T vrh

13. 07. 2023

Domů
Nahoru
Z vrh
Y vrh
X vrh
W vrh
V vrh
U vrh
T vrh
S vrh
R vrh
Q vrh
P vrh
O vrh
N vrh
M vrh
L vrh
K vrh
J vrh
I vrh
CH vrh
H vrh
G vrh
F vrh
E vrh
D vrh
C vrh
B vrh
A vrh
"N" Sparkling Heart´s
"A" Ascon Bohemia
"B" Ascon Bohemia
Proč kerníka
Výběr štěněte
Reference
D - čivy
C - čívy
B - čívy
A1 - čívy
A - čívy

 

T vrh

- těhotenství a miminka den po dni

 

Isis Hoity-Toity Gang                      Kiokas I Hear You Knocking

(Isi)                                                           (Niles)

rodokmen štěňátek

 

Vybrat dalšího krycího psa pro Isinku nebylo jednoduché, nechtěla jsem totiž slevit ze svých představ a požadavků. Jak jsem tak přemýšlela, vzpomněla jsem si na Nilese, kterého jsem několikrát viděla, ač je to už před delší dobou. A pak už byla volba jasná. Niles je pes krásného typu s hezkým pohybem, úžasnou hlavou, kostrou a krásnou srstí . Navíc je to syn nádherné Kiokas First One, feny, kterou obdivuji dlouhé roky, a otec je nádherný Tofthus Quite a Champ. Sama jsem zvědavá, co se nám ve vrhu nakonec vyvrbí .

 

Těhotenský deník je pod deníčkem štěňátka

 

DENÍK ŠTĚŇÁTEK

 
 

NAROZENÍ

15.12.19

 

A je to .
Isinka je nejvtipnější fena, kterou znám a mám doma .
Každá slušně vychovaná kernice prodýchává porod 12 - 24 hodin před samotným narozením štěňat. Isinka ne, Isinka to bude dělat po svém . Ráno tak dvě hodiny prodýchávala a pak si lehla a v klidu spala. Nu dobře, to se stává, poslíčci chodí dlouho před samotným porodem, takže jsem byla v klidu a když spala i odpoledne usoudila jsem, že dnes se rodit nebude ....


naše kulatá spící Isinka

Jenže Isinka byla jiného názoru, jako správná sparťanská matka usoudila, že zdržovat se prodýcháváním nemá smysl a nosit štěňátka déle, než oněch minimálních 58 dní je také zbytečné a tak se večer rozhodla, že s tím něco udělá  ....


Isinka si přestlala pelíšek podle svého

... a jak si usmyslela, tak udělala a začalo se rodit .


první dva pejsci

První se nám narodili dva pejsci, jeden světle žíhaný a jeden červený. Pak se narodila dlouho očekávaná červená  holčička, která bude kopie své matky, neboť nás pěkně potrápila. Podle mě je tahle uličnice to štěňátko z ultrazvuku, které si na nás otevíralo tlamičku . Fenečka byla totiž špatně natočená a tak se jí nechtělo a nechtělo ven ač se Isinka snažila jak mohla a pomáhala jí jak se dalo. Trvalo to cca dvě hodinky, než Isinka dcerku usměrnila a ukázala jí cestu ven . A pak už to zase šlo ráz na ráz a následoval třetí pejsek a druhá fenečka .


naše pětka s jedničkou  

Všechna štěňátka jsou krásná, velká, silná a tlusťoučká. Nemají žádnou bílou skvrnu, žádné paspárky ani zálomek. Mám z nich velkou radost .

 

16.12.19

2. den 

 

 

Vtipná, vtipná, vtipná, Isinka je vtipná
Aby toho opravdu nebylo málo, tak se nám hodinu po půlnoci narodila třetí fenečka . Snad už konečný stav štěňátek je tedy 3 : 3 .
Obě jsme unavené, ale šťastné. Všechna štěňátka se narodila přirozenou cestou, i když nás první fenečka potrápila, jsou silná, krásná, mám z nich opravdu velkou radost. A Isinka je skvělá máma .


zatím lepší fotka naší šestky není, Isinka si prcky hlídá jako oko v hlavě

 

17.12.19

3. den

 

Tak nám zas nastává období vaření kuřat a krmení kojící matky . Isinka vypadá po porodu jako dítě z Dachau s obřími cecíky, tak je potřeba jí zase pořádně vycpat . A klasika, nechutná jí nic jiného než .... překvapeníííííííííííííí .... vařené kuře .
Jak já ten pach vařeného kuřete už nesnáším ..... jenže feny po porodu odmítají jíst cokoliv jiného. Nuže dobrá berušky moje, jdu vám zase vařit. Ještě že mohu děkovat za vynález pomalého hrnce, který dokáže pach téměř ze 100% eliminovat.
A propos ... kostru kuřete bych už dokázala složit jako puzzle i o půlnoci a poslepu .


kerní broučci

 

18.12.19

4. den

 

Je to neuvěřitelné, ale ač to tak na fotkách nevypadá, ve skutečnosti jsou si štěňátka podobná jako vejce vejci. A ještě ke všemu vždy dva a dva váží téměř stejně . Nebylo tedy jiného zbytí, než nasadit mašličky. Takhle je možné rozeznat prcky na první pohled a nemusím hledat jestli je to pejsek nebo fenka a zda je světle žíhaný nebo červený .
Takže máme slečnu oranž, žlutou a lila a pana sv.modrého, šedého a tm.modrého


už máme barvičky

 

19.12.19

5. den

 

Štěňátka krásně přibírají, přírůstky jsou od 25 do 47 procent porodní váhy, takže jsem spokojená. Rozdíly v přírůstcích jsou normální, přepočteno na hodiny, štěňátka jsou na světě vlastně teprve čtvrtý den, protože se narodila v noci z neděle na pondělí, a narodila se v rozmezí několika hodin, takže je jasné, že kdo se narodil dřív, má prostě náskok . Ale ona to všechna nakonec  doženou .


nával v mléčném baru

 

20.12.19

6. den 

 

Pro představu, jak rychle miminka přibírají a jak se krásně váhy srovnávají, tak dnes po večerním vážení jsou přírůstky v rozmezí od 51 do 74 procent své porodní váhy . Isinka je skvělá máma a krásně se o prcky stará .


chlupatí krtečci

 

21.12.19

7. den 

  

Vánoční přípravy doma vrcholí, ale prckům je to jedno . Ty zajímá jen máma, mléko a spánek ... zatím jsou to malí slepí krtečci, kteří mají  za úkol jen jedno jediné ... nacpat si bříško k prasknutí, spát a růst .


nacpat si bříško a spát aneb těžký život štěněte

 

22.12.19

8. den 

 

TAK ... a krtci se nám změnili na buřty .
To není urážka štěňátek, ale můj soukromý výraz pro štěňátka v období, kdy překročí přírůstek 100% své porodní váhy, změní se v tlusté válečky, a než se naučí chodit a "tloušťku" zase vyběhají .
Takže dnešním ránem počínaje máme buřty dva, slečnu Žlutou a pana Šedého . Dalšími adepty je pan Tm.modrý a slečna Lila, nu a zbývající dvojice slečna Oranž a pan Sv.modrý  se stanou buřty zítra .
Hurá, takže první zdvojnásobení porodní váhy máme za sebou


šest buřtíků

 

23.12.19

9. den  

 

Máme za sebou první týden života. Za tu dobu štěňátka zdvojnásobila svojí porodní váhu a z malých nudliček se stali buřtíci . Během dalšího týdne by mohla postupně otevírat očka. Zatím ale budou ještě pořád spát a jíst a spát a zase jíst. Nechť je jim přáno, ještě musí hodně vyrůst, než se postaví na nožky a začnou řádit všude kolem .


slečna Žlutá

 

24.12.19

10. den   

 

A je tu Štědrý den. I k nám přišel Ježíšek a protože si štěňátka ještě o nic nenapsala a zatím mají vše, co potřebují, tak jim přinesl speciální dárečky šité každému na míru .... JMÉNA

Pan Šedý - Triton - řecký bůh, posel moře . Když se první pejsek narodil, nebylo o čem přemýšlet, věděla jsem, že to bude Triton. Pan Šedý je velký silný pejsek a tak doufám, že tomu moři emocí, které bude novému majiteli přinášet, bude skutečně vládnout


Pan Šedý alias Triton

Pan Tm.modrý - Téreus - u druhého pejska mě ihned napadlo jméno Tauron. Nevím proč jsem to jméno měla v hlavě, bohužel to není žádné jméno z mytologie, takže jsem hledala změnu a Téreus mi přišlo jako dobrá alternativa. Téreus je thrácký král.

Pan Sv.modrý - Theseus - řecký hrdina, syn krále Aigea. Bývá srovnáván s Herkulesem, přeji tedy Theseovi, aby dorostl v krásného silného psa .


Téreus a Theseus

Slečna Lila - Theia - je dcera boha nebe Úrana a bohyně země Gaie.


Theia

Slečna Oranž - Themis - sestra Thei, dcera Úrana a Gaie, takže myslím, že to je pravé jméno pro sestřičku Thei, neboť holky jsou si velmi podobné .


Themis

Slečna Žlutá - Taurida - místo obětování cizinců (dnešní Krym), nacházel se zde chrám bohyně Artemidy. Je to trošku úkrok stranou, protože Taurida nebyla postava, nicméně je to krásné jméno a myslím, že slečně Žluté bude slušet .


Taurida

 

25.12.19

11. den 

 

Aby toho nebylo málo, na Boží hod vánoční štěňátka dostala své první obojky . Barvičky víceméně zůstaly, jen slečna Lila má nyní růžovou a pan Šedý má dočasně bílou, ale nebojím se, během pár dní bude z bílé šedá . Zároveň jsme štěňátkům provedli první manikúru, všem se to líbilo, nikdo neprotestoval .


Téreus  -  Triton  -  Themis


Theseus  -  Taurida  -  Theia

 

26.12.19

12. den  

 

Druhý svátek vánoční a my odpočíváme . Štěňátka pořád spinkají a baští, krásně přibírají a rostou - dva buřtíci už mají nahoře dvojnásobek své porodní váhy . Zatím žádné otevřené očíčko, ale to se může každým dnem změnit .


může být něco roztomilejšího?

 

27.12.19

13. den   

 

Šťastná třináctka a první otevřená očka. A kdo jiný, než Triton . Myslím, že to jménu našemu panu Šedému opravdu sedí. Tak ještě chvilku a začne nám tu opravdu legrace .


nejlíp se spí na bráchovi

 

28.12.19

14. den    

 

Další pootevřená očka jsou tu . Za chvíli bude naše šestka koukat a pak začne ten pravý šrumec . Zatím jsou to neuvěřitelně hodná štěňátka, která jen baští a spinkají a zatím žádný uličník nevylezl z pelíšku ... ale je otázka jen pár dní, kdy tu začnou pobíhat a budou se stěhovat do velké ohrádky . Broučkové moji malincí .


brzo budeme koukat

 

29.12.19

15. den   

 

Druhý týden za námi. Štěňátka ztrojnásobila svojí porodní váhu a otevřela očka . Stále jsou plně kojena, bez jakýchkoliv příkrmů. Isinka se stará a miminka prospívají. Dnes máme za sebou i první odčervení, klasika, miminkům pasta moc nechutnala, ale když to musí být ....  .
V dalším týdnu by se měly prořezávat zoubky a štěňátka by se měla naučit chodit ... resp... naučit chodit ... měla by se alespoň začít stavět na přední nožky .


stále bok po boku

 

30.12.19

16. den   

 

Isinka byla dnes zase vtipálek . Je jasné, že když Isinka kojí cca 4,5 kg štěňat, musí jíst alespoň za čtyři. Takže dostává dávky hodné minimálně tygra, rozdělené do dvou porcí denně. Už nechce jen vařená kuřata, ale je ochotná sníst i syrové maso. V dnešní dávce tedy byly mimo jiné i držky a sardinky. Zatím co u smradlavých držek Isinka usoudila, že je možné je propasírovat štěňátkům do mléka, tak slizké a kluzké ryby jsou prý "FUJ". Co na tom, že jsou plné vitamínů, jíst se prostě nebudou a ještě je potřeba odnést je co nejdál od štěňátek .
(na její obranu musím říct, že nakonec usoudila, že ryby jsou opravdu zdravé a snědla je, ale těch pohledů, co u toho bylo )


Isinčiny odvrhnuté ryby

 

31.12.19

17. den   

 

Dnešek bych asi začala poznámkou, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého.
Bydlím v Praze dlouho, ale tohle si nepamatuji. Dnes se u nás střílelo již od 16,00 a maximální přestávka byla 5 minut... venčit se opravdu nedalo. A to nezmiňuji, že se tu střílí již od 23.12. kdykoliv během dne.
Nikomu nepřeji nic špatného, ale těm pitomcům, kteří svým bezohledným egoistickým chováním naprosto ignorují názory ostatních, přeji, aby zažili tu bezmoc, kterou způsobují svému okolí.
Přála bych jim tu bezmoc, když přesvědčujete kojící fenu, že se nemusí bát, ale má být u štěňat, tu bezmoc, kdy vám zůstane pes tři dny pod postelí nebo pod skříní a odmítá vylézt, protože už vám nevěří, že zahrada je bezpečné místo, kde se může vyvenčit, tu bezmoc, kdy se snažíte vyvenčit psy, kteří se klepou strachy a nevnímají nic kolem.
Přitom se o nevhodnosti ohňostrojů a dělobuchů všude píše, snad není zdroj, kde by nebylo psáno o negativných dopadech na zvířata a přírodu, o ztracených a vystresovaných psech a kočkách, mrtvých labutích, ptácích a dravcích. Přesto mi přišlo, jakoby se letos zastánci téhle, to se nedá psát ani zábavy, spíš zvráceného "potěšení" spojili a pálili jednu za druhou jen a jen natruc všem odpůrcům.
A kdybych chtěla být impertinentní, tak bych možná přemýšlela, co si tak mohou "odstřelovači" kompenzovat - když to jsou z 99% muži .....

Bylo to náročné, ale přežili jsme. Jistě, nebojí se všichni, ale bohužel ve smečce stačí jeden bázlivec a strhne na svojí stranu celou smečku, obráceně to bohužel neplatí. Jeden statečný smečku nezachrání.
Pro příští rok bych tedy všem těm egoistům vzkázala, aby se zamysleli nad svým jednáním. Nemám nic proti odpalování hodinu kolem půlnoci. Ne, že bych z toho byla nadšená, ale pochopím to. Ale pálit bezhlavě a bezohledně již od odpoledních až do brzkých ranních hodin ... k čemu je to dobré ??

A proto znovu .... svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. A to nejdůležitější mezi lidmi by měl být respekt a kompromis....
 


miluji tyhle široké hlavy

 

01.01.20

18. den

 

První den v novém roce a stále se střílí. Takže se stále snažíme přežít a venčíme / nevenčíme. Naštěstí buřtíkům je to jedno a žádné rány neřeší.


Jedna pusa stačí, bratře

 

02.01.20

19. den 

 

Druhý, resp. třetí den od Silvestra a u nás se opět střílí jak na lesy ... už toho začínám mít vážně dost ....
Nedělám to běžně, ale pohár mé trpělivosti přetekl .... tak abychom si to zrekapitulovali:
- vyhořelý pavilon primátů a ptáků v ZOO v německém Krefeldu - více jak 30 zvířat uhořelo
- desítky mrtvých labutí a ptáků v Praze a celých Čechách
- desítky vyděšených a ztracených nebo mrtvých psů
- stovky vyděšených zvířat v domácích podmínkách a stájích
- nepočítám vystresovaná divoká zvířata.
Jak může někdo nazývat "zábavou" něco, co způsobuje stres a utrpení ostatních? 
I když ... asi bych se neměla divit, zvrácené zábavy přece známe i z minulosti .... Caligula a pronásledování křesťanů, Amerika a zápasy otroků se zvířaty nebo nacistické týrání a vyhlazování Židů, ať nechodím tak daleko v historii.
Vážně se neumíme bavit jinak než týráním svého okolí a zavíráním očí před skutečností?

A proč mě to rozčiluje?
Nu, třeba proto, že ....
- Sylvi jsem už tři dny neviděla, že ještě funguje vím jen proto, že v noci zmizí maso z misky (zalezlá pod sedačkou a odmítá vylézt),
- Ryan odmítá chodit ven (to se radši taky schová, jen aby nemusel ani na zahradu),
- Isinku už vůbec nenutím, ta by chtěla, ale ve dveřích se obrací a jde zpět domů,
- Ruby už normálně vůbec nedýchá a málem jí vypadávají oči z důlků,
- další jsou v permanentním napějí a čekají ve stresu na další rány.
Takže jsem rozházela podložky všude kde se dalo a snažíme se přežít alespoň v relativním psychickém zdraví. A proč to všechno? Protože sobečtí egoisté se chtějí "bavit" ... 

Jestli se dá na ohňostroje a dělobuchy zvyknout? Podle mě ne. Kdysi jsem cvičila knírače a moje první malá kníračka měla reakci na střelbu. Zkoušeli jsme co se dalo, abychom jí to odnaučili. Měsíce práce a bez sebemenšího úspěchu. Na Silvestru je nejhorší, že člověk nikdy neví, kdy si sousedé vzpomenou a začnou pálit psům na hlavami. Na tohle se připravit prostě nedá.


TAKHLE se baví správné holky

 

03.01.20

20. den  

 

Dnes konečně klid ... snad, doufám, že to nezakřiknu. Ještě pár dní a život se vrátí do starých kolejí. Sylvi už jsem konečně viděla, Ruby už začíná normálně dýchat a Ryanek přemýšlí, že by mohl jít ven . Isinku nechávám, ať si to rozmyslí jak chce ona. Pro štěňata je důležitá máma, která je v pohodě. Tak holt rozhodíme další podložky .
Jinak slavíme narozeniny. Kenie, prababička našich buřtíků dnes slaví svoje 15tiny . Chybí jí jeden zub, hůř vidí a slyší, ale jinak je v plném zdraví ... tak ať zdravíčko slouží i buřtíkům a všechno nejlepší Kenie !!!


naše krásná prababička

 

04.01.20

21. den   

 

Dnes jsme byli ráno vtipní a hemžili jsme se, tak, i na kompenzaci mého stěžování si, dávám pár fotek k potěšení . Na vysvětlení - štěňátka jsou zatím bez příkrmu, ale maso už je koupené, půjde přemrazit a uvidíme, kdy dáme prckům první ochutnání .


důkaz, že už se hemžíme


máma přišla, hrrrr na mámu                  potravní řetězec aneb krmit a krmit se


co to máš mami ??                                                mami, je to dobrý ?


není nad pohodlí i u jídla

 

05.01.20

22. den    

 

Štěňátka začínají čtvrtý týden života. Už koukají, začínají chodit a mít zájem o okolí a rostou jako z vody. Největší pejsek má víc jak kilo a vzhledem k jejich počtu jsem se rozhodla Isince trošku ulevit a začít přikrmovat. Přece jen, už je jak chodící mlékárna a spotřeba štěňat pořád roste a roste.


prý chutná

je to dobrota

 

06.01.20

23. den

 

 

Štěňátkům příkrmy chutnají, je jasné, že se teprve učí "kultuře stolování", takže po krmení to v pelíšku vypadá jako po pořádné zabijačce . A zmožení krmením usnou kdekoliv, třeba v talíři s masem


místo party štěňátek, máme bandu prasátek .... nacpat se a usnout, ať je to kdekoliv

 

07.01.20

24. den

 

Štěňátka rostou jako z masa a mléka . Čtyři buřtíci už mají víc než kilo a další dva je rychle dohánějí . Na to, že je jim teprve tři a půl týdne jsou to opravdu buřti .


masíčko chutná

 

08.01.20

25. den

 

Dnes nám přišla pro štěňátka první část výbavičky . Je ještě brzo, ale čas utíká jako voda a štěňátka rostou čím dál rychleji . Takže zatím máme hračky a mističky . K tomu nám přišly i sušené dobroty, abychom mohli štěňátkům přilepšit, až přijde čas.
Jinak největší spotřebu má zatím Isinka, denně spořádá dva obří kuřecí skelety s křídly a cca kilo masa + zeleninu a doplňky. Všechno poctivě pasíruje štěňátkům .

 

 

09.01.20

26. den

 

Včera jsem měla rozhovor se zájemcem o štěňátko. Snažila jsem se vysvětlit kerní povahu a dle reakcí paní si nejsem jistá, zda se mi to tak úplně povedlo. Tak jsem pak přemýšlela, čemu že bych kerna přirovnala a po delší době mě napadlo, že povaha kerníků by se dala přirovnat k Rákosníčkovi .
Rákosníček - je to skřítek neposeda, zvědavý jako opička, chvilku neposedí a co může, to prozkoumá .
Normálně totiž říkám, že kerni jsou Hopsinky. Jenže ... když někdo neví, co je Hopsinka, tak je to pak těžké ... Hopsinka je když ...


prostě žádná nuda ... to je kern

 

10.01.20

27. den

 

Naši buřtíci už vydrží po jídle chvilku vzhůru. Zatím to tedy není žádný dlouhý čas, ale i minutky se počítají . Už začínají zkoumat okolí, sami sebe i své sourozence . Těším se, až začnou chvíle her a mazlení .


už jsme i chvilku vzhůru

 

11.01.20

28. den

 

Štěňátka pořád dostávají masové příkrmy, zatím 3x denně. Dokonce se už snaží i Isinka a nosí jim do pelechu kosti . Naštěstí prckové zatím nemají tak velké zuby, aby se do nich mohli pustit, takže si na nich nakonec stejně pochutná máma. A štěňátka pak dostávají vápník přes mléko .


nejlepší je mámino mlíčko

 

12.01.20

29. den

 

Dneska byla akce "kulový blesk" . Štěňátka se definitivně přestěhovala do velké ohrádky, protože jsou jim čtyři týdny, tak dostala další dávku odčervení a tentokrát se jim to tedy moc nelíbilo . Už jsou velká, silná a začínají mít svůj názor na to, co do tlamičky vezmou a co ne. Nu, byl to boj, ale povedlo se . A s velkou ohrádkou jim také začne omezování přísunu mámina mléka a začneme s postupným přechodem na pravidelné krmení. Je ještě brzo, přechod bude postupný a dokud Isinka bude chtít kojit, tak jí bránit nebudu, ale přece jen, miminka už musí dostávat řád a musí si zvykat, že život je boj .


opravdu chodíme a začínáme si hrát


a jsme v novém

 

13.01.20

30. den

 

Úplně jsem zapomněla zmínit, že jsme si v sobotu vyjely na výstavu do Brna a při té příležitosti jsem dokoupila další věci do výbavičky štěňátek . Takže nám přibyly obojky a vodítka v barvě štěněčích mašliček .
A samozřejmě jsme nemohly odjet bez kvalitního sušeného masa jak pro dospěláky, tak pro miminka .


Za krásné a precizně zpracované obojky a vodítka děkujeme firmě Airo


a jedna chlupatá na dobrou noc

 

14.01.20

31. den 

 

Štěňátka už prozkoumala nový příbytek a myslím, že jsou celkem spokojená . Mají větší výběh, což si opravdu užívají, protože už jsou chvilku vzhůru. Krátké chvilky mezi jídlem a spaním už začínají využívat ke vzájemným hrám a prozkoumávání hraček . Už s nimi začíná být veselo .


Tak už začínáme řádit, ještě tak 1-2 týdny a začne nám tu kerní inferno

 

15.01.20

32. den 

 

Tak a štěňátka už se začínají projevovat. No, to to netrvalo moc dlouho, po přestěhování do většího . Už se začínají prát, dorážet na sebe, hrají si s hračkami, perou se s nimi a protestují, když se jim něco nelíbí . Tak si myslím, že nám to inferno začne mnohem, ale mnohem dřív .


oranžová Themis

 

18.01.20

35. den  

 

Dneska měla štěňátka náročný den . Dvě mazlící návštěvy budoucích majitelů (uvidíme), takže po večerním krmení odpadla jak přezrálé hrušky a spala a spala a spala .
Návštěvám děkujeme za krásný obraz, který mi udělal obrovskou radost (fotku zveřejním později) a za spoustu dobrot pro holky .


každá návštěva se musí ochutnat, jestli je jedlá

 

19.01.20

36. den

 

Dnes měla přijet další mazlící návštěva, ale kvůli nemoci nedorazila, tak měla štěňátka volný den . Děkujeme návštěvě, že chrání zdraví našich štěňátek a radši oželí mazlení, než by nám štěňátka nakazila - vážíme si toho. Štěňátka si tedy do sytosti užívala válení, mazlení a dokonce dostala i masové kosti, které jim chutnaly a zabavily je .


první kost a prý dobrota

 

21.01.20

38. den

 

Štěňátka rostou jako z mléka a masa . Přikrmujeme 3x denně masem a zbytek dávek kojí Isinka. Štěňátkům maso chutná, jedí stále větší a větší porce a krásně rostou. Dnes jsem jim koupila granule a od příštího týdne je začneme přidávat. Jsem zvědavá, jak se na ně budou prcci tvářit .


cos to brácho cos to měl ?

 

28.01.20

45. den

 

Uf, máme trošku prokluz s aktualizací . Uzávěrky se blíží a když je čas, raději se věnuji psům a štěňátkům než webu. Ale polepším se. Štěňátkům je 6 týdnů pryč a už z nich začínají být opravdová štěňátka, resp. mění se z miminek na batolata .
Už jim rostou zuby, na nožkách jsou jako doma, s chutí jedí maso a začínáme s granulemi . Už si hrají, perou se a dovádí, začínají kousat všechno, co se jim připlete do cesty a o všechno se zajímají. Prostě ... kerňata


Themis - tak co jdeme dělat, mámo ?

 

29.01.20

46. den

 

A protože když se nudíme, tak zlobíme, tak jsme dnes dostali na hraní sušené uši . To je dost zajímavá věc na zkoumání, žužlání a přetahování .


není ucho jako ucho

 

30.01.20

47. den

 

Rosteme, dovádíme, řádíme a zlobíme ... prostě, učíme se všechno důležité do života . A když už to hodně přeháníme, srovná nás máma na jednu hromadu. A když ani to nepomůže, tak u mléčného baru se vždycky uklidníme .
A proto se štěňátka neprodávají po ukončeném 7mém týdnu (což je minimální věk pro odběr), protože jsou prostě ještě kojena. A co může být lepší, než mateřské mléko a mámina výchova?


a na zapití mámino mlíčko

 

03.02.20

51. den 

  

Ty blechy už se nedají vyfotit . Ale mají se dobře, už vzali na milost i granule a vypadá to, že i ty jim chutnají . Máme domluvené profi focení, takže i když se u toho zapotíme, tak doufám, že budou krásné fotky . A máme již termín i na čipování a očkování, jsem zvědavá, kdo bude za hrdinu a kdo bude fňukat .

 

 

04.02.20

52. den  

 

Asi jediná šance jak vyfotit pytel plech je u jídla . A jak je vidět, granule chutnají . Jen pro představu, kdysi nám stačilo kilo masa na tři dny, dnes máme kilo na tři krmení (tj. jeden den). Granulí sní cca 300g na jednu  porci. Prostě ... máme doma vývařovnu .
Jinak štěňátka už se krásně chlupatí, přerůstá jim tmavá štěněčí srst a začínají vypadat jako krásná kuřátka . Kdo je viděl na první návštěvě, už je dnes nepozná .


už jsme krásně chlupatí

 

06.02.20

54. den 

 

Dnes bylo na programu dne čipování a očkování . Štěňátka byla statečná, resp. spíš tak vykulená kde to jsou, že než vůbec stačil někdo z nich pípnout, byl už zpátky v přepravce . Tak rychlé pohodové a bezproblémové čipování a očkování jsem snad ještě nezažila. Všichni jsou zkontrolovaní a schválení .


tak už máme čip

 

08.02.20

56. den

 

Sobota byla náročný den, další štěněčí návštěva, vyzvednutí posledních balíčků pro miminka a dalších krabic plenek (mizí rychlostí blesku) a nakonec focení prcků . K našemu velkému překvapení byla štěňátka hodná a zas tak moc neprotestovala, tak jsem na fotky zvědavá. Měly by být v dohledné době .


čekáme na focení

 

09.02.20

57. den

 

Super, už máme fotky našich modelín . No, byla to jízda . I když by se mohlo zdát, že unavená miminka se budou fotit lépe než rozlétaná třeštidla, tak nevím nevím .... skoro všichni si hráli na palačinky a přinutit je sedět a mít otevřená očka byl téměř nadlidský úkon . A když už se probrali, tak začali zas vymýšlet hlouposti. Inu ... kerňata .


Cože ???  Řekni to ještě jednou !!

 

10.02.20

58. den

 

Profifotky přišly v pravý čas, já už mám na fotkách jen hromadu ocásků, nožiček a šmouh, jak se štěňátka mrskají, běhají a poletují . Takže dnes si dáme další ochutnávku štěňátek


holčičky - Theia - Themis a Taurida


kluci - Triton - Tereus a Theseus

 

11.02.20

59. den

 

Tak pokračujeme v představování štěňátek . Dnes to bude raubířka princezna Themis a naše přemýšlivé štěňátko Tereus . Prckové mají teď všelijaká ouška, protože jim jdou nahoru a než se postaví, budou vypadat jako mistr Yoda .


Themis                      a                       Tereus

 

12.02.20

60. den 

 

Dneska si dáme mix štěňátek, dvě holčičky, dvojčátka Themis a Theia a náš korunní princ Theseus .


Themis - Theseus - Theia

 

13.02.20

61. den 

 

A ať mají radost všichni majitelé, tak dnes pro změnu druhá trojice . Princové Tereus a Triton a princezna Taurida .


Tereus - Taurida - Triton

 

14.02.20

62. den 

 

Svatý Valentýn a poslední den, kdy jsou všechna štěňátka spolu. Zítra začínají odjíždět do nových domovů a rozběhnou se po celé republice. Tak si ještě užijte dnešek, broučkové moji .


Krásného Valentýna

 

15.02.20

63. den 

 

Dnes odjela do nového domova Themis (Topinka) a Tereus (Terry). Oba zůstávají v Praze a doufám, že je zase uvidím a že o nich uslyšíme . Oba mají super rodiny, které se na ně už těší a dlouho se na na příchod prcků připravovaly.
Hodně štěstí broučkové


Themis alias Topinka v novém domově

 

15.02.20

2 měsíce
1. den
 

 

Dnes přišly i fotky od Terea = Terryho. Naše přemýšlivé štěňátko se má skvěle, má dva malé dvounohé super parťáky na hraní a vymýšlení hloupostí . Noví páníčci jsou s ním spokojení a já mám radost, že se má Terry dobře a je milovaný .


Tereus alias Terry v novém domově

 

21.02.20

2 měsíce
7. den

 

O víkendu by měla do nového domova odejít Taurida, Theseus a Triton, takže přípravy pro štěňátka a nové rodiny vrcholí. Štěňátka už mají nachystané výbavičky a knížky. Zítra ještě otrimujeme ouška a znovu dostříháme drápky a štěňátka mohou vyrazit vstříc novým dobrodružstvím .


knížky ke štěňátku

 

22.02.20

2 měsíce
8. den
 

 

Jako první odjel do nového domova náš princ Triton . Po prvotním nedorozumění s původními zájemci našel skvělou rodinu, která již kerníka měla, takže je jim jasné, co to obnáší mít doma energickou neposednou Hopsinku . Odjel nám sice daleko, ale vím, že bude chtěný a milovaný. Hodně štěstí Tritone .
Druhý nás dnes opustil Theseus. I on má skvělou rodinku, se kterou jsem se osobně poznala na brněnské výstavě a jsem skutečně nadšená, skvělí páníčci. I zde jsem si opravdu jistá, že náš milovaný Theo bude dál chtěný, milovaný a opečovávaný .


Theseus a poslední hrátky s maminkou Isinkou


miláček Theo

 

23.02.20

2 měsíce
9. den
 

 

Dnes odjela do nového domova i Taurida, takže tu máme podivné ticho a klid. Zůstala tu už jen Theia, která čeká, až se její panička uzdraví a přijede si pro ní.
I když je tu smutno a stýská se mi, tak mám skvělé zprávy od všech majitelů, což mi zase zvedá náladu . I o tom totiž chov je. Smutnit po štěňátkách, ale radovat se, že přináší radost v dalších rodinách

Themis alias Topinka :

Hezký večer, tak jsme dnes spaly až do půl osmé, Topinka prostě vstává ťuk, ťuk, ťuk až když vstanu já,
vůbec mě nebudila na což jsem byla dost zvědavá, je to hodná a šikovná holka,
granulky baští suché a skoro celou dávku, ráno a večer, přes den má pamlsky, mrkev, kousek dělohy
a 2 prsty z pařátku, 1 spadlé jablko, pár větví z jabloně, jednu snítku máty a já nevím co ještě
všechno na zahradě našlazprávy od Tritona :

.... holky jsou nadšené a my také, omlouvám se, že jsem Vám nenapsala včera, ale nějak jsem nestíhala
Je to mazlík a je skvělý, dneska máme rodinné zasedání a musíme konečně rozhodnout jméno , tak pak
dám vědět.
Děkujeme moc
S pozdravem z Valašska

napsal i Theseus alias Leoš

Tak už jsme doma. Cesta byla v pohodě, občas si zakňoural. Už i papal. A teď chodí, šmejdí a hrajeme si  😍

a z nového domova se ozvala i Taurida alias Terinka

Ten páník, cos mi ho vybrala, je asi trochu retardovaný, možná i cvok, ale to zmáknu. Jinak je hrozně zábavný.
Tvoje Terinka

za pár minut následovala další zpráva ....

Byla jsem venku a vyčůrala jsem se a on ti pištěl a tančil jakýsi válečný tanec. To mě pobavilo.
Zkusím to zopakovat. Fakt to stálo za to.

a cca za hodinku ......

Ještě dotaz = kde má to štěně vypínač?
Že by šlo spinkat.

 

Tak přesně o tomhle kerňata jsou. Malí, úžasní duracelové, kteří prostě nemají vypínač, protože správné kerně první rok téměř nespí . Má za úkol šmejdit, zlobit, zkoumat, drásat páníčkovi nervy a zkoušet, co zoufalý majitel vydrží a kdo z koho a mezi tím se jen tak letem světem občas najíst a případně, pokud tedy zbude troška času, tak si jen tak lehce odpočinout a načerpat síly na další zlobení .
A přesně taková kerňata prostě miluji
Takže je opravdu důležité vybrat ty správné majitele, kteří mají dost odolné nervy, aby ustáli kerní výchovu a přitom dost "šílené", aby se malému kerněti dokázali přizpůsobit a dát mu to, co potřebuje. Lásku, trpělivost, laskavost a důslednost. Jen tak přijde vzájemná důvěra a víra jeden v druhého a mezi kernětem a páníčkem vznikne vztah na celý život .

Děkuji všem majitelům, že mým štěňátkům dávají to, co potřebují

 

24.02.20

2 měsíce
10. den
 

 

To bylo opravdu rychlé ... dopoledne se ozvala panička Thei, že byla slavnostně uznána zdravou a těší se na svojí princeznu . Trošku mě to zaskočilo, myslela jsem, že u nás zůstane Theia ještě o chvilku déle a že si naší veverku ještě užijeme. Ale, panička se tak moc těšila, že prostě večer přijela a Theia odjela do nového domova. I ona zůstává v Praze a doufám, že o ní také ještě uslyšíme .


hodně štěstí miláčku

 

25.02.20

2 měsíce
11. den
 

 

Fotkami nás zásobuje nejen Topinka, ale teď už i Terinka :

Otázka za 10 bludišťáků .... na fotce je jeden unavený a jeden poslušný, kdo je kdo?


Kdo hádal poslušné štěňátko, prohádal
Štěňátko je samozřejmě unavené, konečně to kerně taky na chvilku spí ,
nu a poslušný je páneček, protože vzal princeznu do postele a nehnul
se do té doby, než se princezna vyspala .

Z nového domova se ozvala i Theia alisas Tayra :

..... Tayrinka celou noc spala, chodí na podložku, nakrucuje se před zrcadlem. Výborně baští.
Chvíli běhá a  hraje si a potom spí. Není s ní žádný problém.

Jsem ráda, že se všechna štěňátka mají dobře

   

 

Jak vše probíhalo :

Isinka si s námi tentokrát pěkně hrála. Nejen že začala hárat téměř o dva měsíce později, než jsem čekala, ale pak se zdráhala i se stoupáním progesteronu. Nejdřív jej držela hezky dlouho na nízkých hodnotách a pak jej nechala vystřelit během pár hodin do závratných výšin. Inu ... naše šprýmařka Isinka. Nicméně, protože jí tak trošku znám, dělali jsme progesteronové testy v pravidelných pár hodinových intervalech, jinými slovy ... opět jsme na veterině v Poříčí vlastně bydlely, takže se nám plodné dny podařilo odchytit. Ale abych si na Isinku jen nestěžovala, tak je to hodná holka, ten pravý krycí den si nechala až po uzávěrce, kterou jsem musela v práci dokončit. A jestli bude takhle šprýmovat dál, tak by se mohla štěňátka narodit 13.12. na svatou Lucii .
Uvidíme, uvidíme

 

DENÍK TĚHULKY

 
 

1. krytí

 

18.10.19

 

Po všech peripetiích, které tomuto krytí předcházely, jsem se dočkala krásného ukázkového krytí s pohodovým svázáním cca 15 minut . Isinka je opravdu dobře krytelná fena a protože jsme jely s načasovaným progesteronem, doufám, že za 3 týdny uvidíme i krásné malé kuličky .

 

04. den

 

22.10.19

 

Zdá se mi to nebo začíná být Isinka mazlivější a žravější? Ale že by už takhle brzo ... ?

 

22. den

 

09.11.19

  

Opět jsem se nemohla dočkat a jak jen to bylo možné, musela jsem jet do Poříčí . Tentokrát moc děkuji svým přátelům, kteří mi pomohli, když moje milované autíčko dosloužilo. Díky moc !!
Jen díky vám jsem mohla vidět Isinčina miminka .

naši miminka

 

30. den

 

17.11.19

 

První měsíc březosti je za námi . Isinka se pomalu, ale jistě, mění do podoby dýně. Bříško jí roste a začíná se napínat. Chutná jí jíst a je výrazně mazlivější. Jsem zvědavá, kolik štěňátek tam pro nás schovává .

 

43. den

 

30.11.19

 

Druhé kontrolní sono štěňátek . Všem ťukají srdíčka, všechna jsou krásně stejně velká a vypadají úžasně . Moc se těším, až naše mimozemšťánky uvidím

tak ... kdo pozná, co na fotkách máme

 

47. den

 

04.12.19

 

Pokud jste ze snímků zkoušeli hádat počet štěňátek, tak vás zklamu, na každém je jen jedno štěňátko . A na svatou Barborku si dáme popis prvního snímku .
Na fotce je krásně vidět průřez lebkou štěňátka, průměr 2 cm, což odpovídá stáří březosti . Hlavička se měří stejně jako u dětí, aby bylo možné zjistit, zda má štěně šanci projít porodními cestami feny a také se porovnává s délkou březosti, zda je vše v pořádku.
Nás s panem doktorem snímek hodně pobavil, protože fotka na první pohled vypadá jako kuželka .


Kdo si spletl hlavičku s plodovým vejcem ?

 

48. den

 

05.12.19

 

A máme tu Mikuláše a další dáreček
Tahle fotka je naprostý unikát a je jen a jen škoda, že sono není 3D, protože bychom si mohli štěňátko prohlédnout "face to face"
Na této fotce se díváme štěňátku přímo do obličeje, pod kterým má složené přední nožky

Náš malý krásný mimozemšťánek

 

49. den

 

06.12.19

 

Dnes další mikulášský dáreček .
Opět máme fotku, která by se dala nazvat unikátem. Máme štěňátko z boku a nádherný řez lebkou. Je vidět oční důlek, nos, temeno a tlamička
Vzhledem k tomu, že si na nás tenhle prcek "otvíral pusu" (polykal plodovou vodu ), tak tipuji, že to bude fenka s vlastním názorem .... inu .... po mamince .

další setkání mimozemského druhu

 

50. den

 

07.12.19

 

Odtajníme si poslední fotku
Na tomto snímku není výjimečně hlavička, štěně je k nám otočené  zády a můžeme tedy krásně vidět páteř a co se málokdy poštěstí, tak i zadní dutou žílu . Dole ve stínu jsou vidět žebírka štěňátka.
Musím říct, že se nám tentokrát opravdu poštěstilo a podařilo se nám odchytit záběry, které se jen tak nevidí .  Škoda, že není možné na web vložit video, protože vidět ťukající srdíčka a polykající štěně je neskutečně krásný zážitek .
Každá březost je jiná a pokaždé se člověk učí něco nového, jednou jsme u štěňátek našli pohlavní orgány a i pan doktor se divil, že je možné určit pohlaví štěněte už v děloze . Inu ... když je štěně správně natočené, i nemožné se podaří .

Je to opravdu obratlovec

 

51. den

 

08.12.19

  

Tak ještě 7 dní a Isinka bude v termínu . Uff, uteklo to nějak rychle a za chvilku začneme naší matku hlídat víc jak oko v hlavě. Isinka už vypadá jako chodící obří dýně nebo jako novorozené štěně - krátké nožky, tlusté bříško . Baští obrovské dávky jídla a na gauč už nevyskočí. Je tedy nejvyšší čas připravit porodnici a pomalu Isinku přestěhovat, aby měla klid a zvykla si na nové obydlí .
Naše krásná kulatá maminka .

 

55. den

 

12.12.19

 

Isinka už neběhá, jen se valí a jídlo potřebuje mít rozdělené na tři porce, protože už se jí celá miska žrádla do bříška nevejde . Chudinka malá, už to má "naštěstí" za pár a pak už se doufám budeme mazlit se štěňátky .

 

56. den

 

13.12.19

 

Tak, od zítra je Isinka v termínu
Nervozita a očekávání stoupá, ale snažím se být s naší nastávající matkou v klidu. Jen ať se ještě pořádně vyspí a odpočine si, až tu budou miminka, bude mít kupu práce a už se jen tak nevyspí. Takže, Isinko, pořádně spinkej a hezky nám ta miminka dopeč .

 

58. den

 

15.12.19

 

Tak pátek 13. nevyšel, nevadí .... vyjde tedy třetí adventní neděle ? Ať je to jak chce, hlavně ať jsou štěňátka i Isinka zdravá  a silná. Uvidíme, kdy si nakonec štěňátka vzpomenou, že chtějí na svět .

Jak já tu naší matku miluji