Podzimní Praha

13. 07. 2023

Domů
Nahoru
Vánoční HTG 2019
Svendborg 2019
Vánoční HTG 2018
Vánoční HTG 2017
Duo Brno 2017
Zimní HTG 2016
Úspěšné Komárom
Letní Finsko
Před Babou, za Babou
Daleký Přerov
HTG hrátky
Tomáškův svátek
Veni, Vidi, Vici
Magická moc čísel
Konec června
Máj 2013
BIS Dětřichov
Crufts 2013
Rybníky popáté
8 zemí za 6 dní
Daleké Kuopio
Wieselburg
Crufts 2011
WDS Dánsko
Štěněčí handling
Lucinčina premiéra
Šampion 2009
Olomouc na ledě
Pedigree CUP
Podzimní Praha
Putování za tituly
Oddech v Komárnu
KV po dvou letech
Žár jižního slunce
Sobotní hatrick
Kerni v Hradci
Rakousko zdoláno !!
Z Boleslavi do Blavy
Švédi v Mariboru
Soutěže v Boleslavi
DuoCACIB Brno
Výprava na Slovensko
My čekali zimu
Amsterdam
Podzim v Nitře
Budapešť - kdo z koho
Evropský bludný kořen
Duodanube Bratislava
Budapest
Klubová výstava
Šampion šampionů
Ljubljana
Kerní jazýček
Kerni po výstavě
KV na KV
Psi volají SOOS
Uzdravený kerník
Zraněný kerník
Kladno
Magická trojka
Jak probíhá výstava
Oslava maturity

 

 

Podzimní Praha

poslední letošní česká výstava

(07.11.2009)

 

Letošní podzimní Praha .... stejná jako každý rok a přece jiná.

Poslední dva roky jsme brali podzimní Prahu jako rozloučení s výstavní sezonou toho daného roku. Letos z kerní "rozlučné" sešlo, resp. nenašel se nikdo, kdo by jí zorganizoval. Možná  jsme letos počet a frekvenci výstav poněkud přehnali a máme toho dost a nebo nás styl posuzování posledních týdnů tak rozladil, že nebyla nálada na radostné oslavy.

Ať je to tak nebo tak, přesto že byl hlášený téměř rekordní počet kernů 27 !!!, nebyl nikdo, do by se radoval, juchal či měl náladu na žertování. Jediný, kdo měl trochu slavící náladu byla paní Alenka od Zerowa, která přinesla Fency, Bíbě, Kameice a Kenie slavnostní kornoutky plné psích dobrůtek, jako odměnu za úspěch na světovce . Díky Alenko, holkám chutnalo, nezbylo.

Nebo se třeba stáváme inventářem výstav, který na výstavách prostě je a nestojí za povšimnutí, resp. není víc než patník, vhodný pouze k jednomu jedinému účely, jak dokázal Gas i Sam Milošovi.

Už samotné ráno začínalo hádkami, problémy a nepříjemnostmi. Naštěstí ne mezi kernaři, ale organizátoři výstavy, kteří sami vytyčili prodejcům prostor, kde mohou postavit své stánky, zjistili, že onen prostor je "nevyhovující" a že by bylo dobré začít stánky stěhovat !!! Snažili jsme se prodejců zastat, neboť stěhování bylo z našeho pohledu naprosto nelogické a zbytečné. Bohužel, organizátoři si trvali  na svém a stánky hrály škatulata, batulata .... Bylo mi těch lidí upřímně líto. Na postavení stánku měli celé páteční odpoledne a na jeho přestěhování cca 30 minut, než začal pravý výstavní rej .

Další změna, kterou někdo nesl radostně, někdo měl po náladě úplně, byla změna rozhodčí. Přesto že na webu nebyla avizovaná žádná změna, tak místo paní rozhodčí Gabriely Štursové nás posuzovala paní Eva Letáčková. Možná to bylo k něčemu dobré. Paní rozhodčí Letáčková je dlouholetá kerní rozhodčí, která znovu nasadila laťku posuzování poměrně vysoko a dnešní kerní slezinu pořádně probrala.

Už to tu dlouho nebylo a tak trošku statistiky :

  celkem psi feny
počet hlášených kernů 27 12 15
počet posouzených kernů 24 12 12
zadané výborné 13 7 6
zadané velmi dobré 5 4 1
zadané dobré !!! 6 1 5 !!!

Myslím, že po dnešní výstavě by se měly feny hluboce stydět a zamyslet se co dělat, aby to příště bylo lepší.

Opět se naskýtá otázka, zda bylo posuzování "spravedlivé" a zda ona DOBRÁ skutečně měla či neměla být zadána (přece jen, "dobrá" znamená, že má zvíře velké odchylky od standardu a u kernů by nebylo povoleno do chovu). Neznám posudky všech zvířat a neměla jsem možnost si na ně sáhnout, takže nebudu hodnotit verdikt paní rozhodčí, protože si jí vážím a ve své podstatě s ní souhlasím.

Jen bych ráda podotkla, že takhle vypadají výstavy v zahraničí. Tedy alespoň tam, kde se tituly "nerozdávají" a kde výsledný šampionát má nějakou váhu. Například Rakousko, Německo, Švýcarsko a dál na západ a sever, kde je kolébka našeho plemene. Nikde tam se tituly a výborné nerozdávají tak často, jako u nás a už získání výborné je v těchto zemích úspěch nad úspěchy. Ono je to koneckonců vidět a možno poznat i na posuzování německých, rakouských či jiných zahraničních rozhodčích, kteří takto posuzují i ve své zemi.

Takže posuzování dopadlo, jak dopadlo, celkové výsledky jsou uvedeny níže a nebo na kerním webu. Jak jsem již napsala, výbornými se šetřilo a tak většina vycházela z kruhu rozladěna a odcházela rovnou domů. Já měla dnes na starosti Sparklinčata a nebýt Němců, kteří přijeli dokončit tituly, tak se mohl strhnout boj o titul BOB mezi Kameikou a Montíkem. Škoda, samotnou by mě zajímalo, jak by tentokrát u paní rozhodčí dopadli . Nicméně, němečtí kerni přijeli a tak dvojčata dopadla naprosto stejně, skončila s V1, CAC, resCACIB.

Monty             a               Kamei

Ani nemohu říct, ze kterého jsem měla větší radost. Monty dnes stál i chodil jako panenka a předvedl se v dokonalé kondici i temperamentu. Možná se chtěl předvést před svým pánem, který ho dnes zcela výjimečně přišel podpořit a dokázat mu, že do výstavních kruhů prostě patří, protože na to má . Nu a Kamei dokázala znovu porazit německou fenu SHOWADDYWADDY, takže ukázala, že i po štěňatech je stále krásná a zaslouží si vítězství a obdiv plným právem. Oba mi tedy dnes udělali velkou radost a byla jsem na ně hrdá.

Jsem zvědavá, zda v jejich šlépějích půjdou i jejich sourozenci z mladšího vrhu, kteří se na nás dnes přišli kouknout a podpořit nás - děkujeme, rádi jsme vás viděli a na Neptuna už se moooooc těším

Neptun před trimem a Nemo již po trimu

Po posuzování kernů jsme zůstali u kruhu v podstatě opět jen my - Miloš, Katka, já s Klárkou a Alenka. Měla jsem s sebou Klárku, protože byla hlášená na svojí první mezinárodní výstavu do Juniorhandlingu a zůstala tam s námi i Gábinka od Jitky, coby naše podpora a strážce Lucinky.

Nu a Lucku jsme měly s sebou zcela záměrně, protože bylo nutno jí koupit na zimu nějaký teplý obleček. Lucinka totiž s konečnou platností zůstává u nás doma a rozšiřuje smečku kernů .

A musím říct, že i když se mi většina kernařů vysmála, že jsem cvok, protože ".... tohle ani není pes..... ", tak nakonec šla Lucinka z ruky do ruky a pochovat si jí chtěl skoro každý .

Takže po kernech jsme se přesunuli ke kruhu juniorhandlingu a čekali na paní rozhodčí. Přesto, že podle katalogu měla začínat posuzovat děti od 11ti hodin, dostavila se téměř o hodinu později, v 11,50 !!!

Nutné čekání na paní rozhodčí jsme strávili v příjemném rozhovoru i s majiteli Nema a Neptuna. A nebyli bychom to my, kdybychom se nepokusili o nějaké fotky. Jenže kluci jsou jak z divokých vajec a navíc mají názor na sebe velmi vyjasněný (chtějí se sežrat), takže focení se spíš podobalo krocení divých šelem a lepší fotky prostě nemáme .

A další změna dnešního dne, místo paní Jílkové, která děti běžně posuzuje, má k nim velmi laskavý přístup a umí to s nimi, posuzovala handling neplánovaně paní rozhodčí RNDr. Jaroslava Ovesná.

Že byly děti z čekání rozladěné a zkřehlé, to nemusím ani říkat, navíc jich bylo hlášeno 27, takže i když se pak paní rozhodčí snažila, šlo to velmi pomalu. Pro názornost ... Klárka nastoupila s Kamei do kruhu lehce po 12té hodině a ven se dostaly téměř ve 13 hodin !!! Neznám psa, který by vydržel stát v postoji déle než 5-10 minut, natož takovou dobu, jakou musely čekat na posuzování děti !!!

A Klárka měla číslo 26, takže si celou dobu skutečně poctivě odklečela na zemi s Kamei v postoji. I přes tento handicap se prezentovaly velmi hezky a postoupily do finále.

A zde byl zakopaný pes. Paní rozhodčí většinu dětí poslala pryč s tím, že "pro dnešek stačilo" a jen pár pozvala zpět do finále. Bohužel, už jim neřekla co a jak mají dělat, resp. v kolik a kam se mají dostavit. Nu a protože po I. skupině handlingu nastupovala hned druhá, starší skupina, tak jsme sbalili věci, a šli dát dětem i sobě oběd.

Před naším odchodem si nás, resp. Klárku s Kamei vyhlídl štáb televize Public, který Klárku natáčel již při předvádění v předkole a pak s ní ještě natočil rozhovor o handlingu, psech a výstavách . Klárka byla samozřejmě v sedmém nebi a měla velkou radost. Na rozdíl od ostatních, vůbec netuším co do kamery říkala, protože jsem fotila a stála opodál. Takže až půjde tento šot v televizi, je možné, že se budu velmi divit .

Postupně jsme se všichni rozloučili, zůstali s námi jen "Nemovi", kteří byli zvědaví, jak si Klárka povede odpoledne. Takže jsme uklidili zbytečné věci do aut, najedli jsme se a dál čekali u závěrečného kruhu.

Klárka byla samozřejmě zvědavá na poháry a nemohla se dočkat svého prvního "mezinárodního" vystoupení před tolika lidmi ..... všechno má ovšem svůj konec a tenhle konec měl být velmi velmi hořký .....

Závěrečné soutěže začaly, jak je v Praze zvykem, předvedením asistenčních a vodících psů. Ukázky to byly velmi zajímavé a práce cvičitelů, těchto nepostradatelných pomocníků hendikepovaných lidí, je velmi obdivuhodná.

Dál jsme viděli tři ukázky tance se psem. Původně jsem připravovala malou reportáž a ukázku toho, jak doma trénujeme s holkama a "tančíme", ale po tom co jsme tady viděli, se hluboce stydím a reportáž odkládám ad acta.

První ukázka byla ze stylu, kdy musí být pes téměř celou dobu u nohou psovoda a tančí v podstatě "tělo na tělo". Bylo to něco úžasného . Tato dvojice si dnes odnesla druhé místo z Mistrovství v dogdancingu, které se na dnešní výstavě také konalo a myslím, že zcela právem.

Druhá ukázka byla pro mě také novinka, tančili dva psovodi a dva psy. I to bylo velmi zajímavé, neboť zde byla důležitá souhra každého psovoda se svým psem a naprostá koncentrace psa na svého psovoda. Smekám před těmito dívkami klobouk.

A při třetí ukázce nám všem spadla brada, došel dech i řeč a utleskali jsme si ruce, protože něco takového jsme skutečně ještě neviděli. Nechápu, nechápu, nechápu, jak je něco takového možné. Dokonalá souhra, dokonalá choreografie, úžasné gagy a legrácky ....

myslím, že tento závěr představení hovoří za vše

Po předvedení tance psů na nás ještě čekalo představení mažoretek. Vím že je to nefér, ale i když byly dívky skvělé, vystoupení bylo dlouhé a ony byly téměř bezchybné, tak jsem nebyla sama, komu se borderka s kovbojem líbila víc .

Nu a pak už začalo dlouho očekávané finále juniorhandlingu. Klárka se opět převlékla, Kamei jsem načesala a nastoupily spolu do závěrečného kruhu. A stalo se, co nikdo z nás nečekal. Místo aby je paní rozhodčí pozvala s úsměvem dál a zadala pořadí, tak se na Klárku obořila se slovy  "... tebe jsem nevybrala, vypadni ...." . Nechápala Klárka, nechápala jsem já, nechápal nikdo okolo. Až pak nám vysvětlila velmi příjemná a milá dívka ze starší skupiny, že po ukončení předkola staršího juniorhandlingu se konalo ještě "semifinále" mladších dětí a tam se teprve vybírali tři finalisté. To jsme samozřejmě netušily a takhle to Klárce paní rozhodčí neřekla.... Neřekla jí kam a kdy se má dostavit, a že má ještě počkat u kruhu. Možná automaticky počítala s tím, že dítě není na první výstavě a ví co bude dál. V našem případě tomu ovšem tak nebylo, na krajských výstavách, kde jsme postupovali do finále JH nikdy žádné semifinále nekonalo, takže to byla pro nás naprostá novinka.

O postup do finále jsme se tedy v podstatě připravily kontumačně samy. Nechci ale říkat, že to byla jen naše chyba. Vzhledem k tomu, že jsem se na předvádění, posuzování a postupy v JH ptala odbornice na slovo vzaté, paní Vladimíry Tiché a dostala jsem tuto odpověď :

dodatek Výstavního řádu hovořící o JH zatím není k dispozici

tak je zatím jen a zcela na libovůli posuzovatele, jak se bude posuzovat a jaká pravidla určí. Rozhodně dnešek nám udělil pořádnou lekci a za prvé si dáme příště pozor a za druhé ... stále posuzují rozhodčí, kterým chybí znalost základních pravidel slušnosti, zvlášť při jednání s dětmi.

Klárka samozřejmě plakala a nebýt toho, že má doma ocenění z jiných výstav, tak jí závěrečné slovo paní rozhodčí vzalo chuť do dalších výstav.

Domů jsme tedy nakonec odjížděly s pláčem a "zpráskaní" tak jako většina kernařů a po dlouhém dni jsme jen odpadly do postelí a spaly a spaly a spaly ..........................

 

výsledky výstavy

P

S

I

TŘÍDA MLADÝCH

FLY ME TO THE MOON SEGLAVI

Otec:    Yoghi´s Seal Domino

Matka:   You´re so Cosmik Seglavi

 Hájková Zdena V1, CAJC
BUGABOO FRAN-EVIS

Otec:    Kibic zo Sengetova

Matka:   Hannah zo Sengertova

Denk Petr V2
MEZITŘÍDA TRUMPINGTON´S YESTER

Otec:    Trumpington´s Odd-Job Man

Matka:   Joy-Be Bop Vom Smaragd

Musilová Petra V2,r.CAC
WITALIS ALTA CARYA

Otec:   Ivanhoe of Barnsley

Matka:  Carya z Akacjowej Ulicy

Blascinka Eva (PL) VD3
VALENTINO CAIRN-LADY´S

Otec:    Cairn-Lady´s Nonstop Nonsens

Matka:   Cairn-Lady´s First Class

Bretschneider Ilona (D) V1,CAC CACIB
ALEX HONEY ELI

Otec:    Paperlapap´s I´m Champion

Matka:   Rocco´s Collar Wind of Change

Cherýnová Sylva D

TŘÍDA OTEVŘENÁ

KIBIC ZO SENGETOVA

Otec:     Ultimo King

Matka:   Gretka zo Sengetova

Denk Petr VD3
PAPERLAPAP´S VAN MORRISON

Otec:    Paperlapap´s I´m Champion

Matka:   Rocco´s Collar Wind of Change

Svobodová Petra V2
KRIEK SPARKLING HEART´S

Otec:     Tiger des Vents du Westhoeck

Matka:   Bundy of Territunes

Zelenková Jitka V1,CAC r.CACIB
TŘÍDA ŠAMPIONŮ GAS BOHEMIA ENJOY

Otec:     Cairn-Lady´s A Gigolo

Matka:   Doris Bohemia Enjoy

Musilová Petra V1,CAC
LEON SPARKLING HEART´S

Otec:     Cairn-Lady´s Who There Win

Matka:   Cairn-Lady´s Mona Lisa

Svobodová Petra VD3
BRENT Z KLČE

Otec:    Cairn-Lady´s Just a Gigolo

Matka:   Dorri pod Slováckým nebem

Cherýnová Sylva VD2

 

F

E

N

Y

TŘÍDA MLADÝCH

YULINKA OD FOSSINKY

Otec:    Cairn-Lady´s Just a Gigolo

Matka:   Rosi od Fossinky

Vyšínská Michaela D
BROOKE FRAN-EVIS

Otec:    Kibic zo Sengetova

Matka:   Hannah zo Sengertova

Mikulášová Vladislava D
MEZITŘÍDA ABYGAIL FULFILLED WISH

Otec:     Izmail Sparkling Heart´s

Matka:    Fency Bohemia Enjoy

Přibylová Kateřina V1,CAC
CHARLOTTE BOHEMIA ENJOY

Otec:    Edvard Jižní Vítr

Matka:   Doris bohemia Enjoy

Vlastníková Dita abs.
ANIFE R.A.C. POPELKA

Otec:    Cairn-Lady´s Just a Gigolo

Matka:   A

Žurková Kateřina abs.
BARRA ASHLAR GARTH

Otec:     Bony´s Mambo Heart for You

Matka:    Packa zo Sengetova

Čeplová Dagmar VD2
 ASTRA HONEY ELI

Otec:    Bury pod Slováckým nebem

Matka:   Reny od Fossinky

Cherýnová Sylva abs.
TŘÍDA OTEVŘENÁ

 

BESY ANGEL´S CLUB

Otec:     Cairn-Lady´s Just a Gigolo

Matka:   Fossy Bohemia Enjoy

Vysloužilová Zdeňka D
BELINDA VÁNEK Z DOUBÍ

Otec:    Glenomore´s Xtra Boy

Matka:   Daisy Dogma´s

Holická Zuzana D
BEJBY LOVEC Z DRAČÍNA

Otec:     Cairn-Lady´s Just a Gigolo

Matka:   Alina z Pečeckých Tahit

Dušková Irena D
MAC GEFFERTS KYLIE LIGHT UP LIFE

Otec:     Deister-Cairn´s Enzo Ferrari

Matka:   Mc Gefferts Chelsea

Geffert Daniela (D) V1,CAC CACIB,BOB
 APHRA HONEY ELI

Otec:    Bury pod Slováckým nebem

Matka:   Reny od Fossinky

Cherýnová Sylva V2,r.CAC
TŘÍDA ŠAMPIONŮ KAMEI SPARKLING HEART´S

Otec:     Tiger des Vents du Westhoeck

Matka:    Bundy of Territunes

Vynikalová Lucie V1,CAC r.CACIB
CAIRN LADY´S SHOWADDYWADDY

Otec:    Clansman od Territunes

Matka:   Cairn-Lady´s Easy to Life

Bretschneider llona (D) V2,r.CAC
TŘÍDA VETERÁNŮ ALINA Z PEČECKÝCH TAHIT

Otec:     Henry z Liščí skály

Matka:    Bona Elika

Dušková Irena V1, NV