A - čívy

13. 07. 2023

Domů
Nahoru
Z vrh
Y vrh
X vrh
W vrh
V vrh
U vrh
T vrh
S vrh
R vrh
Q vrh
P vrh
O vrh
N vrh
M vrh
L vrh
K vrh
J vrh
I vrh
CH vrh
H vrh
G vrh
F vrh
E vrh
D vrh
C vrh
B vrh
A vrh
"N" Sparkling Heart´s
"A" Ascon Bohemia
"B" Ascon Bohemia
Proč kerníka
Výběr štěněte
Reference
D - čivy
C - čívy
B - čívy
A1 - čívy
A - čívy

 

 

A vrh - bohužel nezůstalo nám žádné štěňátko

 

ČIVAVY

- těhotenství a miminka den po dni

               

Lucky Girl Bohemia Mandiga                         X´Factor Bohemia Kevin

(Lucinka)                                                           (Iksík)

rodokmen štěňátka

Rozhodování, zda krýt Lucinku takhle "mladou", či ještě počkat na další hárání bylo dlouhé a náročné. Názory na krytí čivav se totiž velmi různí a zatím co jedni říkají krýt co nejdříve, tj. na druhé hárání, tak druzí říkají stačí až třetí. Jenže čivavičky většinou hárají po 8mi měsících a rozdíl 8mi měsíců je pro případné těhotenství příliš.

Konzultovala jsem tedy zdravotní stav Lucinky a její připravenost na těhotenství, porod a mateřství s panem doktorem Lázničkou, a když nám miminka schválil, rozhodly jsme se s Lucinkou zkusit to a "jít do toho" .  

 

Těhotenský deník je pod deníčkem štěňátka

DENÍK ŠTĚŇÁTEK
 

NAROZENÍ

21.11.10

 

Ty děti mi zase dávají ....

Lucinka vůbec neprodýchávala, jak jsem zvyklá od kerních maminek, tak jsem byla celé dopoledne v klidu. Držela se v mojí blízkosti, takže jsem jí měla pod kontrolou a sledovala jsem jí. Ještě že tak, protože po 12té hodině nám začaly najednou, bez jakéhokoliv varování stahy a výtok.

Protože jsem se již dřív rozhodla rodit Lucinku pod dohledem na veterině, tak jsem sbalila Klárku a Lucku a jelo se do Poříčí. Pan doktor Lucinku prohlédl, vzal jí na sono a při kontrole štěňátek zjistil, že tluče už jen jedno srdíčko . Na nic jsme tedy tentokrát nečekali a rovnou provedli císařský řez. A opravdu se podařilo zachránit jen jednoho pejska .

Zatím se má čile k světu a baští mlíčko od maminky. Uvidíme, zda se nám podaří odchov našeho prvního čivavího miminka .

 

22.11.10

2. den

  

Tak jsem včera přišel na svět. Jak psala maminka, všechno se to nějak na poslední chvíli zamotalo a stejně jako u prvního porodu mojí kerní tetičky Kenie, jedno miminko zablokovalo dvířka na svobodu a tak jsem zůstal uvězněný, dokud mě nevysvobodil pan doktor Láznička. Pak už si mě hned vzala moje druhá dvounohá maminka (shodou okolností taky Lucka) a masírovala mě, povídala si se mnou a zahřívala mě. To se mi moc líbilo, tak jsem ani moc neprotestoval.

Pak už mi vrátili mojí čtyřnohou maminku Lucku a od té jsem sosal slaďoučké mlíčko . Dál to moc nevím, protože mě přikryli, abych prý nenastydnul a pak to nějak houpalo, až jsem z toho usnul . Když jsem se probudil, tak jsem ležel na něčem teploučkém, co mi pořád zahřívá bříško, mám u sebe maminku Lucku a ta dvounohá maminka Lucka je taky skoro pořád u mě

 

23.11.10

3. den

  

Náš čivaví mimínek je již s námi třetí den a myslím, a doufám, že se mu daří stále lépe a lépe . Ze začátku byl možná lehce ospalý po narkóze, kterou dostala Lucinka, takže začátky byly těžší, ale už sílí a přibírá na váze. Stále je na vyhřívané podložce, která se stará o jeho stálou teplotu, má u sebe Lucinku s cecíky plnými mléka a já jej kontroluji snad 100x za den .

Dokonce jsem speciálně pro něj koupila novou elektronickou váhu, abych se mohla radovat z každého gramu váhy navíc .

 

24.11.10

4. den

  

Dnes se mi píše zpráva velmi těžko, protože bohužel náš první čivaví vrh skončil obrovským nezdarem, náš krásný chlapeček dnes v noci zemřel .

Jsme z toho hrozně moc nešťastní a jen stěží se nám chce věřit, že bude snad někdy lépe .

 

Jak vše probíhalo :

Na rozdíl od krytí Kenie bylo krytí Lucinky víceméně plánované a velmi chtěné. Ač se to možná bude zdát ještě brzo, vzhledem k Lucinčině věku, tak po poradách s chovateli čivav jsem se rozhodla pro krytí již nyní. Abych byla zcela upřímná, tak názory na to, za čivavičku krýt na druhé nebo třetí  hárání jsou tak asi 50 : 50, nicméně, na valné většině webů, které se zabývají poradnou pro čivavy, se píše je-li splněna chovnost, tak "čím dřív, tím líp".

A protože jsem krýt chtěla (zimní dlouhé večery jsou ideální pro odchov miminek), tak jsem vzala Lucku s panu doktoru Lázničkovi. A když i on "požehnal" krytí a neshledal na Lucince žádnou zdravotní překážku, která by tomu bránila, začala jsem shánět krycího psa .

I přes počáteční problémy se nakonec všechno podařilo včas zajistit a mohla jsem s Lucinkou vyjet do Karlových Varů za Iksíkem .

 

DENÍK TĚHULKY

 
 

1. krytí

 

21.9.10

 

Kdo Lucinku zná, tak ví, že je naprosto pohodová čivaví holčička, která se jen tak nedá a má pro strach uděláno, přitom ovšem není hysterická. Prostě ... má úžasnou povahu .

Protože se jednalo o naše první čivaví krytí, tak jsme jely na progesteronové testy k panu doktoru Lázničkovi. I pana doktora Lucka udivila tím, jak ochotně a bez problémů si nechávala píchat do nohy a odebírat krev. Test byl tedy proveden, termín krytí stanoven.

Pejska jsme si domluvily již předem, aby nám náhodou neodjel někam na výstavu nebo na dovolenou a tak jsme mohly radostně vyrazit .

Při krytí Lucka ani moc neprotestovala, Iksík naskakoval ochotně. K samotnému krytí došlo, bohužel ke svázání ne.

 

2. krytí

 

23.9.10

 

S majitelkou Iksíka jsme se rozhodly, že zkusíme překrytí "ob den" a tak jsme do Karlových Varů vyrazily znovu až ve čtvrtek.

Bohužel, opět stejně jako v úterý, nakryly jsme, ale bez svázání. Takže skutečně nezbývá nic jiného než čekat, co nám za měsíc ukáže ultrazvuk.

 

8. den

 

28.9.10

 

Samozřejmě ještě zdaleka nemám vůbec žádnou jistotu, jestli je Lucinka nakrytá nebo ne. Ale měla-li bych usuzovat podle změn v jejím chování, tak má v bříšku minimálně čivaví mateřskou školku. Je výrazně mazlivější, v jídle si nevybírá a více méně se celý den drží v mé blízkosti. Jsem velmi zvědavá, zda nám ultrazvuk ukáže za další tři týdny štěňátka .

 

24. den

 

14.10.10

 

Ach ta zvědavost světem vládne .....

Když už jsem jela na veterinu s Kenie, abych věděla, zda budou malí kerníci, tak jsem s sebou "přibalila" i Lucku, kdyby nááhodou ....

No a vyšlo to

 

29. den

 

18.10.10

 

Stejně jako Kenie, tak jsem vzala na "počítání dětí" i Lucinku do Poříčí nad Sázavou, za panem doktorem Lázničkou, který je naším "rodinným" psím porodníkem .

Zatím co Kenie se, co se dětí týče, "nepředře", tak Lucka si to hodlá jak se patří užít . Napočítali jsme a viděli jsme 3, spíš ale 4 malé čivaví dětičky . Uvidíme za měsíc, co se nám všechno narodí .

 

40. den

  

29.10.10

  

Lucinka se kulatí o poznání víc než Kenie. Taky má nárok, když v bříšku schovává celou čivaví školku . Baští až se jí dělají boule za ušima a nechává se hýčkat jako princezna .

Jsem moc zvědavá na malilinkaté čivaví dětičky .

 

41. den

  

30.10.10

  

Dnes jsem vzala Lucinku na kontrolu k panu doktoru Lázničkovi, protože jsem tam tentokrát jela s Kameikou na stěry, tak jsem Lucku, jak se již stává zvykem, přibalila s sebou .

Všechny děti, které jsme našli, jsou v pořádku, srdíčka jim tlučou a mají stejnou velikost .

Lucinka je znovu zkontrolovaná, schválená a dle pana doktora je předpoklad bezproblémového porodu. Tak budeme doufat a věřit .

 

50. den

  

09.11.10

  

Lucinka už je jakou kulička, sotva se valí . Až je mi jí líto. Zatím co dříve to bylo "takové nic, do dlaně se to vešlo", tak nyní je to "takové něco, do obou dlaní se vejde celé bříško" . Jsem opravdu zvědavá, co nám Lucinka chystá za překvapení .

Zatím jí stále chutná, ven chodí v pohodě, do schodů jí ale už nosíme a na gauč opatrně vysazujeme.

 

51. den

  

10.11.10

  

Lucince roste bříško rychlostí Otesánka.... vůbec netuším, jak bude vypadat za dalších 10 dní .....

 

53. den

  

12.11.10

  

Protože jsem jela neplánovaně s Kenie na císařský řez, tak jsem vzala Lucinku s sebou na další kontrolu. Našli a změřili jsme tři miminka. Všechna vypadají zdravě, srdíčka jim tlučou a Lucinka je v dobré kondici.

Tak uvidíme, jak se nám bude dařit dál

takhle mi Lucinka "chodí" spát na stůl, aby byla co nejvíce v mé blízkosti

 

58. den

  

17.11.10

  

Lucince se začínají zvětšovat mléčné žlázy, ale mléko zatím nemá. Je stále mazlivější, přítulnější a samozřejmě unavenější a já už se moc těším na malé čivaví kuličky .

Lucinka si užívá poslední krásné dny babího léta

 

62. den

  

21.11.10

  

Lucinka má mléčné žlázy už hooodně naběhlé, ale zatím je stále v klidu. Neprodýchává, neschovává se a ani zatím nevyhledává pelíšek. Uvidíme, za jak dlouho se miminek dočkáme .

Jak jsem psala, Lucka do poslední chvíle neprodýchávala, nedávala nic najevo, až jí najednou začaly stahy a svět se nám obrátil vzhůru nohama ...