S vrh

13. 07. 2023

Domů
Nahoru
Z vrh
Y vrh
X vrh
W vrh
V vrh
U vrh
T vrh
S vrh
R vrh
Q vrh
P vrh
O vrh
N vrh
M vrh
L vrh
K vrh
J vrh
I vrh
CH vrh
H vrh
G vrh
F vrh
E vrh
D vrh
C vrh
B vrh
A vrh
"N" Sparkling Heart´s
"A" Ascon Bohemia
"B" Ascon Bohemia
Proč kerníka
Výběr štěněte
Reference
D - čivy
C - čívy
B - čívy
A1 - čívy
A - čívy

 

S vrh

- těhotenství a miminka den po dni

 

    

Létó Hoity-Toity Gang               Little Squire Archi Fisher

(Letty)                                          (Archie)

 

rodokmen štěňátek

 

Výběr psa pro Letušku byl dost oříšek. I Letty má své nedostatky a tak jsem hledala psa, který by je kompenzoval. Letty navíc nemá ráda dlouhé cestování, takže nás limitovala i vzdálenost. Když jsem tedy prošla seznam chovných psů, vzala do úvahy všechna pro a proti, vyšel mi jako vhodný ženich právě Archie  . Uvidíme, jak se výběr podařil .

 

Těhotenský deník je pod deníčkem štěňátka

 

DENÍK ŠTĚŇÁTEK

 
 

NAROZENÍ

22.03.19

 

A jsme tu .

Letty pohodově porodila doma, máme tři krásná tlusťoučká "S"těňátka . Všechna stejně velká, váhy v rozmezí 170 - 205g, žádná bílá skvrnka, žádný zálomek . Nejdřív se narodila krásná stříbrná žíhaná fenka, pak sytě červený pejsek a nakonec ještě fenečka, u které zatím váhám, jestli bude světle červená nebo pšeničná. Uvidíme, až trošku povyroste a barva se projasní a ustálí.

první fenečka a pejsek ......    překvapená Letty - mámo, co to je ?? 

naše nová trojčátka

 

23.03.19

2. den

 

Štěňátka hezky přibývají a Letuška se krásně stará .  Prodýchává nalévání mléka, leží u štěňátek, hlídá si je a pečuje o ně. Pohodová maminka . Jak je zvykem, jely jsme se ukázat a nechat zkontrolovat do Poříčí. Jsme všichni prohlédnutí, zkontrolovaní a schválení .

broučkové malincí

 

24.03.19

3. den

 

Třetí den na světě, přesněji řečeno 48 hodin, a už máme 20% porodní váhy nahoře . Ze štěňátek už jsou malí krtci . Krásně se kulatí, buřtíkují a rostou . Letty přestává prodýchávat, tak je víc v klidu a může se konečně alespoň na chvilku vyspat .

u mámy je nejlíp 

 

25.03.19

4. den

 

V pelíšku je klid a pohoda. S-těňátka si krásně dolezou za mámou a obstarají se u mléčného baru sama . Pupíčky už mají uschlé a odpadlé, bříška napitá. Stačí čtyři dny a nudličky se změnily na válečky .

MOJE ségra  !!

 

26.03.19

5. den

  

S-těňátka rostou jako by je nacpávali, už mají nahoře 60% porodní váhy. Krásné velké hlavičky, kulatá bříška, nožky jako medvíďata . Letty už může v klidu spát, mléko se nalilo, mléčná žláza se uvolnila, nabídka mléka se přizpůsobila poptávce od štěňátek tak má Letuška klid a konečně se pořádně vyspí .

jestli on to není pejsek ... nacpat se a spinkat

 

28.03.19

7. den

 

Štěňátka jsou týden na světě a už zdvojnásobila svojí porodní váhu !   HURÁÁ !!

Paráda, první meta dosažena . Teď budeme čekat na otevření oček a pokusy o první krůčky .

fenka - fenka - pejsek

 

02.04.19

12. den

  

S-těňátka za chvíli zakončí druhý týden svého života . Zatím jen jí, spí a rostou. Ale jak jsem psala u předchozího vrhu, kde byli jen pejsci, tak fenečky jsou opravdu akčnější. Prckové ještě nevidí, ale žíhaná kráska už se vydala z pelíšku do okolí . Takže ochranné bariéry byly aktivovány a průzkumníci už nemohou utíkat . Na průzkum okolí mají ještě spoustu času .

naše krásná Sibyla

 

03.04.19

13. den

 

Krásná šťastná 13tka a S-těňátka začínají otvírat očka . Obě holčičky koukají zatím jen jedním očkem, pejsek už má škvírky na obou očkách . Za chvíli se tu budou všichni batolit .

Sol a Seléne

 

11.04.19

21. den

 

Když už jsem prozradila jména štěňátek, tak ještě trošku vysvětlení. Světlá fenečka bude Sibyla, je to proto, že její barvu lze zatím opravdu jen hádat. Světlá červená nebo pšeničná ..... ? Žíhaná fenečka je Seléne, řecká bohyně a zosobnění Měsíce. Pokud to někomu připomíná, že tohle už tu jednou bylo, má pravdu, ve vrhu "L" máme pro změnu římskou bohyni Měsíce - Lunu .

Nu a pro pejska máme jméno Sol. Pravda, původně bylo připraveno jméno Satyr, veselý, nezvedený, ale zábavný chlapík. Jenže vzhledem to byl napůl člověk, napůl kozel a to jsem pro našeho chlapečka nechtěla. Takže druhá volba je Sol - bůh Slunce .

Takže máme ve vrhu věštkyni, Měsíc a Slunce .

Sol a Seléne

za fotku děkuji A. Rychtecký

 

15.04.19

25. den

 

S-těňátkům jsou tři týdny pryč, mají za sebou první odčervení a stříhání drápků . Za dobu, kdy nebyl čas aktualizovat web, se štěňátka začala "probouzet", objevovat první krůčky a hry . Zatím vydrží být vzhůru sotva pár minut, tak s nimi ještě moc legrace není, ale to všechno se brzy změní a pak nebudou naopak k zastavení .

první hry

 

16.04.19

26. den

 

S každým vrhem se člověk učí něco nového, každý vrh je jiný. A i to je na tom chovatelství to krásné . Letuška je sice lehce sparťanská matka, po Isince, na druhou stranu je u štěňátek neuvěřitelně trpělivá a obětavá. Ještě jsem neviděla, že by se některá mamina nechala takhle okousávat a oslintávat .

největší legrace je .... sežrat mámě ucho

 

17.04.19

27. den

 

S-těňátka se probouzí čím dál tím víc, začínají zkoumat pelíšek, jeden druhého i sami sebe. Takže o velikonocích se budou stěhovat do menší ohrádky . Navíc nás čeká doba prvních příkrmů, tak jsem zvědavá, jak jim bude chutnat . Zatím Letuška stíhá kojit, štěňátka krásně přibírají a rostou. Už ale nastává čas mamině ulevit a začít štěňátka přikrmovat .

mámo, pusu

 

19.04.19

29. den

  

Dnes se přijeli podívat na Sola jeho budoucí majitelé (?). On i maminka Letuška si užívali sluníčka, zatím jen na dece, štěňátka jsou ještě příliš malá, aby si vláčela bříško po studené zemi. Na pořádné venčení v trávě si musíme ještě chvilku počkat, až bude zem pořádně vyhřátá. Jinak máme koupené masíčko a čekají nás první příkrmy .

a takhle mě ta návštěva unavila

 

20.04.19

30. den

  

Ke svým třicátideninám dostala S-těňátka kosti . Všichni tři se na ně nadšeně vrhli a masové kosti sklidily obrovský úspěch . Tak vše nejlepší lásky naše .

to je dobrota  !!!

 

22.04.19

32. den 

 

Dnes slavíme měsíčniny . A jaká by to byla oslava bez pořádného kusu masa . S-těňátka se na talíř vrhla, během chvíle si nacpala bříška a zase odpadla . Jak jim panečku chutnalo .

masoooooooo

 

26.04.19

36. den  

  

Omlouvám se za zpoždění s aktualizací štěňátek, ale slavili jsme Zlatou svatbu rodičů . Takže plno práce a na focení štěňátek nezbývalo moc času.

 

30.04.19

40. den  

  

S-těňátka zase o kousek vyrostla, prorůstá jim štěněčí srst a černají čím dál tím víc, holčičkám se už začínají zvedat ouška . Maso dostávají 3x denně, masové kosti na okus, aby si brousila zoubky a zabavila se. Už jsou to velcí rošťáci a sladcí uličníci .

 

Sibyla, Sol a Selene

 

05.05.19

45. den   

 

Venku prší a je zima, tráva je mokrá, zem studená a S-těňátka se nudí, zlobí a vymýšlí nezbednosti. Takže vymýšlíme hračky a zábavu jak se dá. Dneska přišla na řadu okurka . Zábava vydržela tak půl hodiny, ale i tak se štěňátka zabavila .

Sibyla, Sol, Selene

 

13.05.19

53. den

 

Dnes měla S-těňátka den modelingu, čekalo je velké profifocení . Tím jak jsou už větší, jsou odvážnější a akčnější, než předchozí vrhy, které jsme fotili o nějaký den den / týden dřív, tak to dnes bylo opravdu vzrušující a akční focení . Opocená jsem byla po celém těle a myslím, že když se ozvalo poslední "mám to", dost se mi ulevilo .
Takže se těšte, během pár dní budou nádherné fotky kerňátek .

Další novinky - Selené má nahoře už obě ouška, Sibyle jsem je otrimovala, tak jedno má nahoru, druhé je na půl žerdi a Sol má zatím obě dole, resp. už se zvedají. S-těňátka mají za sebou další stříhání drápků a další odčervení, pasta jim kupodivu chutná a zítra nás čeká očkování a čipování.

 

16.05.19

56. den

 
 

Tak už máme fotky . Na focení krásně vyšla ouška, takže jsou všechna štěňátka dobře rozeznatelná. Sibyla má nahoře jen jedno, Selene má nahoře obě uši a Sol obě dole. A jak to tak bývá, tak pár dní a je všechno jinak. Dnes už stojí ouška oběma holkám a Sol je má na půl žerdi .

naše tři modelíny

 

17.05.19

57. den

  
 

Další fotky našich modelín . Nakonec se Sibyla v barvě vyloupla, takže ač máme "jen" tři štěňátka, tak máme zastoupené všechny tři barvy přípustné u kernů - pšeničná Sibyla, červený Sol a žíhaná Selene .

Sibyla a Selene

Sol

 

18.05.19

58. den

 
 

Úplně jsem se zadívala do fotek a zapomněla jsem napsat, že máme za sebou očkování a čipování . S-těňátka byla moc šikovná, neprotestovala ani u očkování ani u čipování . Všichni jsou zkontrolovaní, prohlédnutí a schválení .

tak ještě jedna slámová

 

21.05.19

61. den

 
 

Konečně přestalo pršet a mohly jsme řádit venku . S-těňáka si užívala sluníčka a tepla a řádění s maminkou Letuškou . Selene i Sibyle stojí obě ouška a Sol má zatím jedno nahoře a druhé ještě klapatí. Za pár dní bude i on ušaté kerně .

tři uličníci zepředu a zezadu
červený - žíhaná - pšeničná

 

22.05.19

2 měsíce

  
 

Dnešní dvouměsíčniny nám celé propršely, takže štěňátka mohla řádit tak akorát doma, což je tedy už poměrně nudí, protože doma již všechno znají, ale venku je všechno nové a zajímavější . Snad se zas zítra vyčasí a budeme moct jít ven .
Pár fotek ze včerejška ..

hrajeme si a řádíme

 

23.05.19

2 měsíce
1 den

 
 

Dnes odjelo první štěňátko, do nového domova putovala Sibyla . Majitelé už mají zkušenosti s kernem, takže ví, do čeho jdou a čeho všeho je malé kerně schopné . Jsem ráda, že se lidé pro kerníky vrací, je vidět že i malý střapatý teriér má okruh svých stálých příznivců .

Hodně štěstí v novém domově Sibylo

poslední společné hrátky

 

28.05.19

2 měsíce
6 den

 
 

Pokud to počasí jen trošku dovolí, chodíme se štěňátky ven a seznamujeme je s dalšími členy smečky. Dnes byla na řadě babička Isinka a prababička Euridika . Obě daly štěňátkům výchovnou lekci .

Sol a Selene s babičkou a prababičkou

 

29.05.19

2 měsíce
7 dní

 
 

Hrajeme si, řádíme a rosteme . A proto občas potřebujeme usměrnit. Takhle nás vychovává maminka Letuška

výchova S-těňátek

 

01.06.19

2 měsíce
10 dní

 
 

Dnes odjela do nového domova v Karlových Varech Selena a Sol, v budoucnu Rupík, nám tu zůstal sám . Přeji Seleně krásný šťastný život a majitelům hodně radosti se kerní princeznou .

buď šťastná Seleno

 

02.06.19

2 měsíce
11 dní

  
  

Sol alias Rupík tu tedy zůstal sám. V noci byl smutný a plakal, nemohl pochopit kam odešly sestřičky a proč se nemůže k někomu přitulit. Ale přežil a zvykne si . Dopoledne byl s námi na zahradě, hrál si s návštěvou, která jej chtěla nepozorovaně odnést (ale nepovedlo se ) a pak unaveně a spokojeně usnul v pelíšku. Není taky divu, začal se totiž učit to nejdůležitější, co musí správné kerně umět

jo jo ... myslím že z tebe budou mít doma radost, Rupíku

 

03.06.19

2 měsíce
12 dní

   
 

Dnes nemám fotku Rupíka, ale přišly fotky od obou holčiček . Sibyla se jmenuje Ricky a Selene je Becky . Děkuji majitelům za fotky i za zprávy o našich holčičkách . Obě se aklimatizovaly a už řádí v nových domovech . Jen tak dál princezničky .

Selene alias Becky  ..... a ..... Sibyla alias Ricky

 

05.06.19

2 měsíce
2 týdny

 
 

Dnes čekalo Rupíka druhé očkování. Rupík byl statečný, vůbec neplakal. Vlastně si asi ani nevšiml, že vůbec nějakou injekci dostal . Pan doktor Rupíka zkontroloval, schválil a pochválil .

čekáme a opalujeme si bříško

 

15.06.19

2 měsíce
3 týdny

 
 

Rupík stále čeká na své majitele a protože jsem musela cestovat, musel brouček prostě se mnou . Vůbec mu to neuškodilo, naopak, naučil se spoustu nových věcí . Už ví, že nejlepší je chladit se na dlaždičkách v koupelně, objevil, že člověk se musí doprovázet i na toaletu, protože .... co kdyby se tam někde ztratil, že jo ...
A nejlíp se spí u paniččiných nohou ... tohle tedy vážně nevím, po kom má ( nápověda ... po strýčkovi Laranovi, ten se ode mě nehne, když jej beru na výstavy, a leží mi u nohou dokonce i na toaletě ).
Jinými slovy, Rupík prostě nezapře, že patří do jednoho hnízda s Letuškou a Laránkem .
 

chladím se a hlídám si paničku

 

19.06.19

3 měsíce
 

  

Tak už nám odjel i Sol alias Rupík .... je tu najednou takové prázdno a smutno. Rupík

   
   

 

Jak vše probíhalo :

Letuška hárá po sedmi měsících, takže se nám termín pro krytí těžko hledal. Nakonec bylo rozhodnuto, zažádáno o krycí list a mohlo se čekat na správný den. A jak to tak bývá, nemohlo to vyjít jinak než na termín porodu Esme .... 

 

DENÍK TĚHULKY

 
 

1. krytí

 

22.01.19

 

Letty byla pro mě velkou neznámou, co se krytí týče. Trošku jsem doufala, že si nechá říct a Letty nezklamala. Tedy .. nejdřív měla z Archieho tak trošku legraci, nechápala o co mu jde a chtěla si hrát ... Letuška je opravdu poletuška a má ze všeho legraci . Za chvilku pochopila a krytí bylo víceméně na pohodu i se svázáním

  

7. den

 

29.01.19

 

Letuška je dál poletucha a když se na ní tak dívám, tak žádné změny nevidím. Možná jednu ano. Začala se výrazně nimrat v jídle. Letty je obecně špatně krmitelná fena, ne, že by byla vybíravá, ale prostě není jedlík. U kernů dost divné, pravda, ale výjimky vždy potvrzují pravidlo. No a takovou výjimkou v krmení je právě naše Letty . Zatím co u ostatních musím dost dbát na linii, pokud je chci vystavovat a pečlivě jim odměřuji dávky, tak Letušku musím naopak vycpávat, aby nevypadala jak týraný pes.
Nu a teď se nimrá v jídle ještě víc .... ach jo ...

  

12. den

 

03.02.19

   

Na Letty zatím není nic vidět, jak by taky mohlo, problémy nemá žádné, s jídlem jsme pořád na stejno, jednou ano, jednou ne, tak jsme si dovolily vyjet na DuoCACIB do Brna. Počasí nám celkem přálo, cesta byla v pohodě a Letty byla v pohodě. Zabodovala sice jen v sobotu, v neděli už hodila výstavu naprosto za hlavu a odmítla chodit, ale sobotní výsledek krásně stačil na to, aby dokončila svůj 18tý šampionát - Šampion ČMKU .

 

22. den

 

13.02.19

  

Posoudit Letušku, zda je a nebo není březí bylo pro mě velice těžké. Letty je mazlivka mazlivá, že snad už větší mazlidlo být nemůže, takže usuzovat zda je nebo není mazlivější než před krytím, je prostě nemožné. Bříško do měsíce neroste, z toho se poznat nedá nic. Jedině snad to jídlo, kde se Letty ovšem chová naprosto obráceně, než drtivá většina fen. Prostě se v jídle nimrá a nimrá a nimrá. Jenže Letty je normálně špatně krmitelná, takže jestli nejí protože je březí a nebo protože prostě jíst nechce, to je také spíš věštění z křišťálové koule, než něco, podle čeho by člověk mohl usuzovat .

No, dnes už jsem to nevydržela a vzala Letty k panu doktorovi, abychom se podívali, zda něco uvidíme. A viděli jsme . Vypadá to asi na čtyři miminka. Takže pokud všechno vyjde jak má, tak se Letuška Poletuška stane maminkou .

 

30. den

 

21.02.19

 

Druhé kontrolní sono dnes ukázalo, že Letuška počet štěňátek trošku redukuje, viděli jsme tři, možná čtyři miminka. Ač to není ideální zpráva, tak je určitě lepší, když "Příroda ví" a zredukuje počet štěňat ještě před narozením, než aby se pak narodila nemocná nebo jinak hendikepovaná štěňátka.

Uvidíme tedy jak to nakonec se štěňátky dopadne. 

 

39. den

 

01.03.19

 

Další kontrolní sono a další kontrola štěňátek. Viděli jsme tři krásná štěňátka, tak snad bude opravdu všechno v pořádku a jejich počet bude konečný. Všechna štěňátka vypadala v pořádku, stejně velká a s bijícími srdíčky. Už se těším, až je uvidíme cca za tři týdny .

naše štěňátko

 

44. den

 

06.03.19

 

Letušce se konečně trošku "vyvalilo" bříško. Ne, že by vypadala jako melounek, ale už to není žížala, jako byla na začátku březosti . Už se jí roztahuje hrudník a trošku se nadouvá i bříško. Určitě to nebude početný vrh, ale ta tři štěňátka by tam snad být mohla . Těším se na malé poletušky .

 

48. den

 

10.03.19

 

Tak snad Letušce opravdu začíná docházet, že bude maminka . Už začíná být hladová, zvětšuje se jí bříško a dává si pozor kam skáče. Však už se jí to taky blíží .

 

56. den

 

18.03.19

 

Čtvrté kontrolní sono a dobré zprávy . Viděli jsme všechna tři miminka, vypadají krásně, všem tlučou srdíčka, hlavičky mají 2,5 cm a bříško 3 cm . Ještě cca týden a uvidíme naše buřtíky .

 

57. den

 

19.03.19

 

Tak a dneškem je Letty "v termínu". Uff .... nejhorší je čekání na sono a pak poslední dny před porodem ...
Letuška se dnes přestěhovala do porodnice a se zabydlením neměla nejmenší problém . Tak ... a zase čekáme .

nastávající maminka odpočívá

 

60. den

 

22.03.19

  

Vzhledem k tomu, že Isinka rodí přesně 57mý den, byla jsem zvědavá, jak dlouho bude dopékat štěňátka její dcera . Dnes ráno začala Letuška jemně prodýchávat a tak nezbývá než čekat, co nám přinesou následující hodiny .

pracujeme na porodu