastníci pomalu rozjíždět do svých domovů. Přece jen, byla neděle a někteří z nich to měli hodně daleko . I když nás nebylo moc, tak jsem byla ráda, že se sešla dobrá parta lidí, kteří věděli proč přišli, oč jim jde a co si chtějí odnést a pokud měli otevřené oči a mysl dokořán, tak si odnesli (kromě certifikátu ) skutečně hodně .

Za sebe, i z ohlasů, mohu říct, že se sobotní večer i celá neděle vydařila jak měla a že čas strávený s paní rozhodčí Mette Sorum a kerními přáteli byl krásný.

p.s. paní rozhodčí Mette Sorum slíbila, že pošle své zhodnocení výstavy a našich kernů

 

 Děkuji všem, kteří přišli a těším se zase příště !!

 

foto : Jirka Sedlák, Marta Pfeiferová, Lucie Vynikalová

 

přehled vítězů jednotlivých ročníků klubové výstavy "Rybníky"

rozhodčí mladý pes mladá fena nejlepší pes nejlepší fena BOB
Satu Stenroos, FI Avar z Lesního domu Ája Gina Irater Kriek Sparkling Heart´s Ariel Kajša Ondra nezadával se
Marie Hogarty, IRL Paperlapap´s Van Morrison Pussycat at Impuls Trumpington´s Yester Unita zo Sengetova nezadával se
Mats Lindborg, SWE Coudy Fran-Evis Miss Personality Plus of Schangel Cairn-Lady´s Valentino nezadával se Cairn-Lady´s Valentino
Annamaria Vizmathy, HU Balu z Vltavotýnských lesů Euridika Hoity-Toity Gang Gas Bohemia Enjoy No Copyright Czech Me In Gas Bohemia Enjoy
Mette Sorum, DK Trumpington´s Quickly Limecastle´s One and Only nezadával se No Copyright Czech Me In Trumpington´s Quickly

celkové výsledky výstavy :

třída jméno psa ocenění
dorost GANYMEDES HOITY-TOITY GANG VN1
     
mladých QUICKLY TRUMPINGTON´S V1, CAJC, BOJ, BOB
mladých CAPTAIN SPARROW DANDELION CZECH V2
mladých ARTES Z LESA DRAŽOVKA V3
     
mezitřída NO COPYRIGHT FAITH HOPE´N LOVE VD1
mezitřída ERNIE FRAN-EVIS VD2
mezitřída DAPPER ASHLAR GARTH D3
     
otevřená GAS BOHEMIA ENJOY V1, CAC, CC
otevřená BELOS HOITY-TOITY GANG V2, Res. CAC
     
pracovní TESS OD FOSSINKY nepřít.
     
vítězů DANAOS HOITY-TOITY GANG V1, CAC, CC
vítězů CH. PAPERLAPAP´S VAN MORRISON V2, Res. CAC
vítězů AVAR Z LESNÍHO DOMU V3
vítězů ADAR OD KERSKÉHO LESA V4
vítězů CRONUS HOITY-TOITY GANG VD

 FENA 

mladých LIMECASTLE´S ONE AND ONLY V1 CAJC
mladých CAIRN-LADY'S EXTRA FOR FULFILLED WISH V2
mladých ENYA HONEY ELI V3
mladých EMMA HONEY ELI V4
mladých CONNIE Z VLTAVOTÝNSKÝCH LESů V
mladých AIKO Z LESA DRAŽOVKA VD
mladých DASHA HONEY ELI VD
mladých CELTIC SPIRIT DANDELION CZECH nepřít.
mladých CHICO´S GIRL DANDELION CZECH nepřít.
     
mezitřída FORTUNA HOITY-TOITY GANG V1, CAC, CC
mezitřída GABRIELA ANGEL´S CLUB V2, Res. CAC
mezitřída FLORA HOITY-TOITY GANG V3
mezitřída ELFRIEDE FRAN-EVIS nepřít.
     
otevřená DEIANEIRA HOITY-TOITY GANG V1, CAC, CC
otevřená EURIDIKA HOITY-TOITY GANG V2, Res. CAC
otevřená CIBULKA Z KLČE VD3
otevřená AGÁTA VĚRNÉ SRDCE D4
otevřená SAVANNAH VÁŽSKÁ KASKÁDA Dostatečná
otevřená ELZA ANGEL´S CLUB nepřít.
     
vítězů NO COPYRIGHT CZECH ME IN V1, CAC, CC
vítězů C.I.B. ABYGAIL FULFILLED WISH V2, Res. CAC
     
veteránů GCh. EVITA Z ROGENDORFU V1, BOV