O vrh

13. 07. 2023

Domů
Nahoru
Z vrh
Y vrh
X vrh
W vrh
V vrh
U vrh
T vrh
S vrh
R vrh
Q vrh
P vrh
O vrh
N vrh
M vrh
L vrh
K vrh
J vrh
I vrh
CH vrh
H vrh
G vrh
F vrh
E vrh
D vrh
C vrh
B vrh
A vrh
"N" Sparkling Heart´s
"A" Ascon Bohemia
"B" Ascon Bohemia
Proč kerníka
Výběr štěněte
Reference
D - čivy
C - čívy
B - čívy
A1 - čívy
A - čívy

 

O vrh

- těhotenství a miminka den po dni

 

    

 J´Ismena Hoity-Toity Gang               Cairnsters Mr Don Juan

(Esme)                                          (Yoda)

rodokmen štěňátek

 

S výběrem psa pro Esme jsem dlouho váhala. Pořád jsem neměla tak úplně jasno, za kým by Esme měla jet a s jakou linií jí spojit. Nicméně, Yodu jsem měla v oku poměrně dlouhou dobu a jeho rodokmen se mi hodně líbil a líbí. Takže nakonec má představa o krycím psu pro Esme dozrála a stal se jím právě Yoda .

 

Těhotenský deník je pod deníčkem štěňátka

 

DENÍK ŠTĚŇÁTEK

 
 

NAROZENÍ

23.01.18

 

Esme si opravdu vzorně počkala na 63tí den březosti, jak to má správně být  - hodná holka . Škoda, že to neřekla dopředu, mohla jsem předchozí noci v klidu prospat . Ale budiž jí odpuštěno, dala si na dětech skutečně záležet a máme krásná štěňátka - tři pejsky a čtyři fenečky. Konečně ... po vrzích samých pejsků máme zase holčičky . Všichni jsou žíhaní - v různých odstínech a všichni bez zálomku. Na to, že jich je tolik a Esme nepatří k velkým fenám, mají krásné porodní váhy 160-200g. Naše Sněhurka se stará a hlídá své žíhané poklady a všech sedm trpaslíčků baští a spinká .

našich 7 trpaslíčků

 

24.01.18

2. den 

 

V pelíšku vládne klid a pohoda. Esme prodýchává nalévání mléka, krásně se o prcky stará, rovná je u cecíků a hlídá jako dračice. Prckové spokojeně spinkají a baští. Nemají problém se u cecíků srovnat nebo vystřídat. Všichni už také dostali rozlišovací mašličky, protože vypadají, jako by je Esme tiskla přes kopírák, jen jí občas došla barva

jsme u mámy

 

25.01.18

3. den 

 

Miminka se činí a vysávají mámu jak to jen jde, chudák brouček Esme . Jsou opravdu užasná, v pelíšku je klid a pohoda, miminka si nestěžují a jsou spokojená . Esme je super máma. Samozřejmě už teď žere obrovské dávky jídla a zapíjí to hektolitry vody, ale nechť je jí přáno, má chudák malá taky co živit ....

už máme mašličky

 

26.01.18

4. den 

  

Dnes bylo konečně trošku času na "větší" focení, tak pár fotek "navíc" . Štěňátka krásně přibírají, mám z nich opravdu radost, Esme chvílemi přestává prodýchávat nalévání mléka a stahování dělohy, tak se jí už brzy uleví  ... i když ... jestli to, se sedmi dětmi, není dost odvážné tvrzení .

spinkání a zase spinkání

 

27.01.18

5. den 

  

Pátý den a jsme na přírůstku 50% porodní váhy . Esme kojí smetanu a miminka nedělají nic jiného, než baští a spinkají a zase baští a spinkají . Esme má zajímavý způsob kojení, přisedne ke štěňátkům, ona se k ní slezou a zpod Esme pak koukají jen ocásky .

baštímeeeeee

 

28.01.18

6. den 

 

Nikdy mě nepřestane udivovat životaschopnost, odhodlanost a zarputilost štěňátek. Od nich bychom se mohli učit pevné vůle, odhodlání a schopnosti nikdy to nevzdat . Jak urputně jdou za máminým cecíkem, s jakým odhodláním hledají to nejlepší místo a pak tahají, než mají plná bříška. Nepochopím, jak mohou spát na jedné hromadě, aniž by jim to vadilo. Představa, že mě zavalí váha shodná s tou mojí, mě dost děsí ... a miminka spí v jednom chumlu, velký na malém a všichni jsou spokojení. Štěňátka jsou prostě zázrak .

sourozenecká láska

 

29.01.18

7. den 

 

Štěňátka mají za sebou první týden věku. Za tu dobu zvýšila svojí porodní váhu minimálně o 75% (někteří i víc). Vše zvládá máma Esme sama, štěňátka zatím nedokrmujeme, jsou jen na mateřském mléce. Však také Esme denně spořádá minimálně 3 velká kuřecí stehna (nebo 4 malá) a cca 750g hovězího. Vše samozřejmě vařené, v lidské kvalitě. K tomu má neomezený přístup ke granulím, tedy, ne že by jí teď nějak chutnaly, ale občas si zobne, a dostává i další dobroty a doplňky. Tlustá určitě není, všechno poctivě vrací štěňátkům .

náš první týden

 

30.01.18

8. den 

  

Dnes máme úžasné zprávy, čtyři miminka zdvojnásobila porodní váhu !!!! Paráda, na to, že jich má Esme na starosti tolik, žádné není a nebylo přikrmováno, tak je to úžasné. Zbylým třem chybí ke zdvojnásobení pár gramů, takže zítra budou mít dvojnásobek všechna štěňátka .

první meta zdolána !!!

 

31.01.18

9. den 

  

A jak řekli, tak udělali . Dnes mají dvojnásobek porodní váhy všechna štěňátka . Všechna krásně rostou, sílí, rozšiřují se jim hlavičky a místo nožek mají medvědí tlapy . Nu, buřtíkujeme, buřtíkujeme

Stále zavřená očka

 

01.02.18

10. den 

  

A čekáme na další metu, kterou je otevření očíček. Ještě pár dní a začnou na nás štěňátka koukat. V mezičase tedy asi začneme vybírat jména .

Sněhurka a sedm trpaslíčků

 

06.02.18

15. den

  

Za dobu, kdy jsme nestihli aktualizovat web, udělala štěňátka obrovský pokrok.  V pohodě víc než zdvojnásobila svojí porodní váhu, stále jen z máminého mlíčka, zatím nedokrmujeme . Všem se začala rozlepovat očka, snaží se o první krůčky a v krátkých chvilkách, kdy nespí, se snaží o první hry . I když ty krátké chvilky mezi spánkem a jídlem jsou opravdu zatím jen kratičké okamžiky. Těším se, až tady začnou lumpačit a okusovat se .

pořád stále spinkáme

 

09.02.18

18. den

 

  

Miminkům jsme přivezli z výstavy v Brně jejich první obojky v barvách mašliček . Zatím jsou sice prckům ještě trošku velké, ale myslím, že do nich štěňátka brzy dorostou .

už jsme velká parta

 

10.02.18

19. den

 

Dnes se štěňátka přestěhovala z porodního pelíšku do menší ohrádky. Už se valivě pohybují, začínají zkoumat a zajímat se o dění kolem sebe . Za chvíli nastane čas vzájemného okusování a her

za chvilku budeme lumpačit

 

11.02.18

20. den

 

Začínáme pro naší partu trpaslíčků vybírat jména . Jak jsem se tak dívala na řecko-římskou mytologii, nebude to nic jednoduchého, ale myslím, že se mi pár jmen začíná rýsovat .

naši trpaslíčci

 

12.02.18

21. den

 

Štěňátkům jsou tři týdny a tak pro Esme nastává nejnáročnější období od porodu. Musí uživit 7 téměř kilových štěňat. Pokud vše půjde dobře, začneme přikrmovat až po ukončeném čtvrtém týdnu. Samozřejmě, pokud by štěňátka nepřibírala nebo byla znát na Esme jakákoliv únava, dáme příkrmy dřív. To zásadní období, z hlediska výživy, mají už štěňátka za sebou. Aby to Esme zvládla, dostává samozřejmě to nejlepší, co jí můžeme nabídnout. Základem je krmení ad libidum, což v tomto případě znamená cca 400g granulí a téměř 500g masa + přílohy a doplňky na den. I přesto, že za den sní cca 1 kg krmení, tak netloustne, všechno dává štěňátkům .

trošku jsme vyrostli

 

14.02.18

23. den

 

Broučkové naši ospinkaní . Zatím víceméně pořád jen spinkáme. Ale když štěňátka nespí, tak si už začínají hrát, začínají i vrčet a štěkat, okousávat sebe i sourozence. Na mámu Esme se vrhají jako piraně a za chvíli opravdu nastane čas prvního příkrmu .

rozkošníci

 

15.02.18

24. den

  

Zatím Esme stále ještě krmení zvládá, i když pod náporem štěňátek už skoro není ani vidět . Jo jo, rostou nám ty piraně, rostou .

Statečná máma Esme

 

16.02.18

25. den

 

Tloustneme a tloustneme a to zatím stále bez příkrmů . Pět štěňátek má k dnešnímu dni 400% své porodní váhy a dva kluci mají víc než kilo . Máma Esme pojídá obrovské mísy kvalitního krmení a tak má místo mléka smetanu .

není nic sladšího než spící štěně

 

18.02.18

27. den

 

Do ukončeného čtvrtého týdne zbývá štěňátkům jeden den a tak jsem se rozhodla jim dát už první příkrm. A jak je vidět, tak masíčko štěňátkům chutnalo . Nacpala si bříška a pak spokojeně spinkala až do večera .

chutná

 

21.02.18

30. den

 

Tak ... všechna štěňátka spí, tak je chvilka klidu na aktualizaci webu . Naši prckové baští a baští, už mají víc než kilo . Jsou také podruhé odčervení, mají znovu ostříhané drápky a učí se čůrat na plenku. Tedy ... ne, že by se jim to vždy povedlo, ale ... snaží se . Začínají si víc hrát, okusovat se a dovádět, dostali také první hračky, už vnímají člověka, chtějí se pochovat a dokážou na sebe zvukově upozorňovat . Nicméně, většinu dne stejně ještě pořád prospí .

můžu pochovat ?

 

25.02.18

34. den

 

Se štěňátka začíná být zábava a tím pádem i mnohem víc práce, tak nestíhám aktualizovat web tak často, jak bych chtěla. Ale prospívají dobře, snad jim u nás nic nechybí . Příkrm baští 3x denně a chutná jim, co nesní, poctivě dojídá máma Esme . Štěňátka už reagují na člověka, chtějí chovat a hrát si, začínají okusovat nejen sebe, ale i hračky a objevují okolí . Brzy je přestěhujeme do větší ohrádky .
Nastal čas vyřídit štěňátkům zápisní čísla a k tomu potřebujeme nahlásit jména, takže ... s konečnou platností se kluci budou jmenovat Orfeus, Orestes a Oileus a fenečky budou Orea, Ophelie, Okea a Odelia .

slečna Červená

 

26.02.18

35. den

 

Další novinka . Štěňátkům je pět týdnů a jdou jim krásně ouška nahoru . Holčičky už mají ouška nahoře skoro všechny a chlapečkům se teprve rovnají .

už nám stojí ouška

 

28.02.18

37. den

 

Protože se znovu objevila devastující parvoviroza a nově i coronaviroza, rozhodla jsem se nejen vyhlásit "návštěvní embargo", ale, po konzultaci s naším panem doktorem, i změnit očkovací schéma našich štěňátek. První vakcínu dostala štěňátka již dnes, tj. v šestém týdnu věku a to parvovirozu a psinku a druhou vakcínu dostanou také ještě u nás, rozšířenou o leptospirózu. Takže do nových domovů budou odcházet 2x naočkovaná a snad tím pádem i víc chráněná .
Dnešní čipování a očkování zvládli všichni prcci velmi statečně, téměř ani nepípli . A klasika ... přijeli jsme domů, štěňátka se najedla, odpadla a spí .

unavená štěňátka

 

01.03.18

38. den

 

Dnes měla štěňátka návštěvu a dostala spoustu úžasného masíčka a smetánky . Ale abych vše uvedla na pravou míru a nevznikaly dohady, že někdo k nám může a někdo ne. Nemůže k nám nikdo . Ani dnešní návštěva štěňátka neviděla, dáreček štěňátka dostala jen mezi brankou - děkujeme, chutnalo

děkujeme za baštu

 

05.03.18

42. den

 

Štěňátkům je šest týdnů . Učí se chodit na podložku, baštit granule a hrát si a dovádět .
Jen trošku nestíhám aktualizovat web, mám plné ruce práce . Omlouvám se, jak to bude možné, všechna štěňátka znovu nafotím.

 

 

11.03.18

48. den

 

Štěňátkům je téměř 7 týdnů a dnes konečně mohla ven . Mrazy polevily, sníh roztál a sluníčko snad všechno brzo vysuší. A protože zatím máme na zahradě spíš kaliště, než počínající trávu, udělala jsem prckům hřiště na terase .

Takhle hezké jim to ale moc dlouho nevydrželo . Ač byla štěňátka venku prvně, žádný problém či ostych neměla. Hned se vrhla do ničení a likvidace připravených hraček a řádila jak smyslů zbavená . Nu ... kerňata .

řádíme, koušeme a ničíme

 co půjdeme likvidovat teď ?   -    pan Modrý a slečna Červená

to je ale psinááááááááááááááááá

 

19.03.18

56. den

  

Tak abychom měli památku a protože je venku pořád ošklivo a doma se tak moc fotit nedá, rozhodli jsme se navštívit úžasnou fotografku Markétu Sousedíkovou a nechali jsme udělat miminkům profifoto

tak zatím .... naši chlapečci a holčičky

 

20.03.18

57. den

 

První jarní den a navíc Mezinárodní den štěstí . A stejně jako naši kamarádi z vrhu "P" , tak i starší uličníci jeli za panem doktorem na druhé očkování. Všichni byli stateční, neplakali. Pan doktor je prohlédl, kluci mají sestouplá varlátka, všichni jsou zkontrolovaní, schválení a pochválení a již podruhé naočkovaní .
A jak jsem slíbila, zde jsou další fotky

naše parta uličníků

 

21.03.18

58. den

 

Mimimkům je 8 týdnů pryč a už je to vážně parta zbojníků . Všude je jich plno, přitom nikde nejsou vidět, jak lítají sem a tam a než upadnou do hajan, tak se nezastaví . Hrají si, dovádí, všechno potřebují prozkoumat a kam to jde, tak i vylézt, všechno je nové a zajímavé .

Oileus - Orfeus - Orestes ......... Orea - Odelia - Okea - Ophelia

 

05.04.18

2 měsíce
13 dní

 

Štěňátka rostou jako z vody, užívají si konečně sluníčka, rošťačí a řádí . Ouška už stojí samozřejmě úplně všem, mají krásná maličká ouška a už jsme i trimovali . Nikdo neplakal, nikdo neprotestoval.

Dnes odjel do nového domova Oileus a bude mít nové jméno Olík . Tak hodně štěstí Olíku, pac a pusu na cestu a moc nezlob . Olík zůstane v Praze, tak doufám, že ho občas i uvidíme .

Orea   a  Ophelie

 

10.04.18

2 měsíce
18 dní

  

Štěňátka dál odcházejí do nových domovů. V novém domově je již Ophelie (alias Kerry), Odelia (alias Any) i Orestes (alias Wilda). Na nový domov tedy ještě čeká Orfeus a Orea .
Ohrádka je teď taková smutná a domácnosti tichne. Jak tu byla štěňátka dlouho, zvykla jsem si, že pořád slyším nějaké pištění, fňukání, vrčení a zvuky her. Teď je tu nezvyklé ticho ....

láska moje Orea = Roxinka

 

19.04.18

téměř 3 měsíce

 

Dnes odešel do nového domova poslední volné štěňátko tohoto vrhu, pejsek Orfeus - Orfík. Odjel daleko, až do Šumperka. V novém domově na něj čeká milující rodina, tak doufám, že se mu tam bude líbit a že ho občas uvidíme na trimu .

Hodně štěstí broučkové

 

14.05.18

3,5 měsíce

  

Máme tu na hlídání Olíka a tak si, po odchodu Prima, má alespoň Okea, nově Klea, s kým hrát, vymýšlet lumpárny a řádit. Dnes jsem jim dala ven bazének, protože bylo opravdu hodně teplo a musím říct, že oba sourozenci si vodu opravdu užívali. To Olík z ní měl velký respekt .

naše kerní kachničky

 

Jak vše probíhalo :

Hárání Esme jsem dost netrpělivě očekávala, přece jen, jsou jí tři roky pryč a tak má na první krytí nejvyšší čas. Naštěstí se rozhodla hárat mimo největší sněhový příval a tak bylo možné se do Dánska vydat na otočku . Krytí probíhalo bez problémů, plodné dny Esme byly spočítány s přesností hodnou pana doktora Lázničky a tak byla Esme opravdu připravená. Yoda se projevil jako gentleman a za chvíli bylo nakryto .

A co všechno jsem cestou viděla ?  .... více zde

 

DENÍK TĚHULKY

 
 

1. krytí

 

21.11.17

 

Téměř na den přesně, jen o čtyři měsíce později po krytí Týny, byla nakryta i její dcera Esme. No, už má také na čase, tři roky jsou jí pryč, tak je nejvyšší čas na štěňátka .
S krytím Esme nebyl problém, plodné dny byly spočítány dobře a Esme si krytí celkem užívala .

  

2. den

 

23.11.17

 

No, jestli je Esme opravdu dcera své matky, tak podle toho, jak se tváří na jídlo, bych řekla, že rozhodně březí je .... Chce jíst, jíst a jíst .
To budou dlouhé tři týdny čekání .

  

12. den

 

03.12.17

 

Tak to jsem tedy zvědavá .... Esme totiž kompletně změnila chování ... nimrá se v jídle, přitom má "pořád vlčí hlad", víc spí a hledí "do dálky" .... vůbec nevím, jak to čekání na sono vydržím .

  

21. den

 

11.12.17

 

Dnes jsem jela na očkování k panu doktoru Lázničkovi, a přibalila jsem s sebou i Esme. Spíš tak "co kdyby" ... vím, že na přesnou diagnostiku březosti je ještě brzo, ale ..... CO KDYBY
A pan doktor nezklamal . Sice říkal, že ho zkouším, ale malé kuličky našel. Pravda, březost vypadá spíš na 19tý den, takže počet není známý, ale víme, že Esme bude maminkou .

  

27. den

 

18.12.17

 

Druhé kontrolní sono ukázalo asi 5 štěňátek . Velikostí odpovídají 26. dnu, takže jsme opravdu o dva dny za krytím. Což je normální, protože k oplodnění mohlo dojít později . Jsem zvědavá, jaký bude konečný počet štěňátek, zda Esme počet zredukuje, zda se nám některé zrcadlilo 2x nebo zda bude počet třeba i vyšší .
Těším se na miminka a doufám, že se konečně dočkám i nějaké fenečky .
Esme se začíná napínat bříško a začíná být velmi, ale velmi žravá .

  

30. den

 

21.12.17

 

Esme má za sebou první měsíc březosti. Začíná se jí zarovnávat bříško, už vypadá jako opravdu dobře živená fena . Je mazlivější (a to ne, že by předtím nebyla ), klidnější, v jídle si vybírá, co ano a co ne a je žravější.
Nejdřív jsem se nemohla dočkat sona, dnes mi pro změnu přijde, že to utíká příliš rychle a za chvíli tu, jak doufám, budou vrnět štěňátka. Těším se na ně .

  

40. den

 

31.12.17

 

Esme je jako pumlíček . Bříško má velké a napnuté. Jsem zvědavá, kolik štěňátek se tam schovává. Těžko se to odhaduje, protože Esme není velká a dlouhá fena, takže všechna štěňátka se jí stejně musí vejít jen do bříška, nemá je kam jinam poskládat, myslím tím, že všechno se jí musí "vyvalit ven". Už teď vypadá trošku jako vzducholoď a to má ještě tři týdny do termínu .

  

45. den

 

05.01.18

  

Další kontrolní a asi i poslední sono . Esme i miminka jsou zkontrolované, změřené a schválené . Přesný počet je stále tajemstvím, ale vypadá to na víc rošťáků a rošťand. Dneska se nám neukázalo bříško žádného miminka, abychom viděli, zda je to pejsek nebo fenka, ale za to si na nás jeden prcek otvíral tlamičku . Asi jsme rušili jeho soukromí .

  

50. den

 

10.01.18

  

Esme kyne jako těsto na chleba . Jí velké porce jídla, které jí dělím na snídani a večeři, protože najednou už toho zas tolik nesní. Začíná se jí lehce povolovat mléčná žláza. Ještě alespoň 7 dní a pak nastane čas "nervozity" .

  

57. den

 

17.01.18

  

Esme už je opravdu obří. Obvod bříška dosahuje opravdu úctyhodných rozměrů a Esme se už opravdu sotva valí. Tak uvidíme, kdy se miminka rozhodnou být mezi námi. V podstatě je Esme od dnešního dne "v termínu".

 

  

60. den

 

20.01.18

  

Esme mění chování. Je klidnější, víc spí, resp. skoro pořád a téměř nevylézá z pelíšku. Už sem lehce nervózní z porodu, doufám, že bude vše v pořádku a Esme všechno v klidu zvládne, stejně jako prckové, a zároveň se na ně moc a moc  těším. Takový klid a pohoda, když je "po všem" a z porodnice se ozývá jen spokojené mlaskání štěňátek .

 

  

63. den

 

23.01.18

 

Tak Esme si přesně počkala na 63tý den ... ukázková březost .
Je zajímavé pozorovat, jak jednotlivé feny snášejí březost. Zatím co Esme je "starší" prvorodička a brala celou březost vážně, dávala na sebe pozor a víceméně už od druhého dne bylo jasné, že je "něco jinak", tak Isinka je "sportovní matka" a poznat na ní není vůbec nic . I když ... teď už se uklidňuje i naše divoška, tolik nelítá, nechce být v zimě venku a omezuje své skokové kreace. Však už se jí to také krátí .