I vrh

13. 07. 2023

Domů
Nahoru
Z vrh
Y vrh
X vrh
W vrh
V vrh
U vrh
T vrh
S vrh
R vrh
Q vrh
P vrh
O vrh
N vrh
M vrh
L vrh
K vrh
J vrh
I vrh
CH vrh
H vrh
G vrh
F vrh
E vrh
D vrh
C vrh
B vrh
A vrh
"N" Sparkling Heart´s
"A" Ascon Bohemia
"B" Ascon Bohemia
Proč kerníka
Výběr štěněte
Reference
D - čivy
C - čívy
B - čívy
A1 - čívy
A - čívy

 

I vrh

- těhotenství a miminka den po dni

 

  Euridika Hoity-Toity Gang                          Cadagio The Empire Strikes Back

(Edika)                                                           (Ryan)

rodokmen štěňátek

 

Euridika má prostě pro Ryana slabost . Jsou spolu neustále, spí, dovádí a venku si stále hrají. Takže když začala znovu hárat, řekla, že pokud manžela, tak jedině Ryana . A protože Edika má téměř všechny rozběhané šampionáty hotové a v zimních a jarních měsících výstav tolik není, nebyl důvod jí Ryanovu přízeň upírat .

Ryanovi děti s Týnou vypadají nadějně, tak uvidíme, jaká kombinace vznikne s Edikou .

 

Těhotenský deník je pod deníčkem štěňátka

 

DENÍK ŠTĚŇÁTEK

 
 

NAROZENÍ

11.02.14

  

Jak je psáno u štěňátek, Edika začala brzo ráno prodýchat a v 11,15 se narodil krásný silný žíhaný chlapeček, bohužel už mrtvý . Nepřišlo mi přitom, že by Edika tlačila nějak výrazně dlouho, ale byl opravdu tlusťoučký a asi prostě trvalo déle, než se mu porodní cesty roztáhly

Ikarus tedy přiletěl, tak jsem jsem psala, ale stejně tak jako jeho jmenovec zase odletěl dřív, než došel na konec své cesty na Zemi. Nechť s ním tedy odletí i toto jméno, které bylo symbolem mého vrhu "I",  až ke Slunci a ať je šťastný tam, kde je . Miluju tě chlapečku !!!

Za Ikarem se narodily tři princezny, první žíhaná a dvě světlé. Potom si dala Edika chvíli pauzu, přece jen, první čtyři miminka se rodila 10-15 minut po sobě, hodinku se prospala a jako poslední se nám narodila čtvrtá žíhaná fenka .

Neuvěřitelné !!! Naprosto stejný vrh, jako měla s Ryanem Týna .... jeden žíhaný pejsek a čtyři fenky, z toho dvě červené a dvě žíhané . Na Ryana je prostě spoleh .

Edika rodila krásně, bez jakékoliv pomoci, o štěňátka se vzorně stará a miminka se mají k světu.

A už to začíná ... na rozpik si Edika po porodu dala víc jak 60 dkg vařeného hovězího a ještě kouká, co by kde oblízla . Na večer má připravené kuře a k tomu všemu dostává výživnou pastu pro kojící matky .

 

12.02.14

2. den

 

Holčičky krásně přibírají na váze, z Ediky teče mléko proudem a holky pijí jak násosky . Je neuvěřitelné, jak rychle se jim kulatí hlavičky a bříška . Ještě včera to byly nítěnky a dnes jsou z nich buřtíci .

Všechny holčičky mají nádherné syté barvy, dostatek pigmentu, žádný zálomek ani paspárek .

 

13.02.14

3. den

  

Holky rostou, mají se čile k světu, jen občas mají problém se přicucnout na cecík, protože z Ediky je chodící mlékárna a  mléčnou žlázu má nalitou a ztuhlou mlékem. Už aby byly za námi první 3-4 dny, kdy se vyrovnává "nabídka" mléka s poptávkou, Edice se uleví od naběhlých cecíků a holčičkám se bude líp pít.

To ale vůbec neznamená, že by princezny nepřibíraly, naopak, rostou jako ze smetany .

naše čtyři princezny

a tady je vidět, co si Edika myslí o mém focení štěňátek

 

14.02.14

4. den

  

Tolik čtyřek najednou a když sečtu v datu i 1+2+1, tak mám pro každou holčičku z naší čtyřky jednu čtyřku .

Dneska holčičky posílají pozdravy holčičce Valentýnce, která má dneska  svátek a čeká, že holčičky povyrostou, aby se na ně mohla přijet podívat . Takže všechno nejlepší Valentýnko a doufáme, že ti za chvíli bude jedna z nás dělat radost . A abychom to pořádně všechno oslavily, když už máme na Valentýna tu holčičí partu, tak jsme dnes dostaly jména.

Iuno - nejvyšší bohyně a ochránkyně manželství

Isis - manželka boha Serapida a matka boha Hora vycházející ze staroegyptské bohyně Eset

Iola - dcera oichalského krále Euryta. Byla to rusovlasá krasavice, kterou její otec slíbil dát za manželku tomu, kdo nad ním zvítězí ve střelbě lukem

Iokasté - manželka thébského krále Láia, matka a manželka Oidipa.

Takže je to jasné, červené holčičky budou Iola a Isis a žíhané Iuno a Iokas .

 

15.02.14

5. den

  

Nepřestávají mě udivovat změny, které se dějí den ze dne . Ještě včera Edika prodýchávala ztvrdlé cecíky, ze kterých doslova odkapávalo mléko.

důkaz, že z neobsazených cecíků odkapává při sání štěňátek mlíčko

A dnes už cecíky vypadají "jako prázdné", ztuhlost je ta tam a Edika je v pohodě, spokojená a klidná . Holčičky už si naprosto s přehledem najdou cecík, přisají se jako medúza a baští .

není krásnější pohled, než na spokojená přisátá štěňátka

a takhle odpočíváme s plnými bříšky

 

16.02.14

6. den

  

Rosteme, rosteme . Jeden buřtík už zdvojnásobil svojí porodní váhu - neuvěřitelné, při počtu čtyř štěňátek a teprve šestým dnem po porodu . Ostatní buřtíci se ho rychle snaží dohnat .

Holčičky zatím jen pořád spí a baští . A rostou - samozřejmě . Jsou to naše krásné princezničky. Dnes jsme tu měli na trim jejich polobrášku Cheirona (z "CH" vrhu po Týně a Ryanovi). Roste z něj naprosto úžasný psí krasavec a tak jsem moc zvědavá, jak si povede naše dívčí I-kvarteto .

 

17.02.14

7. den

  

Slavíme první týden !!!!!!!!!!!!!!

Holčičky rostou, už jsou z nich válečci a Iuno a Iola už zdvojnásobily svojí porodní váhu . Isis a Iokas je ale statečně dohánějí, chybí jim jen pár gramů .

Iuno - Isis - Iola - Iokas

 

18.02.14

8. den

  

Dnes mají už všichni buřtíci dvojnásobek porodní váhy - PARÁDA !!!

Taky není divu, občas přemýšlím, jestli se Edice narodila opravdu štěňátka, nebo medvíďata 

Iola  ..... Iokas  ..... Iuno

 

19.02.14

9. den

 

Dneska byl tak zamotaný den, že jsem jen s stěží stihla pořídit dnešní fotku holčiček. Někdy se to holt všechno nakupí a pak musí některé činnosti počkat .

Ale ... všechno dobře dopadlo a princezny jsem stihla vyfotit ještě před půlnocí .

 

20.02.14

10. den

  

Další meta za námi, je nám 10 dní !!!!!!!!

Podle chytrých knížek a chovatelské praxe měly holčičky do dnešního dne zdvojnásobit svojí porodní váhu. S tím nemá ani jedna problém, i náš nejmenší buřtík Isis už svojí porodní váhu zdvoj a půl násobil .

Edika má stále "přebytky" mléka a holky pijí a pijí a pijí ...... asi z nich budou násosky .

 

23.02.14

13. den

  

Zatím jsme samozřejmě jen na mlíčku a jak je vidět, holkám chutná

 

24.02.14

14. den

  

Tak už máme za sebou dva týdny, holčičky rostou, chlupatí se, koukají a snaží se chodit . Neuvěřitelné jaké pokroky udělaly za 14 dní .

 

25.02.14

15. den

  

Nikdy mě nepřestane udivovat, jak rychle se štěňátka vyvíjejí a mění. Z malých hubených nítěnek se během pár dní stávají tlusťoučcí zavalití buřtíci, kteří začínají být plně soběstační a s urputností sobě vlastní se derou o své místo na tomto světě . Štěňátka se začínají vrhat na maminu s rychlostí ještěrky a dravostí žraloka, snaží se používat nožky a zatím ještě ne zcela vidoucíma očkama začínají pozorovat svět kolem sebe .

už koukáme

 

28.02.14

18. den

 

Holky jsou čím dál tím čilejší, pokud tedy za čilost považujeme pár kroků mezi spánkem, kojením a novým odpadnutím do říše snů . Ale jak se už holčičky batolí, nastal čas přesunout je do vyšší ohrádky. Edika k nim stále může dle libosti a já mám jistotu, že se mi princezny nebudou procházet po pracovně bez dozoru .

 

01.03.14

19. den

 

Dnes odpoledne se mi podařilo chytit holčičky za bdělého stavu a tak vám je mohu představit :

Pokud se vám zdá, že mají holčičky "divná" očíčka, nebo že šilhají, pak vězte, že taková očka mají všechna štěňátka, protože se teprve učí koukat . A že se mračí ? Mračí, protože celé dny jen spí a spí a pro hru na modelky a focení ještě nemají náladu .

 

05.03.14

23. den

  

Tak tři týdny s holčičkami jsou už za námi . Holky rostou opravdu závratným tempem, největší buřtík bude mít za chvíli kilo . A nebude dlouho trvat a začneme s příkrmy . Holčičky zatím pořád spí a spí a moc zábavy s nimi tedy zatím ještě není. Ale už se blíží doba, kdy si začnou hrát a dovádět .

 

06.03.14

24. den

  

Holčičkám bude za chvíli měsíc a i když pořád rostou závratným tempem, tak se o víkendu chystáme na první příkrmy . Masíčko už máme koupené, takže se holky máte na co těšit .

sesterská láska

 

10.03.14

28. den

  

Holčičkám bude zítra měsíc . Už jsme najely na příkrmy, které ale zatím holkám moc nejedou, tak uvidíme, zda to déle vydrží ony nebo já . Musím uznat, že kerní mimina, která by takhle ignorovala jídlo, jsem tu tedy ještě neměla . Asi máma Edika "vaří" líp .
 

  

no fuj ... a teď to mám jíst  ????

 

ukaž, já tě umyju ...................... a tebe taky  ........... 

  

15.03.14

33. den

 

Holky jsou přestěhované do velké ohrádky, zatím sice jen v polovičním rozložení, než si zvyknou na ruch kolem sebe, ale už jsou "ve svém" . Navíc za nimi Euridika už nemůže kdy se jí zlíbí, takže holky budou víc odkázané na jídlo, resp. lépe se mi vychytá doba, kdy jsou hladové a budou mít větší chuť zkoušet příkrmy. Zatím samozřejmě pořád dávají přednost "maminčině kuchyni" . Násilím je ale odstavovat nebudu, na to jsou příliš malé, ale přece jen ... je na čase, aby si víc a víc přivykaly na pevnou stravu a kousání .

Holčičky už se také začínají víc a víc "probouzet" (i když stále ještě prospí víc jak 90% dne) a začínají si hrát, resp. okusovat si ocásky a především uši . Jsou to ještě malé sladké trubičky .

poslední bašta ve starém domečku

tak a jsme v novém

děkujeme kamarádům za první hračku - chlupatého pískacího hada

  

20.03.14

38. den

  

Dnes nás vylákalo ven nejen nádherné teplé až skoro letní počasí, ale i první návštěva štěňátek, která se na ně přijela podívat .   Prckové po chvíli okukování trávy a všeho nového rychle zmapovali terén a nebyli k zadržení, ale ani k focení . Takže jediné povedené fotky jsou z chvíle zastavení a pak z odpočinku unavených holčiček .  

  

21.03.14

39. den

  

Holky si stále užívají krásného teplého počasí a přišli se na ně podívat další budoucí majitelé . Jak to vypadá, všichni si snad padli do oka . Štěňátka se líbila, Edika taky a štěňátkům se zas na oplátku líbily nohavice, tkaničky u bot a spousta nových rukou na mazlení . A Edika ? Ta zase ocenila dobrůtky a laskominky, kterými byla obdarována .

  

25.03.14

43. den

  

Máme za sebou 6 týdnů, čeká nás čipování, očkování a další odčervení .  A jak byly holky do teď hodné a spavé, tak se najednou probudily a řádí jak černá ruka . Všechno chtějí prozkoumat, všude vylézt, všechno ochutnat a rozkousat. Na misku s jídlem se už vrhají jak piraně. Inu, děti .

Také jim začínají jít nahoru ouška, Iola a Isis už mají uši nahoře, Iokas a Iuno je dohánějí zatím ještě s klopenými oušky.

Snad bude zase brzo teplo, abychom mohly ven a holčičky se mohly dosyta vyřádit .

fotka Ioly ještě ze slunečního počasí

  

26.03.14

44. den

  

 

Protože si holky nemohou za deštivého a chladného počasí ven, doma se nudí a vymýšlejí lumpárny . Ovšem poté, co jsem jim dnes na hraní a okusování dala kachní nožky myslím, že už se jim ven ani chtít nebude . Nožky je naprosto zaujaly a i když je samozřejmě ještě nemohly moc okousat, vystačilo jim hraní na celé dopoledne .Iuno                      a                    Iola

  

30.03.14

48. den

 

Holčičky končí 6tý týden života, jsou již téměř plně samostatné a pokud to počasí dovolí, užívají si sluníčka a poznávají "velký svět". Dnes bylo opravdu nádherně, tak jsme mohly být venku až do únavy . A věřte, že teď už holky vydrží docela dost .

 

Isis - velký lovec a neposeda  

Iola - rozkošné sluníčko  

 

Iuno - přemýšlivá pohodářka  

  

Iokas - usměvavá loupežnice

  
 

  

01.04.14

49. den

   

Dnes si holky apríla opravdu "užily" . Protože se blíží čas jejich odjezdu do nových domovů a byl příhodný čas, jely jsme na očkování a čipování . Všechny byly statečné, žádná neplakala a pan doktor byl se všemi slečnami spokojený . Mají zkontrolovaná očka, ouška, zoubky, prdelky a srdíčka . Všechno v pořádku a bez poskvrnky .

Pak ale holčičky prospaly téměř celý den. Jen jsme odpoledne na chvíli vyběhly na zahradu a po chvilce odpadávaly jak zralé švestky .

Iokas a Iuno

když se blondýnky neshodnou

Iola a Isis

  

06.04.14

54. den

  

Řádíme, řádíme . Využíváme posledních dnů s maminkou a užíváme si sluníčka .

Za pár dní se holky rozjedou do svých nových domovů, tak se snažíme si jich užít jak se dá . Řádění a dovádění na zahradě už zvládají s přehledem, dokonce máme za sebou i první nedobrovolné koupání rošťáka Isis . Hupla do jezírka a trošku se holka divila, co je to tam za divnou mokrou věc . Teď už chodí pít s respektem a dává si pozor .

Iola     a      Iuno

Iokas      a      Isis

  

09.04.14

57. den

  

Dnes přišly holčičkám objednané obojky a vodítka a tak už mají, jako všechny správné princezny, výbavu nachystanou

Ještě pár dní si jich užijeme a pak se začnou rozjíždět do nových domovů .

 

velikonoční výbavička - aby holky zajíček nepokakal

 

14.04.14

62. den

  

Tak to všechno uteklo jak voda . Vlastně jsem se ani neotočila a holčičky jsou pryč, ohrádka je prázdná a dům oněměl . Všechny odjely k super lidičkám a tak nezbývá než věřit, že se budou mít dobře, že budou milovány a opečovávány tak, jak si pravé princezny zaslouží .

A tak poslední společné fotky, než se princezničky rozjely do nových domovů :


 

U někoho možná může vyvstat otázka, proč jsem použila stejného otce pro obě své feny a případně proč až teď. Nu, vysvětlení je jednoduché. Nikdy předtím jsem neměla dvě feny příbuzensky svázané, navíc ... pokud vyjdou mé předpoklady, tak tohle spojení mi může o genech mých psů říct mnohem víc, než dalších deset spojení s různými otci :

V podstatě jde o to, že Edika i Týna jsou spolu příbuzné přes Kamei. Týny je to maminka a Ediky babička z otcovy strany. Takže příbuzenská vazba mezi nimi je poměrně úzká. Přesto je každá jiná, tj. na obou se projevil vliv otců, resp. u Ediky i matky. Nicméně, obě jsou hezké a s oběma jsem víc než spokojená.

Co se ale jejich štěňátek po Ryanovi týče, tak ta už toho budou mít společného mnohem víc .... celou stranu otce = Ryan a část ze strany matky = Kamei. Takže .... svým způsobem se u nich jedná o "souboj" genů Happyho, Kamei s Ryanem a Kenie s Bélosem. Vzhledem k tomu, že Ryan "obsadí" u obou vrhů celou jednu stranu rodokmenu a Kamei u Týny čtvrtinu a u Euridiky jednu osminu rodokmenu, lze předpokládat, že štěňata obou vrhů budou téměř stejná, resp. že si budou v typu a základních rysech podobná.

Bude tedy zajímavé sledovat, zda tomu tak skutečně bude nebo zda si genetika opět udělá co chce, vymkne se všem předpokladům a přikloní se na menšinovou stranu rodokmenu .

Ale jak jsem říkala .... na to, jestli se můj předpoklad potvrdí, si budu muset minimálně rok až rok a půl počkat .

 

Jak vše probíhalo :

Tentokrát moje pomoc nebyla zapotřebí . Ryan se ukázal jako spolehlivý krycí pes a Edika je prostě zamilovaná . Takže tentokrát jsem byla jen v roli pozorovatele .

 

DENÍK TĚHULKY

 
 

1. krytí

 

13.12.13

 

Dneska se nám Edika zamilovala a Ryan její tužby vyslyšel  .

 

22. den

 

04.01.14

 

První sono bříška a viděli jsme 3-4 miminka . Všechna živá, krásná, stejně veliká. Velikost odpovídá stáří miminek. Vzhledem k menším komplikacím při první březosti plánuji další kontrolu za cca 2-3 týdny .

 

28. den

 

10.01.14

 

Edika je žravější a mazlivější, ráda se nechává hladit a drbat a kluky neustále vybízí k hrám . Venku ale pořád lítá jako pometlo a vyžaduje házení hraček a klacků .

 

32. den

 

14.01.14

 

Jsme v polovině březosti . Edika je veselá, hravá a žravá, podle všeho se cítí dobře a spokojeně .

Bříško se jí jen tak lehce zarovnává a napíná, na první pohled na ní není ještě nic vidět . O víkendu plánuji další kontrolní sono, tak uvidíme jak štěňátka rostou.

 

36. den

 

18.01.14

 

Den velkých změn .

Edika je otrimovaná . Je z ní holátko a moc jí to sluší. Krásná maminka pro svoje druhá štěňátka.

A byly jsme na druhé kontrole miminek. Tentokrát jsme viděli 4-5 krásných malinkých dětiček . Pan doktor má nové, citlivější sono, takže jsme se mohli kochat nejen tlukoucími srdíčky, páteří a hrudníčky, ale byly krásně vidět všechny lebeční komory, prstíčky na tlapičkách, všechny vnitřní orgány štěňátek,  pulsující pupečníky.a dokonce jsme krásně viděli i malinkaté ocásky . Jen na určení pohlaví bylo zatím brzo .

Možná je to legrační, takhle se radovat nad sonem štěňátek, ale pokud si uvědomíte, že teď měří nějakých 4-5 cm a průměr hlavičky mají cca 1,2 cm, tak je úžasné se na ně dívat na obrazovce . Jedno miminko bylo větší a mělo úúúplně nacpané břicho. Asi nám uvnitř Ediky roste nějaký otesánek - dobře se nám o ně Edika stará. A poslední miminko, které jsme našli, bylo zase o chlup menší a nebylo vidět tak ostře jako ostatní děti, takže je možné, že to byl odraz miminka z protější strany bříška. Proto je počet 4-5, tj. jedno miminko je "v toleranci" .
Dvě miminka ležela hned vedle sebe, dokonce i hlavičkami . Zajímalo by mě, o čem si ti drobci v bříšku povídají .
Miluju svoje pejsčí děti .

 

44. den

 

26.01.14

 

Edika se zakulacuje, už má viditelně plný zvětšený hrudník, zarovnaná bedra a povolenou mléčnou lištu . Venku ale zatím stále lítá jako torpédo a užívá si sněhu .

 

49. den

 

31.01.14

 

Protože máme na víkend jiný program a protože jsem byla zvědavá , vzala jsem Ediku k panu doktorovi již dnes . A ještě že tak, pan doktor měl prázdno, volno a čas, takže jsme si mohli miminka krásně prohlédnout. Opravdu jsme tam viděli pět štěňátek, krásně seřazených za sebou jako vláček . Na jedné straně tři, na druhé dvě . Znovu jsme všechny prohlédli, jsou stejně velká, srdíčka jim tlučou .

Jedno miminko se na nás mračilo, přední nožky mělo u tlamičky a otáčelo na nás hlavu. Možná se mu nelíbilo, že do něj strkáme . Pohlaví známe tentokrát jen u jednoho štěňátka a zatím  mohu 100% říct, že minimálně jedna holčička uvnitř tedy opravdu je .

 

54. den

 

05.02.14

 

Tak ještě cca 9 dní do porodu . Uff .... ani se nezdá, jak rychle to uteklo a už je to tu zas .
Edika se kulatí rychlostí laviny, každým dnem je větší a rozměrnější, mléčná žláza je povolená čím dál tím víc a apetit nastávající maminky stoupá snad každou hodinou . Ale pět dětí je pět dětí, takže si Edika může dopřát dle libosti .
O víkendu jí připravím porodnici a přestěhuji jí od smečky. Nechtěla jsem jí oddělovat zbytečně brzo, Edice se ve společnosti ostatních líbí, s Ryanem jsou stále jedna ruka, jen už přestává tolik skákat a dovádět. Nu, však už je taky na čase, bláznivá mamino .

 

59. den

 

10.02.14

  

Tak a jsme v "porodním" týdnu ....

Edika je přestěhovaná do pracovny, porodnici vzala hned za svou a vypadá pořád spokojeně . Bříško už tahá skoro po zemi, je zajímavé, že se jí sice roztáhl hrudník do obřích rozměrů a v bedrech vypadá jako když spolkla dýni, ale bříško jí narostlo spíš směrem dolů - k zemi. Oproti Týně, která vypadala jako chodící obří meloun, Edika vypadá spíš jako dýně .  Zato pořádná ....

Mléčnou lištu má už celou naběhnou, velmi tuhou a začíná se jí pomalu spouštět mléko. Tak uvidíme, jak dlouho nás bude Edika ještě napínat .

 

60. den

 

11.02.14

  

Od brzkých ranních hodin Edika prodýchává a jak to vypadá, tak miminka by se mohla narodit již dnes . Myslete na nás, ať všechno zvládneme a ať všechno dobře dopadne .