B vrh

13. 07. 2023

Domů
Nahoru
Z vrh
Y vrh
X vrh
W vrh
V vrh
U vrh
T vrh
S vrh
R vrh
Q vrh
P vrh
O vrh
N vrh
M vrh
L vrh
K vrh
J vrh
I vrh
CH vrh
H vrh
G vrh
F vrh
E vrh
D vrh
C vrh
B vrh
A vrh
"N" Sparkling Heart´s
"A" Ascon Bohemia
"B" Ascon Bohemia
Proč kerníka
Výběr štěněte
Reference
D - čivy
C - čívy
B - čívy
A1 - čívy
A - čívy

 

B vrh

- těhotenství a miminka den po dni

 

  Kamei Sparkling Heart´s                     Chardas Code Red      

(Mimi)                                                           (Kille)

rodokmen štěňátek

Pro ženicha Kamei jsem měla poněkud jiná kritéria než pro Kenie. Pominu-li samozřejmosti jako zdraví, ovladatelnost a bezproblémová povaha, tak jsem potřebovala psa s prostorným pohybem, co nejvíce čtvercového rázu, a s úžasnou kvalitou srsti. Po velmi dlouhém vybírání a konzultacích s chovatelkou Kamei - Andreou padla volba na nádherného a v chovu již ověřeného psa - Killa.

 

Těhotenský deník je pod deníčkem štěňátka

 

DENÍK ŠTĚŇÁTEK

 
 

NAROZENÍ

27.01.09

Tak už jsme tady . Všichni kolem se na nás prý moc těšili, tak jsme se chtěli podívat na svět a kouknout se jak to tady vypadá . Přece jenom nám už v bříšku bylo moc těsno, protože nás tam bylo moc

tady je naše první společná fotka :

Na rozdíl od Achilla, my už jména máme  . Panička se rozhodla, že bude jména brát z řecké a římské mytologie, tak nám vybrala :

Bona Dea - světlá fenka bez mašličky, na obrázku úplně vpravo

Bateia - fenka s fialovou mašličkou, první  zleva

Biás - nejmenší tmavý pejsek bez mašličky, druhý zprava, je velmi maličký, bude potřebovat hodně štěstí, zdraví a sil

Bakchus - pejsek s modrou mašličkou, je uprostřed

Bélos - největší pejsek se žlutou mašličkou, druhý zleva

 

Pohled Lucky

Kamei mě opravdu velmi překvapila a to jak svou péčí o malá miminka, tak svým bezproblémovým a naprosto "profesionálně" zvládnutým porodem. Pokud by rodila již po několikáté, tak .. dobře, ale na to, že je to její první porod, tak před ní smekám klobouk hluboko dolů. Vzhledem k tomu, že první tři, vlastně všech pět štěňátek musela rodit po cca 20ti minutách, tak měla docela dost práce. Když jsme se vrátili, tak v pelíšku ležela tři skvěle očištěná a spokojená štěňátka.  Nikde nezbyl ani kousek ničeho co by připomínalo právě proběhnutý porod.

Když jsem naší velkou novinu volala Andree, tak jsem se dozvěděla, že tento "styl porodu" zdědila pravděpodobně po své mamince Que, která svá první štěňátka přivedla na svět po návratu z procházky a to přímo uprostřed obýváku dřív, než se kdokoliv stačil vzpamatovat z údivu .

Kéž by mé malé sladké blondýnce takovéhle bezproblémové porody vydržely ....

Jinak Kamei porodila naprosto stejné složení vrhu, z jakého pochází sama. Ona je také ze dvou holčiček a tří kluků . Inu, rodinná tradice se nezapře .

Štěňátka jsou čilá, pijí a jsou spokojená. Biás je skutečně malinkatý, ale i on je spokojený a pije, cecík si najde sám. Přeji mu do nejbližších hodin hodně sil. Pro můj klid dostal výživnou pastu Calo-pet, stejně tak jako jeho sourozenci a dostala jí i Kameika, jako prevenci před preeklampsií.

Žádné štěně nemá paspárky ani zálomek.

Bakchus a Bélos budou žíhaní, Bona Dea bude červená. Trošku váhám nad barvou Bateii a Biáse. Biás je hodně tmavý, možná bude šedě žíhaný, jako jeho otec, Bateia je na tom stejně, jen je o dva odstíny světlejší.

 

28.01.09

1. den

 

Pijeme mlíčko, sílíme a lezeme po sobě . Maminka má s námi plné ruce práce, protože než dočistí posledního z nás, tak může začít znovu u toho prvního .

Největší průzkumnicí je Bateia. Všude je první, všude vleze, všechno chce prozkoumat. Bakchus je spokojený u cecíku, Bélos je "uzurpátor", který odstrčí kohokoliv a ukořistí cecík, který si vybral . Bona Dea je zatím "jemná" kráska, uvidíme, co  z ní vyroste a Biás je náš benjamínek, který se spokojeně přisaje a spí .

takhle je nám nejlépe

maminka přišla

tak tomuhle se říká "valná hromada"

Bona Dea ,  Bakchus ,  Bélos ,  Batéia  a  Biás

Pohled Lucky

Kameika je zatím úplně v pohodě, jí s chutí, pije v dostatečném množství. Vyvenčila se v pořádku, tak snad bude všechno tak jak má. Bříško jsem jí prohmatávala, je měkké a Kamei tam nic nebolí. Cecíky se jí nalévají každou hodinou, mléko z ní téměř kape - spouští se na sebemenší dotek. Štěňátka jen spí a pijí a pijí a spí . Jsou spokojená a protestují jen, když po sobě navzájem lezou .

Kamei má s nimi plné ruce, nebo spíš plný jazyk, práce . Neustále je čistí a stará se o ně. Je úžasná.

 

29.01.09

2. den

 

Biás : jsem nejmenší a tak jsem si vzal slovo jako první . Myslím si, že jsem se narodil druhý v pořadí a jako prvnímu už mi upadla šňůrka z bříška . Mám malou jizvičku a vůbec mi nekrvácí ani mě to nebolí . Jsem maminčino zlato a nejvíc mě baví spát .... spím pořád a pořád a pořád. Dokonce i pití mi připadá jako naprostá ztráta času. Prostě ... nejradši spím. Jenže paničce se to moc nelíbí a tak mi strká maminčin cecík do pusy a pak mi tam teče mlíčko . To se mi docela líbí, je teplé a sladké, tak ho polykám . Ale spaní je stejně lepší.

Pořád jsem nejmenší ze všech. Ostatní asi baští víc, protože jak přese mě lezou, tak mě mačkají víc než včera. Ale já vždycky z té hromady vylezu a lezu se schovat k mamince, která mě krásně očistí a olíže . Mám svou maminku moc rád .

naši drobci

spokojená rodinka

Biás ,  Bélos ,  Bakchus ,  Bona Dea ,  Bateia

Pohled Lucky

Štěňátka přibývají na váze, někdo méně, někdo více, ale přibývají. Je jasné že nemohou přibývat tak rychle jako Achilles, který měl k dispozici všechno mlíčko jen pro sebe . Kameika má ale mléka (zatím tedy kolostra) skutečně hodně, opravdu se jí spouští ihned při dotyku, takže štěňátka mají výživy víc než dost. Všichni až na Biáse pilně pijí a snaží se . Biás jako benjamínek stále spí a usíná i při pití. Trošku mě zlobí a tak ho musím hlídat a přikládat zvlášť, případně mu "odstříkávám" mlíčko do pusy, abych mu pomohla při jeho prvních hodinách. Je ale čilý, ke Kameice i k cecíkům doleze sám, zpod hromady štěňátek se dostane, nepláče, je spokojený. Doufám že brzy zesílí natolik, aby si místo u "napajedla" dokázal vybojovat sám . Čím dál tím víc se stává mým mazánkem .

 

30.01.09

3. den

 

Bateia : Ahoooooj všem . Já se jmenuji Bateia a jsem vlastně královská dcera, protože mým otcem (podle mytologie) byl Teukros, první trojský král . Myslím, že jsem se narodila jako třetí v pořadí. Jsem o něco tmavší a o pidichloupek větší než moje sestřička. Tady na světě se mi moc líbí, ráda zkoumám a lezu všude kolem i když zatím ne moc, protože ráda jím a spím. Maminka se od nás nehne ani na kousíček a pořád se o nás stará. Někdy to mě tak strká čumáčkem, až přelítnu přes hlavu, ale to se mi lííííbí ... to je ten správnej adrenalin .

Dneska mě málem snědl brácha Bakchus, protože když jsem se dosyta najedla a pustila maminčina cecíku, tak mi ukápla kapka mlíčka na čumáček a ten násoska si asi myslel že jsem cecík nebo co a začal mi žužlat tvář... vůbec se mi to nelíbilo. Asi je to tím, že ještě nevidí a tak všechno co voní mlékem strká do pusy . Já jsem mu ale utekla a tak mě nesnědl .

Jo a taky nám dneska panička sundala ty obojky, protože bráchové pijou tak, že už jim začaly být malé. No a abych v tom nebyla sama, tak ho sundala i mě . Stejně říkala, že jsme každý úplně jiný a že nás pozná, tak prý na co nějaké mašle. Mě jako princezně, by se mašličky líbily ... ale musela by mi je každý den měnit za čisté a taky podle mojí nálady . Hmmmm, asi by mi ale překážely v lezení .... tak budu radši bez mašliček .

smečka štěňat

mamka nás pořádně hlídá .....

Pohled Lucky

Když jsem tak dnes viděla Kameiku jako pochodující mlékárnu, tak jsem přemýšlela, kolik vlastně fena "vyprodukuje" mléka za den. Pokud bych to vzala jen tak odhadem od oka, tak .... je pět štěňat, každé na jednu dávku vypije tak cca 5ml, což je dohromady 25 ml, krmení je každé dvě hodiny, což znamená 25 ml x 12 = 300 ml vypitého mléka na den - teď, když jsou maličcí. A to musí být (podle mého) minimálně o dalších cca 20 - 50 ml více, protože štěňata nevypijí cecíky do poslední kapky a navíc jsou nalité i ty cecíky, které nevypijí a Kamei má opravdu mléka tolik, že to z ní kape. Navíc mám pocit, že Bakchus a Bélos si dávají víc než oněch 5 ml .

Rozhodně pokud si představíte 3-3,5 dcl mléka, tak je to myslím úctyhodný "výrobní" výkon .

 

 

31.01.09

4. den

 

Bona Dea : S velkorysostí sobě vlastní mlčky přecházím to, že jsem se dostala na řadu jako třetí, ač jsem se narodila jako první  . Alespoň si to tedy myslím . Původně jsem se měla jmenovat Belladona, jenže to je latinsky rulík zlomocný a já zlá rozhodně nejsem a ani nebudu. No a zkrácená verze Bella taky "neprošla", protože přece nemusí všechny mé budoucí výstavní sokyně vědět, že já budu ta nejkrásnější . Takže jsem Bona Dea, což je také z mytologie a je to dobrá bohyně, ochránkyně zdraví.

 

A já budu hodná a dobrá, panička říká, že jsem celá babička Que . Taky mě pořád hladí a mazlí se se mnou a říká, že jsem velká adeptka na to, zůstat tady s ní doma .

Jsem ráda u maminky v pelíšku a ráda se o ní hřeju. Vůbec mi nevadí, když mě ti klučičí neurvalci - Bélos a Bakchus - převálcují u cecíků, jak se předhánění kdo tam bude první a kdo toho víc vypije. Mě ty jejich sázky a závody nezajímají. Já si vezmu klidně jiný cecík a ustoupím jim. To přece chytřejší udělá, ne ?

V noci jsem zahřívala svého malého brášku Biáse. Pořád paničku zlobí a nechce baštit ... třeba mu moje teplíčko pomůže

 

Pohled Lucky

Biás už pomalilinku ale jistě (snad) začíná dohánět své sourozence. Vůbec netuším proč, ale to štěně prostě nemá pocit hladu . Je spokojený, nepláče, leze, hřeje se u Kameiky, ale nemá chuť pít .... zvláštní štěňátko ... 

Jinak Kameika se porodem změnila, když pominu to, že před ní musím Kenie i Que schovávat, protože by je nejraději sežrala, aby jejím miminkům neublížily, tak má teď něžnější výraz a pohled. Začíná se hodně podobat své mamince Que. Má v očích něhu matek .

 

01.02.09

5. den

 

Bélos : Dnes konečně přišla řada i na mě, abych se představil. Narodil jsem se čtvrtý  v pořadí, to když už panička přišla domů, tak mě maminka přímo ukázkově položila paničce do rukou. Samozřejmě již očištěného a odblaněného. Tak mě napadá, že jsem vlastně jediný z celé naší tlupy, komu panička přestřihla pupečník . U všech ostatních to maminka stihla dřív .

Mám jméno po králích, podle slovníku se takhle prý jmenoval egyptský, tyrský a asyrský král . Nu, ať je to jak je to, také se budu snažit být králem .

                                            Bona Dea                                                                      Bakchus

 

                                                          Bateia                                                                  Bateia a Bélos

 

Bateia a Bona Dea

 

Pohled Lucky

Achilles měl pátý den 250g a měla jsem z něj velikou radost . Z téhle čtyřky mají 250g oba větší pejskové - Bakchus a Bélos a to i přes to, ze jejich porodní váha byla nižší než u Achilla. Fenky Bona Dea a Bateia ještě hmotnosti "kostky másla" nedosahují, ale chybí jim opravdu jen pár gramů . Biásek je za nimi v závěsu, ale věřím, že i on je brzy dožene.

Pokud Achilles přibral do 5tého dne 43% své hmotnosti, tak Bakchus přibral 89%, Bélos 80%, Bateia 89% a Bona Dea 75%. Starty a začátky na tomto světě byly ale u každého štěňátka jiné. Důležité je, že prospívají a že jim chutná .

 

02.02.09

6. den

 

Bakchus : jsem pátý a poslední narozený . Nejradši ze všeho jím a spím a taky jsem z naší pětky největší . Už mám hodně přes 300g a vlastně mě tak napadá, že už jsem zdvojnásobil svojí porodní váhu . Vlastně ...  kromě bratříčka Biáska jí zdvojnásobili všichni .

 

Pohled Lucky

Děti rostou jako z vody .... přijde mi, že rostou před očima. Vůbec jsem nečekala, že budou přibývat takhle rychle, když jich je víc. Achilles byl na dvojnásobku porodní váhy až o den později (7mý den). Kamei má prostě místo mléka smetanu .

Je velmi starostlivá matka, stále štěňátka hlídá a zrovna teď usoudila, že by bylo lepší, kdyby pro ně našla nějaký jiný pelech, protože do koupelny (kde jsou ubytovaní) stále chodím a asi by raději měla víc soukromí . A tak když jí pouštím od štěňátek do ostatních pokojů, tak hledá úkryty pod skříní, kde už málem rozhrabala koberec, ve starém pelíšku (ten už je také  na vyhození), případně ve skříni s oblečením (kterou musíme pečlivě zavírat). Samozřejmě že má smůlu a porodní pelech dál zůstane v koupelně .

Jinak další "postřeh" pro začínající chovatele :

Ač štěňátka přibírají rychlostí přímo závratnou a Kamei má už místo kolostra mléko, tak na pohmat má cecíky "prázdné". Resp. pamětlivá si svého mateřství, představovala jsem si, naivně, že cecíky plné mléka jsou obrovské, nalité a "tuhé".... alespoň u mých fen je opak pravdou. Vytahané cecíky Kamei (a před tím i Kenie) visí hluboko pod její kdysi hubené bříško a jsou jako by zvadlé a prázdné. Pokud bych byla nevědoucí začátečník a na tohle si sahla, tak letím do prvního Pet shopu nebo na veterinu a kupuji sušené mléko a dokmuji....  Nicméně i v těchto "vytahaných" cecících je stále dost a dost mléka pro všechny ty hladovce, které v pelíšku na Kameiku čekají . Minimálně jejich váha hovoří za vše .

Taky teď naše kojící maminka konzumuje obrovské porce jídla, větší než v těhotenství a je to docela legrace, protože pokud náhodou misku nedojí, tak se jí snaží zahrabat na "horší časy" . A to pak miskou šoupe po celé koupelně, nosem tam upěchovává maso (dostává teď masové konzervy) a snaží se jí schovat pod skříň . Po jídle jí misku tedy beru a pak má klid .  Krmím 3x denně a většinou to všechno sní. Není tlustá, všechno si to z ní berou štěňata. Naopak, při pohledu shora už má propadlá bedra a je krásně štíhlá.

Pro prevenci preeklampsie stále přidávám Calopet pastu a množství jídla jí upravuji dle potřeby. Pokud misku ihned vylíže, dostává přidáno. Zdraví maminky i miminek jsou teď na prvním místě, výstavní kondici doženeme kdykoliv později . A myslím si, že Kameika s tím problém rozhodně mít nebude .

 

03.02.09

7. den

  

Shrnutí prvního týdne : Dnes je dětem týden . Jsou krásné, zdravé a silné, dokonce i Biásek už se "probudil" z letargického spánku, pije o 106 a přibývá.

 

Bakchus, Bona Dea, Bateia, Biásek, Bélos

Konzultovala jsem ho stav s veterináři i chovateli a vzhledem k tomu, že se chová jako každé jiné normální štěňátko, vizuálně na něm není nic neobvyklého nebo nestandardního, tak jsme společným přemýšlením došli k závěru, že je pravděpodobně z posledního dne krytí (krylo se 4 dny po sobě) a tak mu jen chybělo pár dní bezstarostného života v děloze. Proto ta "neochota" k pití - v bříšku by se nemusel o nic starat. Nicméně, stalo se, narodil se s ostatními a musel se přizpůsobit životu.

Pomáhala jsem mu jak to šlo, díky radám zkušenějších - opět DĚKUJI VŠEM KDO NÁM POMÁHALI, se snad (!!!) zdařilo a už je lépe. Doufám, že štěstí bude při nás stát i nadále a že své sourozence brzy dožene.

Možná vyvstává otázka, zda "piplat" nedonošené štěňátko, zda ho čeká kvalitní psí život a zda nebylo lepší nechat všechno na přírodě (jinými slovy, nechat ho zemřít). Setkala jsem se i s názorem, že zatím co nedonošené děti patří do inkubátoru, tak nedonošená štěňátka do toluenu (smrt nastává téměř ihned). Za sebe musím říct, že s tím nesouhlasím. Pokud jsem já jako chovatelka zodpovědná za to, že se krylo tolikrát, tak jsem zodpovědná i za život tohoto prcka. A protože potřeboval skutečně JEN čas, aby nabral síly a dozrál, tak jsem mu ho poskytla. Pravda je, že kdyby neměl chuť žít a sílu tento týden přečkat, tak již mezi námi není. A má-li chuť a sílu bojovat, tak je třeba mu pomoci . Je to můj názor a pokud všechno půjde tak jak má a z Biáska vyroste krásné zdravé kerní štěňátko, tak majitele pro něj budu vybírat o to pečlivěji a svědomitěji, než pro všechny ostatní, protože získat moje odkojené miminko bude pro jeho majitele čest a projev mojí důvěry, že o něj budou pečovat se stejnou pečlivostí a láskou jako já.

Rozhodující pro Biáskovu záchranu bylo i to, že Kamei se o něj starala a nevyhazovala ho z hnízda. Feny většinou poznají, že štěně nemá šanci, nebo že je nemocné a odmítnou se o něj starat, aby neubíralo životně důležité mléko ostatním sourozencům. Kamei se o něj ale starala, takže bylo na mě, abych pomohla jim oběma.

Nicméně i když to nejhorší je snad za námi, tak vyhráno ještě není. Ač už pije od Kameiky sám, bez mojí pomoci, tak mezi čtyřmi 400g mamuty to má přeci jen těžší, než kdyby se narodil až nyní. Stále ho tedy kontroluji, přikládám časteji a hlavně když ti čtyři "drobci" spí, aby měl u cecíků klid a prostor. Čeká ho ještě dlouhá cesta

 

Bélos a Bateia

Ostatní se mají skvěle, přibývají každý v průměru 40g denně !!!  Zatím je nejpohyblivější Bateia, která zatím váží z "čtyřky" nejméně tak jí lezení skutečně jde . Velcí kluci se sotva valí a jsou rádi, když dostanou svá zavalitá tělíčka pod Kameiku . Bona Dea nejraději leží a zahřívá Biáska . Ti dva tvoří téměř nerozlučnou dvojku .

 

04.02.09

8. den

  

Biás : Tak už mám víc síly a pití od maminky mi nedělá žádné problémy. Nejradši mám sestřičku Bonu, protože mě zahřívá a tak když je maminka pryč, připlazím se k ní a spinkáme spolu. Bélos a Bakchus jsou proti mě obrovští obři a pořád mě odstrkují od cecíků, možná proto, že mě ještě nevidí . Ještě že mám paničku, která mě dá k mamince, když jsou ti dva mufloni pryč , to se pak chytnu a dopíjím všechno to mlíčko, které jsem za celý týden nestihnul vypít . MŇAM 

Bélos ,  Bakchus ,  Bateia ,  Bona Dea

Pohled Lucky

Ač štěňátka nevidí, tak je s nimi legrace . Zívají, protahují se, dělají kolíbku a kočičí hřbety, lezou po sobě i po Kameice, ožižlávají si uši a packy. Je to zase jiné pozorovat pět štěňátek než když byl Achilles jen jeden. Měl sice veškerou pozornost jen pro sebe, ale neměl si s kým hrát. Pokud Kamei odejde z pelechu, tak se všichni většinou semknou k sobě a spí. Jen občas bývají "rozházeni" po celém pelíšku, a i tak spí alespoň po dvojicích .

Jsem zvědavá, kdo první otevře očka, protože ten čas už se blíží .

 

05.02.09

9. den

 

Bateia : dnes jsem zjistila že mám nožičky HURÁÁÁÁÁ a dají se strkat pod sebe a pak se mi leze, tedy, vlastně chodí lépe . Zkoušela jsem to a zkouším to skoro pořád a moc se mi to líbí. Prý to zkouší i Bakchus, ale to bych ho tedy chtěla vidět ..... jak ten může zkoušet strkat nožky pod to jeho obrovské břicho, to tedy nevím ... To že má veliké břicho to vím, protože když si na mě někdy lehne, tak mám co dělat, abych z pod něj vylezla . Je to tlusťoch .

Můj malinkatý bráška Biásek už krásně roste . Zatím ho nevidím, ale cítím ho, když se ke mě přileze přitulit. Je pořád malinkatý, ale moc milý a jemný. Už se těším, až se nám rozlepí očka a budeme si spolu hrát .

Bateia - první krůčky

Bateia a Bakchus - pochoďák kolem pelíšku

Pohled Lucky

Štěňátka se začínají pokoušet o první krůčky . Jako první je zkouší kupodivu Bakchus (divím se, že to břicho unese ) a Bateia . Bélos, Bona Dea a Biásek jsou zatím takoví spokojení peciválové .

Kamei je v pohodě, štěňátka stále hlídá. Kenie ani Que k ní do koupelny nesmí, doma musím všechny tři držet odděleně, ale ven už chodí spolu.

 

06.02.09

10. den

 

Bona Dea :  Dneska jsme tu měli první návštěvu . Přišla se za námi podívat teta Jitka, protože přivezla strýčka Montyho. Naše maminka si se strejdou krásně hrála a vůbec se nebála, že by nám něco udělal . Spíš měla radost, že ho vidí  že si spolu mohou hrát . Naše maminka má svého bratříka pořád ráda a pořád spolu dovádějí jako štěňata .

Pohled Lucky

Tak jak jsem si myslela, že Kameika porodem "zmoudřela", tak mám pocit, že jí starost o děti vydržela tak těch 10 dní a už je zase zpět moje "malá sladká blondýnka" ....

Když si chtěla nechat zbytek jídla v misce "na pak", tak do misky nacpala ručník ... asi aby jí to nemohla nevidoucí štěňátka sníst . A když chce mít přehled o koupelně (cca 2x2m), tak si vleze na spaní do poličky ..... Jo jo, jsem ráda, že je zase "normální" .

 

07.02.09

11. den

 

Bélos :  Jůůůů máme maminku jen pro sebe .......  Panička odjela s Kenie na výstavu, babička Que šla dělat canisterapii k Miloškovi a Jarče od kamarádky Katky a my jsme tu zůstali sami . No....tedy .... sami úplně ne, panička nám našla "au pair", která nás chodí kontrolovat a pomáhat bratříčkovi Biáskovi . Ale ta nepouští naší mamku tak často ven, tak jí tu máme skoro celý den jen pro sebe . To se mi moc líbí, můžu pít tolik kolik se mi toho do bříška jen vejde .

 

Pohled Lucky

Jela jsem s Kenie do Brna na výstavu a péči o miminka jsem přenechala svojí mamice, čímž jí za to děkuji . Starala se o ně opravdu vzorně, protože když jsem se vrátila, tak ti čtyři tlouštíci měli o 100g víc než když jsem odjížděla a malý Biásek udělal taky ohromný skok i co se váhy i co se růstu týče. Mám z nich a hlavně z něj velkou radost .

 

08.02.09

12. den

  

Bakchus :  Už tady máme zase paničku  !!!!

Vrátila se nám z velké dálky,

přivezla mamince krásné dárky

Maminka teď kosti chroupe

a po nás jen okem loupe .

Pohled Lucky

I když nejčastější činností miminek je stále spánek a jídlo, tak se se snaží "chodit" čím dál tím více, dávají nožky pod sebe a to konce i malý Biásek. Očka zatím neotevřel nikdo. Jsem zvědavá, zda Biás otevře oči s ostatními, nebo zda i v tom bude trošíčku zaostávat...

Uvidíme, uvidíme

 

09.02.09

13. den

 

Kameika : to je dost, že mě ta drobotina taky pustila ke slovu . Porod jsem zvládla v pohodě. Panička sice pořád čekala a hlídala mě, ale já chtěla mít soukromí. Když nevím co mě čeká, tak jsem raději sama a udělám si to podle svého, což se mi taky podařilo .

Ono to taky nebylo nic těžkého, protože miminka byla velmi štíhlá (po mě) a tak jsem to zvládla levou zadní . První dny mi dávaly děti zabrat. Je to něco jiného, než se vyvalovat v posteli a skákat venku po kamenech. Musela jsem je kojit,  hlídat, vedro tam bylo k zalknutí a byla jsem tam zavřená sama .... takže - nic moc.

Teď už je to lepší, mimča už jsou větší a jsou schopná se napít během chviličky, tak se to dá vydržet . A když chci mít klid, tak jdu odpočívat na deky do poličky . Zatím to jde, děti nekoukají, tak nevědí kde jsem, ale každým dnem otevřou oči a budu mít po schovávačce .

no jo no, děti

Bona Dea

Bakchus

Bateia

Bélos

"pochodující" smečka

Pohled Lucky

Štěňátka stále nekoukají, ale chodí čím dál tím víc a všichni . Kameika si od nich chodí už odpočívat, ale stále se pečlivě stará a děti rostou jako z mléka . V současné době Kamei sní 1-1,2 kg konzervu za den !!! Stále je štíhlá a všechno si z ní berou děti. Přidávám jí Calopet pastu, jako prevenci před odvápněním.

Včera jsem Kamei konečně protrimovala - spíš tedy víc než míň . Vůbec jí chlupy nepouštěly, tak jsem musela počkat. Teď už to měla ale moc dlouhé, tak šel kožich dolů. Vypadá velmi "oškubaně". Jako štěně .

 

10.02.09

14. den

 

shrnutí druhého týdne : štěňátka neuvěřitelným způsobem zvětšila svojí hmotnost i velikost.

Biásek Bona Dea Bateia Bélos Bakchus
porodní váha 113g 136g 119g 166g 165g
váha nyní 210g 542g 532g 668g 640g
nárůst 185 % 398 % 447 % 402 % 387 %

Jak je vidět, tak štěňátka do 14tého dne zčtyřnásobila svojí porodní váhu. Tedy, samozřejmě kromě Biáska, ten dohání teprve dvojnásobek.

Míry a váhy zde neuvádím proto, abych se chlubila nebo někoho zahanbovala či spustila vlnu měření a neustálého vážení štěňat. Každý ať si postupuje jak jemu to vyhovuje a dle svého vlastního uvážení. Údaje zde uvádím hlavně pro ty, kteří by mohli jednou při svém vlastním odchovu váhat a tápat v nejistotě. U Achilla jsem byla stále nervózní, zda přibývá dost, zda mu něco nechybí a nemohla jsem nikde údaje o váze a přírůstcích najít. Proto zde uvádím i údaje, které vám normálně chovatelé nepoví. Snad to někomu pomůže .

Tahle štěňátka přibývají rychleji a více než Achilles, takže jsem v naprostém klidu. Sice trochu váhám a jsem nejistá nad zdravotním stavem Kameiky, zda tento nápor zvládne, ale přidávám jí co můžu, tak doufám, že bude v pořádku.

Je vidět, že Biásek je skutečně nejmenší benjamínek, ale už je 100% schopný se postarat sám o sebe. Buď sourozence dožene, až jim dám příkrm a nebo z něj holt bude ten nejmenší kerníček pod sluncem . Uvidíme. Mám z něj radost, protože roste a to je hlavní. Zvětšuje se mu hlava a i jinak má správné štěňátkovské proporce. Jen je prostě menší.

Očka se zatím miminkům nerozlepila, ale Bateia už má škvírku, takže myslím že je otevřou co nejdříve . Bateia je opravdu taková aktivní všetečka, asi bude po mamince . Vždy a ve všem první

Dnes také všech pět dostalo první odčervení a stejně jako Achillovi jim to vůbec nechutnalo. Dámy ještě byly ochotné pastu spolknout , Bakchus se ošklíbal, ale nejvíc nechutnala Bélosovi . Mrskal hlavou, uskakoval a snažil se jí vystrčit z pusy ven . Bylo to marné, nakonec jí spolknout musel.

Mimča už také začínají postupně měnit barvu. Bateia i Bona Dea budou červené, sice možná trošku jiného odstínu, ale Bateia se Boně už hodně přiblížila. Bakchus i Bélos zůstanou žíhaní. Bakchus vypadá že bude celý Kille (minimálně barvou) a Bélos je více do hněda, resp. do červena. Záhadou je mi stále barva Biáse a jsem na ní moc zvědavá, je totiž celý úplně hnědý .

 

 

11.02.09

15. den

 

Dnes otevřely obě kerní slečny očka

koukající Bona Dea

Bateia a její očka

zleva :

naše ptáčátko Biásek, pohodový Bélos, líný Bakchus, všetečná Bateia a jemná Bona Dea

 

12.02.09

16. den

  

Biás : Včera mi Bateia a Bona Dea vypravovaly o tom, jaký je svět kolem nás a jak vypadá naše maminka. Byl jsem táááák strašně zvědavý a chtěl jsem se taky podívat kolem a kolem, tak jsem dnes pootevřel pravé očko

To jsem já a už taky budu brzo koukat . Jinak mám prý všem vzkázat, že už jsem se taky dostal na dvojnásobek svojí porodní váhy, že rostu a tloustnu - říkala panička . Za chvíli všechny doženu a bude ze mě kluk jako buk. A nebo taky ne a budu pidikerníček . To si ještě rozmyslím

Pohled Lucky

Tak kromě Bakchuse mají alespoň jedno pootevřené očko všechna štěňátka. Abych ale Bakymu (jak mu doma důvěrně říkáme ) nekřivdila, tak už je vidět, jak se škvírečka rozlepuje . Dnes ráno pootevřel očko Bélos a dopoledne kolem 16té hodiny i Biásek. Zajímavé, u něj jsem to ani nečekala . Takže pravděpodobně nebude ve vývoji za sourozenci zaostávat, jen mu zatím chybí váha. Zkusím mu dřív přidat příkrmy a uvidíme.

Pro info začátečníkům : Očka se mohou rozlepovat až do 23tího dne. Opět - nechci se zde vytahovat jak a komu se otevřela očka dřív a komu později a někoho uvádět v depresi, že jeho štěňátka mají ještě očka zavřená. Například Achilles otevřel oči ještě o pár dní dříve a maminčini pudlíci o mnoho dní později (až ve 20tém dnu). A dnes vidí všichni stejně . Pokud z očíčka nic nevytéká (zvláště zapáchající výtok), tak je vše v pořádku. A pokud se očko rozlepuje postupně, tak i tak je vše v pořádku a rozhodně nepomáhejte očíčku násilím - mohlo by dojít k poškození nebo natržení víček.

A ještě k porodní váze, všude se píše, že by štěňátka měla svojí váhu zdvojnásobit do 10tého dne. Nu, MĚLA BY ... a co když jí nezdvojnásobí, tak jako Biásek ? Mám ho dát pryč jen proto, že neodpovídá knížkám ? To je asi hloupost, že ? Roste, snaží se chodit jako ostatní, rozlepuje očka, má chuť k jídlu a pije už naprosto sám. Takže - knížky jsou dobrá pomůcka, taky v nich čtu, ale nesmíte se jich držet na 100%.

Jsem ráda že je tu Biásek s námi a že zatím všechno vydržel. A že není podle knížek ? Není, i tak ho mám ráda .

 

13.02.09

17. den

  

Bateia : Už koukáme všichni . Jééé to je na tom světě legrace. Před čumáčkem se mi míhají takové malé tlusté chlupaté nožky a super se do nich kouše, protože mi nemůžou utéct . Pak je taky legrace kousat do někoho kdo leží vedle mě, ale už není taková legrace, když někdo kouše do mě. Sice nemáme zuby, tak to ještě nebolí, ale když se mi Bélos zakousl do nohy a začal mi s ní škubat, tak mi to příjemné moc nebylo - surovec jeden ....

už nejsme malincí, jsme pořádní buřtíci

Bakchus - Biásek - Bélos - Bona Dea - Bateia

Bona Dea - Bélos

Bakchus - Bélos

Pohled Lucky

Štěňátka prohlédla v tomto pořadí : Bateia - Bona Dea - Bélos - Biás - Bakchus a už koukají opravdu všichni . Už s nimi začíná být legrace. Bélos je první, kdo se pokuší vylézt z porodního pelíšku ven, takže je asi budu muset brzo přesunout do ohrádky. Zkusím zatím vydržet, protože v koupelně mají největší teplo a klid. Jinak se začínají okusovat, koušou si přední packy - protože je mají před očima nejblíž . A už koušou i jeden druhého . Nejlepší jsou samozřejmě nožky, ocásky a ouška .

Také stále trénují chůzi a jde jim to čím dál tím lépe. Nebude to trvat dlouho a bude tu běhat smečka štěňátek .

 

14.02.09

18. den

 

Bona Dea : vidím všechno kolem sebe a moc se mi to líbí. Bélos a Bakchus (pokud nespí, buřtík jeden ) mě i Bateiu rádi pošťuchují a nenechají nás v klidu. Pořád by se jen kousali a přetahovali, ještě že nemají zatím zuby. Dneska jsem se na ně musela opravdu rozčílit, protože mi chtěli sníst ucho .... My s Bateiou rády prozkoumáváme okolí a nejvíc nás zajímá, co je venku, okolo pelíšku .

rozčílená Bona Dea

Bélos a Bona Dea

Pohled Lucky

Už je s nimi legrace . Sice ještě nevydrží dlouho vzhůru, ale pokud jsou vzhůru a zrovna nepijí, tak už se snaží hrát si, zkouší poskakovat, okusovat se, prát se. V těchto činnostech jsou nejakčnější samozřejmě velcí kluci - Bélos a Bakchus. Okusují se navzájem a snaží se do svých her zatáhnout i sestry s Biáskem .

Dnes jsem jim podruhé ostříhala drápky, nejlepší to bylo hned po krmení, kdy spali s plným kulatým bříškem .

 

15.02.09

19. den

  

Bélos : HURÁÁÁÁÁÁÁÁ Biásek mě dohání, dneska mu panička navážila už celých 320g !!!! Jestli bude brácha takhle jíst dál, tak bude za chvíli stejnej cvalík jako já . Já se rád cpu a rád jím. Teď už vidím, a tak mě moc baví okusovat všechno kolem - co kdyby se to taky dalo sníst, že jo ? Super jsou nohy sestřiček a taky prsty paničky .

Už jsem taky zkoušel vylézt ven a podařilo se mi to . Pak se to podařilo i Bateie . Těším se, až se panička nebude dívat a pak se vydáme na průzkumnou cestu po koupelně .

průzkumnice Bateia

zívající Bona Dea

Bélos a Bateia (Bona na průzkumu pelíšku - v pozadí)

Bélos a Bakchus

Bélos ,  Bakchus ,  Bona Dea ,  Biás ,  Bateia

Pohled Lucky

Biásek dneska překonal další pomyslnou hranici 300g . I když je pořád jako ptáčátko proti čtyřem mamutům, tak pro něj je to obrovský úspěch. Další naše meta je 0,5 kg .

Štěňátka čím dál tím více zajímá co je venku a Bélosovi a Bateie se už podařilo vylézt ven... tedy, spíše přepadnout ven . Doba, kdy půjdou do ohrádky se blíží mílovými kroky .

 

16.02.09

20. den

  

Bakchus : Naučil jsem se vrčet . Stejně jako sestřička Bona Dea a bratříček Bélos zkoušíme vrčet na všechno kolem a taky když nás panička bere do ruky . A docela nám to jde . Už se těším až vyrostu a budu velký kern. Snažím se chodit, abych byl velký už teď, ale nožky mě stále moc neposlouchají . Tedy, přední ano, ty mám silné, jak s nimi masíruji stále mamince bříško, když piju, ale ty zadní nožky mě zlobí a podlamují se mi. Ale pilně trénuji a za chvíli budu běhat jako maminka .

 

17.02.09

21. den

  

tři týdny se štěňátky : Štěňátka stále ještě hodně spí, ale pokud nespí, tak si hrají, perou se a jsou zvědavá . Stále se pokoušejí vylézt z pelíšku a prozkoumávat nová místa. Nožky je ještě moc neposlouchají a tak se pohybují střídavě chůzí, střídavě plížením . Ouška jim chvilku stojí, chvilku leží, vypadají občas jako marťánci .

Také se jim opět mění barvy. Žíhání pomalu mizí, objevuje se stříbrná a medová barva .

Štěňátka jsou zatím stále v koupelně v pelíšku. Deky jim měním každý den. Vedle pelíšku mají chlupatici, kdyby náhodou vypadla, tak aby dopadla do měkkého. V koupelně jim jde teplo z podlahy a z topení, takže jsou stále v teplotě okolo 25 stupňů. Což je pro ně ideální, ale Kamei se stále častěji chodí chladit k nám do pokoje. O prcky se stále pečlivě stará, ale už jí zajímají i hračky a teď i hrátky se sněhem

Kameice se opět mění chutě, masové konzervy jí přestaly chutnat a dnes ráno s chutí zhltla misku štěněčích granulí.

jééééé, my chceme ven !!!!!

(Bakchus - Bélos - Bona Dea)

kluci, kluci s klukama ..... holky, holky s holkama

(Bélos a Bakchus  a  Bona Dea s Bateiou)

kolo, kolo mlýnský .....

(nejlepší je kousat ocásek sourozence)

 

18.02.09

22. den

 

Biás : Rostu jako z vody . Už jsem se dostal na poloviční váhu svých sestřiček . Brášků ne, ti jsou tlustší a už mají přes kilo . Panička nám dnes dala růžového hrocha a žlutého lva. Ne doopravdového, ale na kousání . Mě to moc nezajímá, ale sourozencům se líbí. Alespoň mají co kousat a nechávají na pokoji mě .

Bélos a hroch

Bona a lev

Pohled Lucky

Kluci rostou neuvěřitelnou rychlostí. Mají víc, než měl v tomto věku Achilles. Oba už se přehoupli přes 1 kg !! Holčičky jsou těsně za nimi a Biásek je statečně dohání. Baští, leze, chodí a stále hodně spí, aby nabral chybějící sílu.

Naše velká čtyřka už se hodně pere, zvlášť aktivní je hned po probuzení a po jídle - než všichni znovu usnou . Dostali své první hračky a už si s nimi hrají .

 

19.02.09

23. den

 

Bateia : Stále mě víc a víc zajímá, co je venku mimo pelíšek. Maminka tam chroupe samé dobroty a my jen koukáme přes okraj.  Jednou už se mi podařilo vylézt ven a tak to pilně trénuji a trénuji. Zatím bez úspěchu, ale jednou se mi to znovu podaří . Kluci začínají být stále rvavější a pořád nás s Bonou provokují. To bude bolet, až jim vyrostou  zuby .

Biásek a Bélos

siesta po kojení

 

20.02.09

24. den

 

Bona Dea : sestřičce se dnes podařilo vylézt z pelíšku a maminka jí neuměla dostat zpátky, tak pochodovala po koupelně. Ještě že je tam vyhřívaná podlaha a tak jí nebylo zima . Panička jí pak dala zpátky a ani se moc nedivila. Sestřička Bateia je prostě náš zvědavý všudybýlek

Bateia vedle pelíšku

ostatní se jen divili ...

Pohled Lucky

Bateia je opravdu zvědavka . Správná ženská . Protože nemá tak velké břicho jako její bratři, tak se jí podařilo vylézt z pelechu ven a šla prozkoumávat koupelnu. Bohužel jí to na dlaždičkách dost klouzalo, tak se uvelebila vedle pelíšku a spokojeně spala.

 

21.02.09

25. den

  

Bélos : protože Bateia znovu utekla z pelíšku, tak nás dneska panička dala poprvé do ohrádky. Připravila nám tam noviny na čůrání, chlupatou deku na ležení a další nové hračky. Mě se to moc líbilo, protože to chlupaté bylo moooc příjemné a krásně se mi na tom leželo . Maminka tam za námi chodila a to se mi taky líbilo, protože když jí tam panička zavřela, tak nám nemohla utéct a mohli jsme pořád cucat mlíčko . Panička říkala, že příkrmy ještě nedostaneme, protože maminka má spoustu mlíčka a tak že máme zatím pořád pít od maminky . Na noc se ale budeme vracet do koupelny, protože je tam teplíčko a klid

Taky jsme tu měli návštěvu. Přijela se na nás podívat Katka s Milošem a přivezli nám novou hračku . Fotku ale uvidíte asi až zítra, protože panička využila Katku a fotily nás při druhém odčevení a nám už se pak nechtělo pózovat

bléééééé fuuuuuuuuj

jako první dostala pastu Bona Dea

druhý byl Bélos

třetí dostala ten humus Bateia

čtvrtý byl Bakchus

a poslední dostal Biásek

Pohled Lucky

Štěňátka byla dnes podruhé odčervena. Měli pastu dostat včera, ale protože dnes přijela Katka s Milošem, tak jsem toho využila a počkala jsem jeden den na další ruce na focení . Smečce odčervení nechutná naprosto stejně, jako to nechutnalo Achillovi . Všichni škubali hlavou, snažili se pastu vyplivnout, někomu se to dokonce i povedlo, například Bona vyplivla pastu takhle daleko :

Děkuji tímto Katce i Milošovi za asistenci, bez jejich pomoci by tyto fotky nevznikly . Dále jsme se pokoušeli o první výstavní postoje, ale protože štěňátkům je teprve 3,5 týdne a začaly růst až nyní, tak vypadají jako něco mezi jezevčíkem a basetem, podle toho jak kdo má zrovna veliké bříško. Jediný, kdo je opravdu fotogenický, je Biásek

Takže na další hezké výstavní postoje si budete muset ještě pár týdnů počkat , až štěňátka naberou alespoň trošku výšku a tvary kerních štěňátek .

 

22.02.09

26. den

   

Bakchus : když dokázala už několikrát vylézt z pelíšku Bateia, tak jsme se my ostatní rozhodli že to zkusíme taky a podařilo se nám to . Panička se ráno divila, když přišla do koupelny a smečka štěňátek bruslila po dlaždičkách koupelny - hrozně nám to klouzalo, no . Tak nás vzala a přestěhovala do ohrádky . Máme tam už noviny na čůrání, občas se nám to podaří a teplou podložku na hraní a spinkání. Maminka už s námi není celý den, chodí nás jen občas zkontrolovat, očistit a nakrmit.

Ale i když tu maminka není, tak se nenudíme, ohrádku máme zatím malinkatou a máme tu hračky - i tu novou růžovou chobotnici od Katky, a hlavně ... jsme tu spolu, takže máme pořád co kousat .

smečka v ohrádce

očista Bona Dei : "když vyplazuje jazyk maminka, můžu já taky "

Biásek : "my jsme nevinní !!!!"

Bakchus : "co dělá maminka, umím já taky "

Pohled Lucky

Myslela jsem si, že štěňata zůstanou v koupelně ještě alespoň do svých čtyř týdnů, ale když vylezla z pelíšku a capkala po koupelně, tak je lepší, když budou v ohrádce. Na strany ohrádky jsem jim dala deky, aby byla v co největším teplíčku a zatím i soukromí. Začnou se učit chodit na noviny a zůstávat o samotě. Kamei k nim chodí víceméně už jen na kojení a bude s nimi samozřejmě celou noc.

Aby se dala ohrádka s pěti prcky dobře udržovat a přitom byla štěňátka v teple, mají pod sebou dvě vrstvy lina, pak koupelnovou podložku, přes kterou může případně protéct moč. Cca v jedné třetině mají noviny a na zbytku teplou deku.  Postupem času jim budu ohrádku zvětšovat, ale teď jim stačí malinká (6 polí).

 

23.02.09

27. den

  

Čtyři týdny se štěňaty : Po přestěhování se štěňátka "probudila" k životu a začínají vstřebávat všechno kolem. Zvuky, pachy, ruch, začínají se víc prát a dovádět . Většinu dne stále ještě sice prospí, ale pokud nespí, tak dovádějí a zkoumají všechno kolem . Snaží se už chodit na noviny, jejichž spotřeba nám znatelně stoupla .

Všechna čtyři štěňátka mají přes kilo a Biásek už dosáhl své druhé mety a má 0,5 kg !!! Celkem máme tedy doma 4,9 kg štěňat . Nejvíc svojí hmotnost zvětšila Bateia a to i přesto, že není nejtěžší

Biásek Bona Dea Bateia Bélos Bakchus
porodní váha 113g 136g 119g 166g 165g
váha nyní 502g 1.005g 1.076g 1.177g 1.150g
zvětšení hmotnosti 4,5 x 7,4 x 9 x 7 x 7 x

I když Kamei prcky stále kojí a má mléka dost, tak začneme od zítřka s příkrmy. Přece jen potřeba živin pro pět štěňat je velká a i přesto že jí přidávám vitamíny, tak mám trošku obavy, aby z ní miminka nevytáhla všechny minerály. Zítra tedy naše čtyřka dostane své první štěněčí granule a Biásek ještě týden zůstane na náhražce mateřského mléka. Mléko je do 6ti týdnů věku, takže jeho potřeba živin by měla být zajištěna.

 

24.02.09

28. den

  

Biás : dneska jsou nám čtyři týdny a místo dortu na oslavu našeho "výročí" jsme dostali náš první příkrm . Sestřičky a bratříčkové dostali misku s namočenými granulemi a já, protože jsem výjimečný , jsem měl misku sám pro sebe a dostal jsem mléčnou kaši . Byla moc dobrá, pochutnal jsem si, stejně tak jako si pochutnali moji sourozenci .

první krmení "dravé zvěře"

Bélos, Bona Dea, Bateia a Bakchus

Biásek

Pohled Lucky

Dneska dostala štěňátka své první jídlo . Čtyřka "mamutů" dostala namočené granule, tentokrát zkouším značku Artemis, a Biásek, jako prevenci případných zdravotních komplikací, dostal mléko pro štěňátka. Po konzultacích s odborníky zůstane na tomto jídle ještě týden a až poté začneme opatrně s masíčkem a granulemi.

Všem nové jídlo moc chutnalo, nikdo jej neodmítl. Dnes dostali jen jednou, zítra budou dvě dávky a pokud se neobjeví nezvyklé reakce, tak začneme s krmením 3x denně.

 

25.02.09

29. den

 

Bateia : s tím jídlem je véééliká legrace . Dají se do toho namáčet nožky, rozhazovat to všude kolem. Jen moc nechápu, proč nám to panička strká do pusy ..... ne že by to bylo tak odporné jako ta pasta na odčervení, ale mlíčku se to rozhodně nevyrovná ..... Docela Biáskovi závidím, ten dostává bílé mlíčko. Ale nám panička cpe pořád jen tohle .....

Pohled Lucky

Prckové s jídlem trošku zlobí, zas tak výrazně jim nechutná. Achillovi chutnalo mnohem víc. Myslela jsem ji, že čím víc jich bude, tím spíš se budou motivovat navzájem. Když tak na ně koukám, tak si myslím, že opak je pravdou .. Zatím jídlo berou spíš jako zábavu a nové povyražení, než aby se snažili něco sníst ...

Koupila jsem jim i štěněčí konzervy, ale nechci jim značku měnit tak rychle po sobě, takže ještě nějakou chvíli vydržím. Reakce na změnu stravy nebyla žádná, takže dnes dostali dvě dávky namočených granulí.

 

26.02.09

30. den

 

Bona Dea : dnes máme své první narozeniny . Nikdo nám ale žádný dort nedal a dostali jsme znovu jen granule ... hmmm .... moc se nám to nelíbilo a tak jsme je nejedli. Jen ať se panička zapotí a napraví svojí chybu. My chceme dort !!!

Navíc nám maminka pořád z ohrádky utíká. Panička se divila jak to dělá a nakonec jí přistihla při činu :

nejdřív trošku kalanetiky

pak se musí chytit předníma nožkama ...

a pak už stačí jen seskok plavmo .

Pohled Lucky

Štěňátkům je měsíc !!! Jsou krásná, roztomilá, zlobivá a rozpustilá, přesně tak, jako všechna štěňátka .

Stále víc se dají poznávat jejich budoucí povahy. Největší mazel je Bélos. Stále se chce pusinkovat a vyhledává kontakt člověka. Bakchus je pohodář, zvídavý a nebojácný, rád si hraje. Biásek je naše miminko, i on vyhledává těsný kontakt s člověkem a usne mi klidně i na dlani. Bateia je všetečka. Jako první se vydala na průzkum z obýváku do dalších místností. Bona se zatím nevyhraněná, ale kontakt má ráda. Zatím je spíš taková "nezávislá".

Nicméně na zavolání štěňátka přiběhnou, a k misce s jídlem také. Svá jména zatím neznají, voláme je jako smečku "miminka" ... . Zvykáme je stále víc a víc na mazlení a muchlování, všichni si to užívají a nikomu to není nepříjemné. Spíše naopak. Po jídle usínají v těsném kontaktu člověka, u nohou, u ruky, nebo pokud si k nim lehnu, tak je mám všude kolem těla. Jsou až neuvěřitelně kontaktní. Jsem tomu ráda. Mají velmi příjemné a milé povahy.

 

27.02.09

31. den

 

Bélos : Když nic jiného není, tak ty granule nejsou přece jen tak špatné ... Alespoň já a Bakchus jsme je vzali na milost . Holky sice ještě trošku ohrnují nos, ale už je taky ochutnávají .

Dnes nám panička znovu stříhala drápky, prý abychom neškrábali maminku. Nevím jestli to má nějaký smysl, protože Bona Dee se už prořezaly špičáky a má je jako jehličky. Bakchusovi jsou taky trošku znatelné, ale Bona je má špičatější .

Bakchus má nové hračky moc rád

když umí kalanetiku maminka, tak my jí zvládneme také (Bakchus)

no a já přece nezůstanu pozadu ..... (Bélos)

Pohled Lucky

Tak už nám rostou zoubky . Jako první má špičáky venku Bona Dea. Bakchus je má lehce znatelné, ale ještě nejsou zcela prořízlé. Teď už nám končí období legrace a začne období rozkousaných palců u nohou, rukou a ukousaných špiček nosů .

Štěňátka jsou čím dál tím odvážnější a zkoumají stále širší a širší okolí klece. S jídlem jsem na ně trošku vyzrála. Kamei je u nich jen v noci a přes den jsou prcci sami. Když pustím holky ven na zahradu, tak otevřu štěňátkům klec. Poté prozkoumají okolí a pohrají si s námi, tak dostanou najíst . V té chvíli už mají hlad a tak ani moc neprotestují. Samozřejmě nejvíc chutná Bakchusovi, který dělá opravdu čest svému jménu . Je z něj pěkný bumbrlíček. Bélos nezůstává pozadu . Jen holky se trošku upejpají, ale i ony už granule ochutnaly . Biásek je stále na mlíčku, první příkrm ho čeká po neděli.

 

28.02.09

32. den

  

Bakchus : Biásek si pěkně dovoluje ... dneska se na mě s Bona Deou vrhli a kousali mě. Biásek do ocásku a Bona do předních nožek. Už jim oběma vyrostly zuby, tak to dost bolelo... Ale já jim ukážu, příště zase chytím já je a zmastním jim kožíšky . Nejradši se peru s Bélosem. Je stejně velký jako já a tak je to důstojný soupeř .

Biásek, Bakchus a Bona Dea

Pohled Lucky

Špičáky se už prořezaly všem prckům a tak jejich hrátky již nejsou bezbolestné. Začínají všechno a všechny okusovat - tašky do školy, křeslo, palce u nohou, kalhoty, židle .... deku, prostě všechno, co jim přijde pod zoubky .

 

01.03.09

33. den

  

Pět týdnů se štěńátky : Zítra končí štěňátka pět týdnů svého života . Vyrostla, otevřela se jim očka a ouška, prořezaly první zuby. Jsou neuvěřitelně aktivní. I když stále neznají svá jména, tak na svolávání ke krmení a na volání "miminka" přiběhnou . Mají velmi milé povahy a milují lidi. Už je s nimi velká legrace a zábava. Také už tahají co se dá a stěhují byt - deky, tašky, pelíšky holek, prostě všechno co mohou vzít do tlamičky a odtáhnout na druhý konec bytu .

Kamei si s nimi zatím ještě moc nehraje a nevím jestli kdy bude. Je jiná matka než byla Kenie. Dá se říct, že výchova Kamei je taková "spartánská" . Odrodila, postarala se, odkojila je a teď se starejte ostatní. Už má náladu na rošťárny a také si myslím, že by si ráda odpočinula. Starost o štěňata je přece jen vysilující, zvlášť když byla zvyklá prospat většinu dne a tihle malí nezbedové jí mnoho spánku nedopřejí. V noci jí nechávám se štěňaty v ohrádce, ale přes den má  "volnost" mimo ohrádku a jen občas je nakojí.

Na druhou stranu musím přiznat, že i když se to nezdá, tak na ně stále myslí. Ranní krmení jim chodí vyzvracet do ohrádky . Štěňátka se na nezvyklou potravu vrhají, ale Kamei jim většinu zase sní . Inu .... matka . Věřím, že v přírodě by byla schopná se o ně plně postarat, protože takovéto chování jí diktují dávné pudy divokého psa a hlas přírody. Ať je Kamei jaká chce, tak matka je opravdu dobrá .

 

02.03.09

34. den

  

Biás : Panička mě schválně nedávala na web jak piju mlíčko, protože mi říkala, že piju jako prasátko . Když mě to hroooozně moc chutná a tak bych to nejradši vypil najednou a protože se bojím, aby mi to někdo nevzal, tak je jasné, že si to mlíčko musím držet packama

mňaaaaam

ani kapka na zmar

Pohled Lucky

Biásek má naprostou pravdu . Mlíčko mu moc chutná ale pije ho jako čuník . Už se těším, až přejde na granulky, tak jako jeho sourozenci, protože úklid po jeho jídle je skutečně náročný .

 

03.03.09

35. den

  

Bateia : panička nám dnes byla vyřídit tetovací čísla, prý abychom byli pořádní kerníci jako Achilles . Paní na plemenné knize říkala, že jsme první kerníci v roce 2009 . A navíc je to neuvěřitelné, ale máme čísla hned po našem bratranci Achillovi

Bélos   874

Bona Dea   877
Bakchus   875 Bateia   878
Biás   876  

Dneska jsme také nacvičovali na sborový zpěv a docela nám to šlo ...... vysoké tříčárkové "C" zvládáme docela dobře

A za odměnu jsme dostali od maminky mlíčko . Biásek je tam taky - to je ta malinkatá hlavička, ke které maminka Kameika čichá (maminka nám vlezla do pelíšku, který jsme dostali od tety Jitky - děkujeme, a myslela si, že se na mlíčko nedostaneme .... ale dostali jsme se ).

Pohled Lucky

Je to neuvěřitelné, ale je to tak . Mezi Achillem a našimi "Béčky" se narodilo jen jedno jediné kerní štěňátko. Achilles měl totiž tetovací číslo 872 . Štěňátka půjdou příští týden na očkování a tetování a stejně jako Achilla je nechám rovnou i načipovat.

 

04.03.09

36. den

   

Bona Dea : rozhodla jsem se, že už je načase být krásná a tak pracuji na postavení oušek . Správný kerník má mít přece ouška nahoru, že ? Mě už ouška skoro stoj. Bateia když mě viděla, tak svoje uši taky trošíčku popozvedla . Ale kluci ne, těm je jedno jak vypadají a tak mají uši pořád dole . Jenže my s Bateiou jsme holky a musíme na sebe dbát .

Bona Dea

Bateia

Pohled Lucky

Holčičkám se pomalu ale jistě začínají stavět ouška . Víc postavené je má Bona Dea, ale Bateia je v těsném závěsu . Buřtíkovatým klukům je to jedno a uši jim lítají na všechny strany . Pro změnu na rozdíl od holek dost výrazně mění barvu. Krásné pruhované žíhání zmizelo a jsou překrytí černou štěněčí srstí. Bakchus a Bélos jsou teď rozeznatelní jen podle hlavičky, kterou má Bakchus o pár chlupů tmavší a Bélos víc do hněda . Jsem na jejich barvy opravdu zvědavá .

 

05.03.09

37. den

 

Bélos : jako pravý král musím umět nějakou vznešenou hru . Na golf máme doma málo místa a tak jsem se rozhodl pro kulečník . Než jsem ho našel, tak jsem se pořádně unavil a musel jsem si před prvním premiérovým šťouchem pořádně odpočinout

přemýšlím, přemýšlím ... kde by mohly ty koule být ....

náš kulečníkový král - Bélos

Pohled Lucky

Biáskovi se poněkud přitížilo a tak jsme ho vzali za panem doktorem. Bohužel pro jakékoliv vyšetření je ještě příliš malinkatý. Potřebujeme čas a gramy navíc . Pokud se vše udrží alespoň ve stávajícím stavu, tak máme za 10 dní kontrolu a první odběry a testy. Cílem je, pokud možno, zvýšit jeho hmotnost alespoň na 1 kg, aby vydržel případnou operaci či zákrok. S příkrmy čekáme, mléko které dostává zatím stačí pokrýt veškeré jeho potřeby. Jako doplněk dostává Calopet pastu a Probican na podporu střevní mikroflory.

Nezbývá tedy zatím nic jiného než se snažit, doufat a věřit...

 

06.03.09

38. den

  

Bakchus : Bona je z nás teď nejzajímavější, protože se jí už obě ouška postavila. Vypadá teď jako netopýr . To já svoje uši neřeším ... prostě je na hlavě mám a to je důležité . Mě stále nejvíc baví jídlo a spánek. Jenže maminka nám při jídle už utíká a tak se musíme snažit pít opravdu velice rychle . Ještě že nám jí panička vždycky na noc zavře do ohrádky .

tak takhle si představuji "Fast food" co nevypijeme IHNED, to už nevypijeme vůbec

a po dobrém jídle je čas na vydatný spánek (Bakchus)

Pohled Lucky

Biáskovi je opět lépe. Jeho dočasné problémy způsobila změna mléka, které dostává jako příkrm. Občas jsem mu přidávala mléko již od narození a to značku Royal Canin. Po jeho dobrání jsem dostala čerstvě načatou krabičku mléka značky Gimborn, které mu očividně nesedlo. Díky bleskové pomoci Miloše, Katky a Jarky od Fency jsem znovu přešla na mléko Royal Canin, které se mi u nás nepodařilo nikde koupit. Děkuji jim za velmi rychlou "záchrannou" akci.

Jak jsem obcházela Pet shopy a snažila se koupit vhodné mléko pro Biáska, tak jsem se nestačila divit, jak velké rozmezí ve složení štěněčího mléka je. Například tuky jsou v rozmezí 18 - 40% !!! popel 4 - 7%, vlhkost 3 - 8% a kdybych měla psát o složení minerálů, tak se mi to sem ani nevejde ... Ještě zvláštnější je, že každý výrobce tvrdí, že právě to jeho mléko je pravá náhražka mateřského mléka feny a že je stravitelné na 98-100%. Tak velkému rozmezí skutečně nerozumím, budu muset více studovat a zjišťovat parametry mléka a jeho náhražek.

 

07.03.09

39. den

  

Biásek : zase se cítím lépe . Bříško už mě nebolí a tak mohu v klidu spát, jíst, hrát si a dovádět .

takhle capkám za paničkou

pak jsem si hrál s pavoukem

taky tady dnes byla Jitka a přinesla nám dobrůtku - mňamky kapsičky

Pedigree pro štěňátka - MOOOOC nám chutnaly - díky Jitko !!

a abys viděla jak moc nám to chutnalo, a jak moc jsme ti vděční, tak myslíme,

že lépe jsme ti to už dokázat nemohli .....

Pohled Lucky

Děti jsou pěkní lumpíci . Granulky nechávají nedojedené, ale masíčko z kapsičky jim moooooc chutnalo .

 

08.03.09

40. den

 

Bateia : panička dala mamince takové tričko a my se nemůžeme dostat na mlíčko . Prý už jsme velcí a máme si zvykat na svoje krmení. Když to mlíčko je takové dobroučkéééé

tak takhle teď maminka vypadá

tady jsme s maminkou , to ještě tričko neměla

Biásek se kamarádí s tetou Kenie

Pohled Lucky

Protože se mi sešlo několik reakcí na včerejší fotky, tak bych chtěla všem osvětlit, že hovínková srdíčka jsem opravdu nearanžovala já a nedávala jsem je na web proto, abych někoho pohoršovala nebo "shazovala" celé psaní o štěňatech. Jen mě tyhle jejich výtvory zaujaly, protože jsem nikdy nic podobného neviděla. Navíc se to povedlo třem štěňatům najednou . Je uvidět, že štěňátka mají dobré trávení a jejich bříška snesou bez problémů granule i měkké krmení.

A jejich budoucí majitelé by také mohli mít radost, protože jak je vidět, tak štěňátka jsou prokazatelně bez průjmu .

A když už jsem zabrousila na toto "citlivé" téma, tak je s podivem, že fotka čůrajícího Achilla nikoho nepohoršila, ale tato umělecká díla ano .

Přehled o stolici vlastního psa by měl mít přece každý majitel. Četnost, forma i množství stolice vypovídá hodně o zdravotním stavu psa a způsobu jeho krmení. Pokud přijdete na veterinu s nemocným psem, tak jedna z prvních věcí, na kterou se vás doktor určitě zeptá je, zda má váš miláček průjem .... a nebo ... jak dlouho zácpa trvá. Takže ať se nám to líbí nebo ne, ať chceme nebo nechceme, přehled o vyměšování svého psa by měl mít každý majitel.

A všem koho jsem tím pohoršila se omlouvám, ale opravdu lépe už zdravotní strav štěňátek dokumentovat nemohu .

 

09.03.09

41. den

 

Bona Dea : už dokážeme VÉÉÉÉLKÉÉÉÉ věci . Naučili jsme se lézt na proutěné křeslo, stejně tak, jako se to před pár měsíci naučil Achilles . Nejlépe do jde naší indiánce Bateie, která se pokoušela vylézt i na opěradlo a až úúúplně nahoru ... nepovedlo se jí to a to i přes to, že se chytala zoubkama kde se dalo .

Bateia horolezkyně

naše sluníčko Biásek

Pohled Lucky

Biáskovi změna mléka skutečně neuvěřitelně pomohla. Možná také už začíná dohánět sourozence ve vývoji. Už si hraje, doráží na ně, vrčí !!! a tahá je za uši a ocásky . Spokojeně capká všude za námi a má živý zájem o všechno dění kolem.

 

10.03.09

42. den

 

Bélos : Biásek už je taky pěknej rošťák, zoubky mu vylezly stejně jako mě, má je všechny venku a když kousne, tak je má jako jehličky .... Už začal jíst s námi granule ... škoda, když měl mlíčko, tak jsem rychle utíkal a zkoušel jsem mu ho vypít . Maminka nám už dávat nechce, a tohle bylo taky moc dobroučké . MŃAM

Bona Dea, Bélos a Biásek

Pohled Lucky

Biásek dneska poprvé ochutnal granulky . Ne že bych mu je už dřív nenabízela, ale neměl o ně zájem, dával přednost mléku. Dnes sám přišel k misce a pustil se do jídla se sourozenci .

 

11.03.09

43. den

 

Bakchus : Dneska jsme si tu super zařádili . Panička s námi byla téměř celý den doma a tak jsme měli pořádnou volnost . Zkoušeli jsme všechno, co se dám dostalo pod ruku, šanony, tašky do školy, oblečení, hračky, kazety, boty .... no, všechno . Když panička tu spoušť viděla, tak nejdřív se o ní pokoušely mdloby, pak vzala foťák, všechno to zdokumentovala (prý aby jí to ostatní věřili) a nakonec nás zavřela do ohrádky .

Pohled Lucky

Mám z Biáska velkou radost a začínám doufat a věřit, že všechno bude v pořádku. Dnes opravdu vylezl prvně sám z ohrádky, spokojeně baštil znovu granulky a tváří se velmi vesele. Jistě že ostatní už to dávno umí, ale jsou také dvojnásobní než on . Pro Biáska je to obrovský pokrok .

Štěňata dnes opravdu řádila jak utržená ze řetězu. Fotek mám celkem dost, proberu je a ukážu vám likvidační četu

 

12.03.09

44. den

  

šest týdnů se štěňaty : štěňátka mají za sebou trojí manikúru, pedikúru a trojí odčervení. Stejně jako Achilles i oni považují pastu Banminth za něco neuvěřitelně odporného, a dostat jí do nich se podobá krocení zlé zvěře .

Na rozdíl od Achilla, oni jsou smečka a jako taková taky likvidují vše, co je v jejich dosahu . V rámci socializace mají přístup do celého bytu. Samozřejmě ne celý den a jen pod naším dohledem. Cca 5x denně je vypouštíme tak na hodinku z ohrádky na proběhnutí a prozkoumání okolí. To, co při svých toulkách bytem provádějí, můžete vidět zde

  fotky "nevinných" likvidátorů  

Zvykáme je i na mazlení, které milují a nemohou se ho nabažit,  na druhou stranu jim v rámci možností a jejich chápání zakazujeme nás okusovat . Nejhorší je asi chytání za achilovku, cítit na patě jejich ostré zoubky je skutečně velmi velmi nepříjemné .

Štěňatům už roste štěněčí srst. Bélos a Bakchus budou skutečně žíhaní, Bona Dea bude červená jako babička Que a maminka Kamei, Biásek bude velmi sytě červený a Bateia stříbrná po otci. Všichni nosí ocásek nahoru, mají silné kostry, prořezané zoubky a ouška, která se začínají stavět. Biásek statečně dohání ostatní a věřím, že z něj bude kern jako každý jiný. K jídlu dostávají 4x denně namočené granulky, které baští s velkou chutí.

Vzhledem k naší domácnosti plné dětí a různých dětských "nástrah" se štěňata nebojí ničeho a jsou zvyklá téměř na vše .

Jen používání novin jako toalety se zatím moc nedaří. Jednou ano, jednou ne. Zkrátka, jsou to ještě miminka .

Kamei už dostává mnohem menší dávky jídla než před třemi týdny ale její roztažený žaludek jí velí sníst cokoliv, na co přijde . Je to tedy tak trochu hra kdo z koho, když stojí u prázdné misky a žebrá a žebrá .

Cecíky už nemá tak nalité jako dřív, štěňata pijí tak 2x denně, častěji k nim Kamei nepouštím. Většinou jen ráno a večer. Vždy se na ní vrhnou, mám pocit, že jí vycucnou celou, ale protože už mají zoubky jako jehličky, tak to Kameiku asi bolí a tak se je snaží už odstavovat sama. Většinou jim stejně dá jen cucnout a uteče jim .

fotky z odčervení

Bakchus

Bona Dea

Biás

Bélos

Bateia

 

13.03.09

45. den

 

Biás : už konečně stačím všem svým bráškům a sestřičkám . Dohoním je, ukoušu je do ocásků a vracím jim všechny lumpárny, které mi kdy prováděli

už jsem jí ulovil

hrátky s ponožkou

krmení dravé zvěře

Pohled Lucky

Jsem moc zvědavá na Biáskovo víkendové vyšetření, protože teď je jako kterékoliv jiné štěně. Jen je o chlup menší.

 

14.03.09

46. den

  

Bateia : jůůůůů to byla mňamka ... . Panička nám dala žužlací kostičky a nám to MOOOOOOC chutnalo  . Měli jsme to zlbajznutý raz dva a chtěli jsme ještě, ale panička říkala, že jedna stačí, protože by nás prý bolelo bříško ... No, Biáska možná, ale že by bolelo břicho z jídla Bakchuse ??? O tom silně pochybuji .

Bateia a Bélos

Bona Dea

 

15.03.09

47. den

 

Bona Dea : Bakchus si dnes hrál skoro celý den s příšerným pískacím pavoukem, která pištěl tak hrozně, až mě z toho málem znovu lehly obě uši ... Ach ti kluci ...

 

 

16.03.09

48. den

  

Bélos : musím si stěžovat, dnešek se mi moc nelíbil. Panička nás ráno zavřela do přepravek (mě s Bakchusem do menší a Biáska s holkama do větší) a šupla nás do auta. Nejdřív jsme jeli odvézt děti do školy a pak za panem doktorem. Přišli jsme hned na řadu, ale i tak jsem té přepravky měl plné zuby . Pak nás panička jednoho po druhém vyndávala ven a pan doktor nás nejdříve prohlédl, to ještě celkem šlo .... pak nám klukům hledal varlata, což bylo podle mého názoru velmi nedůstojné !!! A pak to přišlo. Protože jsme prý zdraví a v pořádku, tak jsme nejdříve dostali všichni, až na Biáska, injekci s očkováním - to jsem taky ještě vydržel. Při čipování, které následovalo hned poté jsem s Bakchusem trošku protestoval. Chudák Bakchus, praskla mu kožní cévka a měl půl kožichu od krve ... Alespoň ale pocákal i paničku - dobře jí tak, když nás nechá takhle týrat .

Ale to, co následovalo po tom, to se mi VŮBEC ale VŮBEC nelíbilo. Vlastně se to nelíbilo nikomu z naší smečky. Pan doktor nám zapíchl asi tak milion jehliček do ouška a sestřička to přetřela zelenou pastou, takže teď vypadáme jako klauni . Taky s paničkou stále ještě nemluvím ...... Já jsem král a ne žádný šašek ...

Bélos

Bona Dea

Bateia

Pohled Lucky

Byli jsme dnes na čipování, očkování a tetování u pana doktora. Stejně jako Achilla, nechala jsem i tato štěňátka čipovat i tetovat. Stále si myslím, že při zaběhnutí pejska má číslo v uchu svůj význam . Smečka se chovala velmi způsobně, fenky byly statečnější než pejsci a malý Biásek o mnoho statečnější než mohutný Bélos a Bakchus .

Pan doktor Biáska prohlédl, máme za sebou rentgen a vše je tak jak má být a Biásek je zdravý malinkatý kerníček

Bránice, srdíčko, játra, plíce, vše je v pořádku a na svých místech

Všechna mimča byla pečlivě prohlédnuta. Kluci mají sestouplá varlátka a klinicky jsou všichni v pořádku . Takže ještě pár posledních dní u maminky a jejich rozletu do nových domovů nic nebrání .

 

17.03.09

49. den

 

Bakchus : Ouška už nás nebolí a tak jsme zase řádili jak černá ruka . Panička nám dala novou hračku - krabici od bot i s papírama - to bylo SUPÉÉÉÉÉÉÉR. Pak si s námi hrála i maminka a to se mi taky moc líbilo .

                 přistiženi při činu - Bélos a Biásek                                                 námořnice Bona Dea  

 

sourozenecká bitka o polštář - Bélos a Biásek

 

vyhrál jsem - Bélos

 

hrátky s maminkou - Bakchus a Bateia

 

co je na světě nejsladší ???     ...... spánek nevinných

......ta hlava upadla panence vážně sama ...... Bateia a Bakchus

 

                      to je dobrůtka ........ Biásek                                    ........ a na mě zbyly jen drobky ........... Bateia

Pohled Lucky

Je neuvěřitelné, jak rychle štěňátka rostou a učí se. Už nevypadají jako malé tlusté soudky, ale jako pejsci. Vytáhly se jim nožky, protáhla hlava, staví se jim ouška. Ocásky drží krásně nahoru a projevují neutuchající zájem o všechno kolem sebe. Milují hrátky s maminkou Kamei, a to tím víc, že k nim Kameiku moc nepouštím, protože mají stále velký zájem o její mlíčko . Vzhledem k tomu, že se blíží čas, kdy nás opustí a rozletí se do nových domovů k rodinám, které je budou milovat a kam přinesou radost, lásku a štěstí , tak je potřeba, aby byly už definitivně odstaveni.

 

18.03.09

50. den

 

Biásek : panička si k nám dneska sedla a vyprávěla nám, že se na nás přijedou podívat nějací lidé, kterým se líbím a kteří mě chtějí milovat. Na ostatní sourozence se už nějací lidé podívat byli a ještě nějací přijedou. Nejlepší to má Bakchus, který už téměř od narození ví, kam půjde . Bylo mi z toho trošku smutno, protože já mám paničku moc rád . A tak jsem jí vylezl až pod krk a usnul jsem tam, kde mě nosila aby mě zahřála, když jsem byl ještě slepý a bratříčci mě utiskovali .

a už mi stojí ouška jako Bona Dee

.... tady je mi nejlépe .....

Bona Dea   -   Bateia   -   Biás   -   Bélos   -   Bakchus

Pohled Lucky

Při pohledu na Biáska, o kterého začíná být mezi budoucími majiteli "bitka" , mě napadá Čapkovo "..... když se to narodilo, bylo to takové malé chlupaté nic, do dlaně se to vešlo ....." na Biáska bych to ovšem musela pozměnit "... když to VYROSTLO .... do dlaně se to vešlo ..." . JE malinkatý. Jak je vidět i z fotek, tak čtyřem mamutům se samozřejmě nevyrovná. Možná (a doufám) že později ano, ale teď ještě ne.

I když to pohled na něj svádí, tak jeho budoucí majitelé si budou muset uvědomit, že ač je takhle malinkatý, tak je to pejsek a NE hračka.  Velikostně zatím odpovídá tak štěňátku čivavy nebo jorka a tomu bude muset být všechno přizpůsobeno. Krátké pomalé procházky, žádné schody a seskoky, výrazně větší péče o tlapičky, hlídání aby neprochladl a v neposlední řadě i pozor na dravé ptáky . Ač se to zdá nemožné, tak dravci představují pro štěňata, a to zvlášť na jaře, poměrně velkou hrozbu. Štěňátka jsou malá, lehká a tak jsou velmi snadnou kořistí.

Ač je takhle malý neuvěřitelně roztomilý, tak mu přeji aby vyrostl a dohnal své mamutí sourozence

 

19.03.09

51. den

 

Bateia : dneska ráno padal sníh, ale pak se udělalo hezky a nám sem svítilo sluníčko . V tom teplém slunečním světle se nám krásně spalo a vyhřívalo . To BYLA pohoda

Dobrou noc, štěňátka

... nejmenší postýlka pro nejmenšího kerníka  ...... (Biásek)

"kdopak to vlezl do mojí postýlky ???" (Bakchus)

 

vyhříváme se na sluníčku ..... (Biásek a Bateia)

"krabice je MOJE  " ..... (Bona Dea)

bitka o krabici ........ a jsme zase kamarádi     (Bélos a Bakchus)

 

takhle spíme nejraděj´

Pohled Lucky

Štěňátka zkoumají stále víc a víc a vymýšlí stále nové a nové hlouposti . Po jejich "průletu" bytem zůstává za nimi měsíční krajina . Nádherně to vystihla kamarádka Petra, které jsem si "stěžovala", že naše bydlení se čím dál tím víc začíná podobat vybydleným bytům bezdomovců, a Petra mi poradila ".......když ses vydala na dráhu chovatelky, musíš obětovat pořádek ......" Děkuji moc Péťo , a tak pravím

 ..... pořádku ahoj, štěňátka radujte se !  

 

20.03.09

52. den

 

Bona Dea : Včera jsme se všichni poprali o krabici. Tedy, ani ne tak o tu krabici samotnou, jako spíš o to, KDO v ní bude spát. Já jsem říkala, že jako dáma bych měla mít přednost. Ale to se nelíbilo Batee,  prý je taky dáma .. Bélos zase říkal, že je král a tak patří krabice jemu ... S tím nesouhlasil Bakchus, tak jí zasedl a už se tam nikdo nevešel a Biásek namítal, že to teplíčko se mu taky líbí .

Protože to všechno hašteření a dohadování panička viděla, tak nám dnes zařídila krásnou ubytovnu

nejdřív společná snídaně

a pak pořádná siesta

ze shora : Bateia, Biásek, Bakchus, Bélos a v postýlce spinká Bona Dea

Pohled Lucky

Myslím, že k dnešním fotkám není potřeba dodávat vůbec nic .... snad jen, že štěňata tam nalezla opravdu sama a jsou maximálně spokojena .

 

21.03.09

53. den

  

Bélos : Dneska bylo zase venku kráááásné sluníčko a tak nás panička prvně pustila ven, MOOOOOOOC se mi to líbilo. A myslím, že nejen mě . Vůbec jsme se nebáli a řádili jsme venku jako černá ruka. Holky jsou hubenější a tak se jim podařilo z výběhu utéct a tak s námi panička a děti měli plné ruce práce

další fotky z naší první procházky najdete zde

Pohled Lucky

Štěňátka byla dnes prvně venku. Sluníčko nám přálo, vítr nefoukal a tak jsem zkusila vzít děti ven . Možná si někdo pomyslí, co na tom je, že jsou to "JEN" psi, a měli by být na odchov venku zvyklí .... ALE ... vzhledem k tomu, že moje štěňátka vyrůstají v bytě s námi a jsou  zvyklá na běžné domácí teploty, tak nárazové snížení teploty o cca 10-15 stupňů je podle mě příliš velký teplotní "šok". Navíc máme našeho benjamínka Biáska a tak nemohu riskovat už kvůli němu. Stále ještě není očkovaný a kdyby nastydl, nebo by mu sourozenci něco zavlekli domů, tak zdravotní komplikace pro štěňátko, které má stále ještě méně než 1 kg by mohly být katastrofické.

Snažím se tedy dodržovat maximální možnou ochranu štěňátek a tak procházky venku zůstanou až na nových majitelích. Budeme chodit ven, jen pokud bude příznivé počasí a teploty  nad 10 stupňů.

Štěňátkům se venku líbilo, vůbec se nebála a naopak zkoumala všechno, co jim přišlo pod čumáček . Můžu tedy s jistotou říci, že "reakce na venek" jsou velmi příznivé a bojácná štěňata to tedy rozhodně nejsou, spíš takové malé, zvídavé Kameiky .

 

22.03.09

54. den

 

Bakchus : Sluníčko dnes moc nevylezlo, venku foukalo a tak jsme se zase nudili doma ..... to je nudááááááááááá . Ale zase jsme tu měli návštěvu, přijeli se podívat jedni lidičkové na sestřičku Bona Deu. Říkali, že se jim líbí a tak si jí asi odvezou .... my už nebudeme spolu ??????????

Pohled Lucky

Dnes u nás byli na poznávací návštěvě poslední z budoucích majitelů našich miminek . Pokud si odběr někteří budoucí majitelé nerozmyslí, tak se během několika následujících týdnů štěňátka rozeběhnou do nových domovů . Už teď je mi smutno .

Teď už zbývá jen babička Que, aby zaplnila náš byt svými štěňátky. Uvidíme, jestli se zadaří

 

23.03.09

55. den

  

Biásek : Dneska jsem jel sám s paničkou za panem doktorem . Opět jsem mu olízal celý obličej a pan doktor se na mě smál. Pak ale došel úsměv mě, protože mi sestřička píchla injekci . Prý nějaké očkování, nebo co ... No, moc se mi to nelíbilo, tak jsem se zase radši schoval k paničce do tašky .

Pohled Lucky

Tak konečně je naočkovaný i Biásek . Po konzultaci s panem doktorem jsme se rozhodli pro jemnější a méně invazivní variantu očkovacího schématu. Biásek dostal jen tu nej- nej- základnější očkovací látku "jen" proti psince a parvoviroze. Vzhledem k jeho "malinkosti" budeme i s očkováním postupovat pomaleji, než u jeho sourozenců, z důvodu prevence, před možnými komplikacemi.

Pan doktor  Biáska znovu standardně prohlédl a náš prcek prošel "bez ztráty kytičky" .

 

24.03.09

56. den

 

Bateia : Zase jsme si mohli hrát s maminkou . Sice jí panička pořád dává to šílené tričko, takže nemůžeme pít mlíčko , ale i tak jsme rádi, když je s námi :

nejdřív nám utíkala s hračkou

... pak zkoušela jestli už jsme jedlí

a pak už jsme byli unavení

".... teď ne, ještě nás fotí ...." .....

Bakchus a Bona Dea

Pohled Lucky

Štěňata jsou super . Pořádek v bytě zval dávno za své , štěňata rostou a dozrávají závratnou rychlostí, takže se neustále o něco přetahují, perou, tahají . Prolézají nejneuvěřitelnějšími škvírkami a vlezou všude, oblíbený je mrazák a trouba . Je to úžasné, sednout si a pozorovat je. Jeden něco najde, a už letí bytem sem, za ním ostatní jako "stádo" mamutů, aby tu to lákavé "cosi" sebrali, za chvíli mu to někdo ukradne a letí zase zpátky a ostatní opět za ním. Je s nimi legrace a je to úžasná relaxace.

Je v nich nevinnost, pohoda, bezstarostnost, láska .. prostě  ŽIVOT

 

25.03.09

57. den

 

Bona Dea : protože už brzy se začneme rozcházet, tak nás dnes panička chtěla fotit - prý na památku . Jenže pochytat smečku blech by bylo jednodušší, než naaranžovat nás . Dali jsme jí pěkně zabrat. Nejdřív si myslela, že nás naláká kuřecím masíčkem .... to bylo MŇAM .... MŇAAAAAAAAM ..... dobrůtka

No a pak se naivně domnívala, že nás vyfotí i s maminkou . Jenže my jsme se nejdřív na mamku vrhli, protože ... co kdyby ještě nějaké mlíčko zbylo ?? a fotit jsme se vůbec nechtěli . Panička z nás nejdřív vyrostla, pak i vykvetla, ale ani tak se jí nepovedla lepší fotka než tahle :

Bélos  -  Bakchus  -  Biásek  -  KAMEI  -  Bona Dea  -  Bateia

Pohled Lucky

Opět ... ke slovům Bona Dei nemám co dodat ... na hlavě mi raší sněženky, tulipány, narcisky i ocúny,  ale štelovat štěňata .... je tedy JE DÍLO 

Jak je z fotky vidět, tak ouška stojí zatím jen Bona Dee a Biáskovi. Batee se staví pomalu ale jistě obě najednou a klukům Bélosovi a Bakchusovi se staví jednou oško víc než druhé. Ale oni to doženou všichni .

 

26.03.09

58. den

  

Bélos : dneska nám přišel balíček .... NÁM ..... ŠTĚŇÁTKŮM  . Panička nám objednala obojky, vodítka a pelíšky, abychom prý nešli z domu s "holým zadkem" .....jóóóóóóóóó .. to se jí to říká .... Stejně půjdeme s holým zadkem, protože nás už začala trimovat ... tedy, řeknu vám, znám mnohem příjemnější činnosti ....

Prý že to nebolí .... povídali, že mu hráli .... nic super to není .... První přišel na řadu Bakchus, že prý půjde první pryč, tak musí být fešák .... Já nevím, mě se chlupatej líbil víc ..... . Mě už taky zkoušela trimovat, ale bránil jsem se statečně a tak mám na boku jen takovej malej obdélníček

A abych nezapomněl, uši nám otrimovala všem, prý aby se nám dřív postavily ....

Tak tady jsou naše nové parádní obojky . Já mám modrý, Bona Dea oranžový, Bateia žlutý a Bakchus černý. Biáskovi zatím nepřišel, prý dostane obojek v dalším balíčku .... a já vám to prozradím, bude mít světle modrý .

Modrá je totiž královská barva, proto mám modrý já a naše princátko Biásek. Bateia má žlutý, protože je indiánka a k těm se žlutá prý hodí , Bona Dea je parádnice a tak musela mít oranžový . No a Bakchus byl černoušek, když se narodil a tak dostal černý .

 

sluší nám to, že jo ?

 

ale docela to svědí

Pohled Lucky

Tak ouška už mají vytrimovaná všechna štěňata . Tedy, všechna, která měla uši dole - Bélos, Bateia a Bona Dea. Chlupy na těle jim zatím dost drží, tak zkouším trimovat postupně co se dá . Bélos je celý až na přední nožky. Taky trimem změnil barvu - zesvětlal a zhnědnul .

Mimčům už prorůstá dospělácká srst, takže štěněčí musí co nejdříve dolů. Mají hustou krásnou podsadu a tvrdou kvalitní krycí srst. Jen na ty barvičky jsem zvědavá .

 

27.03.09

59. den

 

Bakchus : jéééééé Bélos se mi včera smál a tak ho večer panička otrimovala taky, prý aby se příště nevytahoval . Smál jsem se mu pod vousy (co mi ještě zbyly) z ohrádky . A panička pěkně prskala, prý jsem byl statečnější a prý jí upadnou si prsty.... no, kdyby jí upadly, tak už by nás netrimovala, že jo ?? Tak já hlasuji pro upadnutí .

Taky musím říct, že už vám píšu naposledy . Zítra jdu totiž do svého nového domova . Je mi z toho smutno a paničce taky , ale zase tam budu mít spoustu psích i člověčích kamarádů, tak jsem na to docela zvědavý . Pokud mi to moje nová panička dovolí, tak vám napíšu, jak se mi tam líbí .

Biásek se ke mě dnes tulil (náš největší a nejmenší kerník )

a taky jsme museli pořádně řádit, když je to tu dnes pro mě naposledy .... a jako vždycky se do toho nejvíc "obula" Bateia :

Pohled Lucky

Bakchus nás zítra opravdu opustí .... Jako první půjde do světa k novým majitelům. Věřím, že se tam bude mít alespoň stejně tak dobře jako u nás . Přeji mu šťastný domov a jeho páníčkům hodně radosti a úspěchů .

 

28.03.09

60. den

   

Dva měsíce se štěňaty : štěňata řádí jak černá ruka . Pořád jsem si myslela, že jsou malinkatá, malinkatá a malinkatá a že takhle "malincí" přece nemohou jít ještě z domu,že je musím opatrovat a pečovat o ně . Ale když se na ně najednou podívám, tak mi připadají najednou nějak velká ... jako by přes noc vyrostla a vyspěla. V posledních cca 10ti dnech udělala najednou obrovský skok. Už to nejsou "moje malá miminka", už jsou to malí pejsci. Jako když se z batolete přes noc stane dítě .

Perou se, tahají se, štěkají a vrčí , všude vlezou a všude se dostanou a jsou neuvěřitelně zvídavá .

Bélos je celá Kameika, minimálně v tom, že se neustále "koupe" v misce na vodu a  učí to už i Bona Deu. To přesně dělala Kamei, když jsem si jí přivezla a cákala vodu s nadšením, daleko a poměrně dlouhou dobu. Jinak je Bélos neuvěřitelný mazel . Nejraději by člověka ulízal k smrti a veškerý kontakt a mazlení a chování si nádherně užívá a neustále vyžaduje. Půjde do rodiny, kde na něj čeká člověčí kluk a těší se na mazlení s pejskem. Bude to určitě fajn, protože větší mazlidlo než Bélose tu opravdu nemám .

Bateia je nepolapitelná a tím pádem téměř neviditelná indiánka, která neustále něco prozkoumává, je někde zalezlá a nachází stále nové a nové, v domácnosti ztracené, věci. Vytahuje je z pod gauče, z po za skříní, z různých "temných" koutů a má ze svých objevů velkou radost . Je neuvěřitelně vytrvalá, aktivní a plná nevyčerpatelné energie. Ostatní již dávno spí a ona stále zkoumá kout, ve kterém ještě nebyla . V novém domově jí čekají velcí psí kamarádi a tak si myslím, že do smečky se svou energií velice dobře zapadne .

Bona Dea je věrná zmenšená kopie Kameiky . Je aktivní, čilá, zvídavá, ráda pošťuchuje ostatní a je to taková malá rošťanda. Bude bydlet v krásném domečku se zahradou a kamarádem dalmatinem - to je přesně to, co se jí bude líbit a vyhovovat . Kamarád na rošťárny a přitom dost velký na to, aby si v případě potřeby dovedl zjednat pořádek, až mu nedá spát . Živě si dokážu představit, jak mu uteče někam na střechu, nebo pod naštípané dříví, kam se za ní nevejde a bude ho lákat za sebou a provokovat . Myslím, že se báječně vyřádí oba dva.

Bakchus je pohodář a miláček . Stále dobře naladěný, ale zároveň se schopností se bránit, pokud ne mu nelíbí chování ostatních. K jídlu má víc než vřelý vztah a jeho noví majitelé ho budou muset poněkud hlídat a krotit . Řekla bych, že na rozdíl od Bona Dei, Bakchus je věrnou kopií Killa. Jsem zvědavá jak doroste. Teď je poměrně robusní, se silnou pevnou kostrou, má širokou hlavu, krásný stop, dobře nasazený a nesený ocásek, rovná záda a neuvěřitelně mnoho pigmentu. Snad to nezakřiknu, když napíšu, že jsem ráda, že bude u chovatelů, kteří s ním budou jezdit i na výstavy. Doufám že dobře doroste a že o něm ještě uslyšíme - jen to nejlepší, samozřejmě . Nebojím se o něj, protože vím, že ve smečce ve které bude, si bude velice dobře umět zjednat pořádek .

Biásek je náš malinký benjamínek. Svůj boj ještě zdaleka nemá za sebou a cesta ke spokojenému životu bude asi ještě dlouhá a plná trní a kamenů ... Jeho výškový handicap je bohužel větší než jsem si dokázala kdy představit a ohledy na něj musí být víc než veliké. Přesto nelituji ničeho co jsem pro něj kdy udělala a rozhodně bych to kdykoliv udělala znovu. Je to moje skutečné miminko. Miluje spaní v blízkosti člověka, je neuvěřitelně kontaktní a umí mluvit svými výrazy v obličeji. Vždy když za mnou přijde, přesně vím co si myslí a co chce . Je milý, nekonfliktní, něžný, přesto se dokáže sourozencům ubránit a ohnat se, když ho zlobí přes míru .  Pokud bude moci odejít do nového domova, tak na něj čekají lidé, kteří se do něj zamilovali stejně tak, jako já. V domácnosti (prozatím) bez dětí, plné lásky,  ohledů a pochopení bude mít přesně to, co pejsek jeho velikosti potřebuje - lásku, pochopení, ohledy a něhu.

Všechna štěňátka jsou krásná a milá a mám je moc ráda. Už teď je mi smutno při pomyšlení že půjdou pryč a naše domácnost bude najednou tichá a uklizená. Ale děti se prostě rozlétají do nových domovů a kdyby tomu tak nebylo, tak ani já nemám svoje milované holky - Kenie, Kamei a Que .

A závěrem ještě poslední fotka s novými obojky a vodítky, jak vám sliboval Bélos  :

 

tohle nikdy nerozmotám

 

Kam zdrhneme teď ???

 

29.03.09

61. den

   

Štěněčí školka : Protože noví majitelé Bakchuse bydlí daleko, tak jsme se domluvili, že spojíme příjemné s užitečným a Bakchuse jim přivezu na výstavu do Viničného. Protože bylo potřeba ohlídat zbývající omladinu a moje holky, tak se toho to, velmi psychicky i fyzicky náročného, úkolu zhostila Jitka . Díky díky díky

Počasí jim všem vyšlo nádherně a tak si všichni mohli do sytosti užívat pobyt venku. Štěňata se prý chovala jako blechy a byla téměř nepolapitelná .... inu, štěňata

 

Biásek s Que

Bona Dea

 

 

Bélos

konečně chvilka klidu

zebra křížená s velbloudem

 

psí školka

odpolední siesta ..... Que a Biásek

 

30.03.09

62. den

 

první trim : dneska jsem štěňata otrimovala, resp. dotrimovala jsem Biáska a otrimovala Bona Deu a Bateiu . Po velkém přemlouvání se nechaly i holky otrimovat. Nejhodnější byl Biásek a nejvíc protestovala asi Bateia .

Holky jsou si neuvěřitelně podobné, mají téměř stejnou červenou barvu. Bateia je o chlup světlejší a má tmavší ocásek . Bélos je jak zebra a Biásek je tmavě hnědý (červený). Všem už krásně prorůstá drsná krycí srst.

už nám stojí ouška Bélos, Bateia, Bona Dea

učíme se norovat    Bélos a Bona Dea

taky to chci zkusit Bateia (ještě před trimem)

 

31.03.09

63. den

  

kerni zahradníky : dnešní odpoledne bylo skutečně nádherné. Sluníčko svítilo, vítr přestal foukat a bylo nádherné jaro. Vzali jsme štěňata ven a ........

Velcí "mistři" objevili bazének a stejně jako jejich maminka do něj skočili a přivítali sluníčko prvním koupáním .

Mokré trio jsme samozřejmě osušili a odnesli domů, aby nenastydlo a tak venku zůstal jen Biásek, který nám pomáhal zahradničit .

nejdříve bylo potřeba vykopat díry pro kytičky a Biásek se pečlivě učil :

měl dobré učitelky - maminku Kamei a tetu Kenie

 

Biásek se taky snažil, ale vykopal díru příliš velkou

pak vybral kytičku, kterou budeme sázet

 

co budeme sázet teď ?

jdu pro další kytičku

kontrola kvality

odpočinek po dobře vykonané práci

 

01.04.09

64. den

   

Dopis od Bakchuse : měla jsem o Bakyho trošku strach, jak zvládl cestování, náročnou a rychlou změnu páníčka. Nyní jsem ale naprosto klidná, protože od "mého cvalíka", který jako první opustil rodné hnízdo přišel následující dopis :

Ahoj mami,

na chvíli mě pustili k počítači, tak Ti píšu... Noc proběhla celkem v klidu, jen s hodinovou přestávkou od dvou do třech hodin, kdy se mi chtělo moc hrát a skotačit s ostatními pejsky a nechápal jsem, že jsou unavení z výstavy a chtějí spát (i moje dvě nové paničky ). Ani jsem nevěděl, že na jednu rozloženou pohovku se může vejít tolik kernů, proto jsem pospíchal nahoru k polštáři, abych zaujal své obvyklé místo a nikdo mi ho nezalehl . Dbám Tvých rad o dobrém vychování a chodím čůrat jen na svůj pelíšek, který jsem si přivezl z Viničné.  Do kolektivu jsem zapadl prý dobře, jen se musím trochu krotit, abych nemusel poslouchat sarkastické poznámky, jestli prý některý z mých předků nebyl lítá saň nebo Gappa . Všichni mě přijali velmi vlídně a chtějí si se mnou hrát, jen jeden (říkají mu Brent) dělá že mně nevidí . O to víc mě to láká a neustále zkouším navázat nějaký kontakt, načež se ke mně Brent otočí zády a tváří se jako by tvrdě spal - dělá ze sebe drsňáka, ale neboj, já se nedám

Největší legrace je s kerní "omladinou" a Reginkou, která mě vzala za svého a neustále mě olizuje, jako bych byl nějaké malé mimino, snad ji to brzo přejde

Mějte se všichni hezky, pozdravuj brášky a sestřičky a já se zase brzy ozvu, stále Tvůj Bakchus

Jak je vidět, Bakchus zapadl do smečky naprosto v pohodě a má se dobře .

vzpomínku na Bakchuse a jeho první slovenskou procházku si můžete prohlédnout zde

 

02.04.09

65. den

 

Bélos je pryč : Včera večer odešel z domova i Bélos ..... zůstaly tady ještě obě holky a Biásek . Už to není ta smečka co bývala. Byt je najednou podivně prázdný a tichý. Jak si člověk zvykne na to, že nemá vstává za koncertu štěněčího pískání, že nemá kam šlápnout, protože všude jsou bobky, loužičky nebo roztahané hračky a že se mu pod nohama neustále míhají ohnivé čáry, které lítají bez rozmyslu sem a tam, tak mu nezvyklý "klid" tří štěňat přijde až nepřirozený

Stejně jako o Bakchuse, tak ani o Bélose nemám strach. Má bohužel rozbitý počítač, tak nemohl napsat, ale jeho nová panička volala, že se má dobře, neplakal a je v pohodě. Okamžitě se prý stal miláčkem všech sousedů a známých. Už byl i na veterině a neuvěřitelnou shodou okolností ho má v péči paní doktora Jitka Drozdová, která má CHS kerníků "z Klče" . I paní doktorce se moc líbil a byla s ním velmi spokojená .

Mám z toho radost a přeji Bélovi i jeho novým páníčkům hodně radosti a lásky .

 

03.04.09

66. den

  

Bona Dea odešla : dnes jsme se rozloučili i s naší červenou kráskou Bona Deou . Děti už se rozprchávají do nových domovů. Stejně jako předevčírem Bélos, tak dnes odešla i Bona Dea. Přeji jí i novým páníčkům hodně radosti a lásky .

Bona Dea

 

.... kam jde ???

 

04.04.09

67. den

  

Ještě poslední fotky dvou sestřiček :

Bateia a Bona Dea

 

sesterské hrátky

 

05.04.09

68. den

 

Zprávy o Bakchusovi :

......... Jinak už mi udělal v uchu další dírku na naušnici a mamince včera během půlhodinového telefonního rozhovoru zvládl překousat tkaničku na botě na tři stejně dlouhé díly . Je to kluk šikovný

Dnes dopoledne se snažil ulovit naše týdenní kůzlátka........

Mám pocit, že Bakchus pomalu ale jistě začíná ovládat celou domácnost v Mouchnicích . A tak jim přeji pevné nervy a notnou dávku trpělivosti .

 

06.04.09

69. den

  

Nové zprávy od Bélose :

Mám se dobře a je mi fajn .  Všichni mě milují a já mám super kamaráda .

 

07.04.09

70. den

  

Bateia odchází: A dnes odchází do nového domova i Bateia . Po odchodu Bona Dei se z ní stalo neuvěřitelné šídlo, které není možné vyfotit jinak, než v klidu .

Je naprosto stejná, jako její matka Kamei . Neomylně a rychlostí blesku dokáže najít jakoukoliv skulinku v plotě, kudy se dá proklouznout ven, a v běhu je absolutně nepolapitelná. Nové majitele jsem pečlivě varovala, protože dobře vím, o čem tahle živost je. Mám doma Kamei .

skok ze záhonku

 

otočka ve výskoku

babička Que, Bateia a maminka Kamei

s maminkou Kameikou

 

08.04.09

71. den

  

Biásek nám tu zůstal sám .

Bohužel se osud rozhodl nás znovu zkoušet a připravil Biáskovi další zkoušky. Protože klasická medicína nedokázala dosud odhalit příčinu jeho "velikosti", tak jsem se rozhodla zkusit ještě psího homeopata. Bohužel ani on si rady nevěděl, protože Biásek se chová jako každé jiné normální štěňátko, nemá žádné příznaky ničeho, jen je prostě malinkatý. Nicméně, panu homeopatovi se nezdála na pohmat štítná žláza, tak ta nás odeslal na odběry. Pro zlepšení chuti k jídlu nám doporučil glukopur a pangamin - geniální a jednoduché, až se divím, že nás to nikoho nenapadlo dřív.

Ještě že tak. Můj pan doktor sice štítnou žlázu vyloučil, nicméně se jsme se společnými silami pokusili odebrat Biáskovi krev, udělat rozbor a zkusit něco zjistit. Napíchnout žílu silnou jako tři vlásky je téměř nemožné, ale podařilo se, dokonce jsme získali asi tak 6 kapek krve , což naštěstí na screening stačilo.

Bohužel, nebo naštěstí, doplňte si co chcete, rozbor odhalil, že (pro nás zatím z neznámé příčiny) ledviny nefungují tak, jak by měly . Provedli jsme s panem doktorem ještě i sono a je situace taková, že játra pravděpodobně fungují dobře (jsou normální velikosti i struktury), ale jedna ledvina je pravděpodobně nefunkční a tím pádem se tělíčko (zvlášť takhle malé) zamořuje a tráví samo sebe.

Nemusím asi moc zdůrazňovat, že ledviny jsou životně důležitý orgán a v okamžiku, kdy Biásek má tak asi decku krve a je tak malinký jak je, tak dialýza není bohužel možná. Dostali jsme léky, které jeho situaci sice neléčí, ale vyvazují a odvádí škodliviny z tělíčka ven. Za 10 dní nás čeká kontrola a dle nových výsledků z rozboru nás čeká rozhodnutí CO DÁL .......

Věřte, že chvíle na veterině byly krušné nejen pro moje zlatíčko, ale i pro mě. Rozhodovat o osudu drobečka, které jsem vychovala a kterého miluji je asi ta nejtěžší věc na světě.

Zatím ale nemá žádné bolesti ani příznaky, takže náš boj nevzdáváme a snažíme se vydržet. Nesmí teď žádné maso, mléko, spíš jen piškoty a vodu s glukopurem, případně zeleninu, abychom ledvinám co nejvíce ulehčili. To Biáskovi nevadí, všechno celkem baští a nestěžuje si . Ráda bych zde napsala, že "od věděl proč odmítá maso", ale přišlo by mi to nějak cynické ... pravda je, že maso odmítal tak, že jsem z toho byla až nešťastná. Nechtěl granule, kapsičky, rybu, olejovky, kuřecí ani krůtí. Resp. vždy to ochutnal a na druhé krmení už nejedl. Pravděpodobně sám podvědomě tušil, že to není to pravé ořechové.

Pokud se podaří vyvázat škodliviny a podpořit funkci ledvin, je šance že vše půjde "spravit". Teď je to boj o čas a hodně záleží na Biáskově vůli a síle.

Udělala bych pro něj cokoliv, co by mu mohlo pomoci a bohužel v tomhle cokoliv se skrývá i poslední rozhodnutí, pokud náš boj prohrajeme .

Snažila jsem se zjistit další informace a sehnat mu všechno co se dá a zaúkolovala jsem kamarádku lékárnici. Další léky nám sice nedala, ale máme troje homeopatika, která by mu mohla pomoci. Střídáme je po hodině a doufáme v zázrak. Dáváme :

Arsenicum album - dává se proti otravám a na selhání ledvin (po otravě)

China – takzvaný „lék první pomoci“ na to, aby orgány fungovaly v souladu

Sulphur – lék se širokospektrým záběrem na harmonizaci organismu

Kenie a Que stále na stráži

Kamei s Biáskem

 

moji čtyři miláčci

 

10.04.09

73. den

  

Biásek na zahrádce : slunečné ráno nás vylákalo na zahrádku a tak jsme se pokusili o "umělecké" foto

Včera jsme byli u kamarádky, která nám doporučila homeopatika. Po vizuální stránce byla s Biáskem spokojená. Pravda je, že po silné homeopatické terapii Biásek úplně "rozkvetl", má víc energie, je veselejší a hravější než kdy dřív. Léky stále dáváme po hodině, intervaly zatím neprodlužujeme.

Určitě pomáhají i běžné léky, které dostává a absence masa ve stravě. Má větší chuť k jídlu i k  hrám.

Přesto se bojím propadnout přílišnému optimismu a tak stále čekáme na další kontrolu.

 

12.04.09

75. den

   

Další vyšetření: dnešního dne jsme shodou okolností a naprosto ne mojí vinou byli s Biáskem na dalším neplánovaném vyšetření. Nestalo se nic hrozného, jeho stav se nezhoršil, jen vznikl komunikační šum a byli jsme v podstatě do víru událostí vtaženi.

Biásek má provedené  CT a magnetickou rezonanci celého těla a nové výsledky z krve.

Podle nových výsledků zabraly léky a homeopatika, které Biásek dostává a kritické hodnoty v krvi klesly. Ledviny se znovu ujaly své funkce a tělíčko začalo o své "místo na slunci" znovu bojovat .

Byla nám doporučena a upravena další léčba, máme nové prášky a dietní granulky.

V podstatě jsme se nedozvěděli nic nového, co bychom nevěděli už dříve. Ale máme teď jakousi "jistotu" že Biásek není v současné době ohrožen na životě a že jsme na správné cestě .

Takže jídelníček rozšíříme o granule a budeme doufat, že se vše bude už jen zlepšovat .

hrátky s rajčátkem

 

09.04.09

72. den

 

Bakchus : S velikou lítostí musím oznámit, že náš miláček, tlouštík a pérák Bakchus při dnešní předvelikonoční procházce na zahrádce skotačil a při svém dovádění chytil a spolknul vosu .

I přesto, že s ním jeho majitelé ihned vyrazili k blízkému panu doktorovi, tak pro Bakyho byla ta cesta poslední a příliš dlouhá .

Dostal anafylaktický šok a bohužel zemřel.

Je mi moc a moc líto zdrcených majitelů a jejich celé smečky, které se po Bakym stýská. Věřte, že jsem s vámi .

Pro "prevenci" pro příště jsem se ptala svého pana doktora, zda lze mít doma něco, co by štěňátkům mohlo v takové situaci pomoct. Nejlépe a ihned zabírá Kalcium, které se bohužel píchá ale do žíly, takže nezkušený laik to v domácím prostředí nemá šanci zvládnout.

Je možné mít ovšem doma připravenou injekci s kortikoidy, které je možné píchnout podkožně kamkoliv. Takže už máme doma v lednici jednu připravenou dávku - pro Biáska. Při jeho "velikosti" se vos  a včel opravdu bojím. I v tomto připraveném stavu (natažená dávka do stříkačky s jehlou) vydrží "lék" v použitelném stavu minimálně půl roku (bude-li v chladu) a cena je velmi přijatelná.

Takže máte-li doma neposedné štěně, které chňapá po všem kolem, zahradu plnou včel a nebojíte-li se v případě potřeby píchnout pejskovi injekci, tak můžete navštívit svého veta a mít doma připravenou "rychlou pomoc".

 

20.04.09

83. den

  

Biáskovo druhé očkování : vzhledem k vyšetřením, která se Biáskovi poslední dobou dělala, jsme posunuly termín druhého očkování na dnešní den. Biásek dostal druhou dávku štěňátkovského odlehčeného očkování (zatím stále jen to základní a bez vztekliny) a navrch "za odměnu" dostal ještě druhou injekci s vitamíny.

Tentokrát se vůbec nechoval statečně, plakal jako píchlé prasátko a tvářil se, že mu prdelka minimálně upadne . Doma s námi vůbec nemluvil a dělal hrozně nemocného psa.

Protože bylo hezky a šla jsem s dětmi odpoledne ven, vzali jsme našeho "pacienta" s sebou :

 

09.06.09

134. den

4 měsíce 14 dní

 

Bohužel Biásek, stejně jako jeho bráška Bakchus, neměl dán do vínku dlouhý život, ledviny nakonec vypověděly činnost úplně. Byl ale naše zlatíčko a miláček stále na něj vzpomínáme.

O jeho krátkém, ale doufám že šťastném životě se můžete dočíst zde .... deníček Biáska

 

Jak vše probíhalo :

Kamei hárá "normálně" ne, skrytě jako Kenie a tak bylo poměrně snadné stanovit začátek hárání. Na test progesteronu jsme šli opět k panu doktoru Lázničkovi do Karlína. V 9tém dnu byl progesteron ještě na nízké hranici a tak jsme vyjely krýt na 12-15tý den hárání.

DENÍK TĚHULKY

 
 

1. krytí

  

27.11.08

 

Když jsem se rozhodla Kamei nakrýt, tak jsem byla postavená před velkou a zásadní otázku "KTERÉHO KRYCÍHO PSA SI VYBRAT?"

Vzhledem k tomu, že Kamei má rodokmen francouzsko-belgický, tak bylo rozhodování velmi těžké a ještě o to těžší, že téměř všichni krycí psi v Čechách jsou jí příbuzní. Opravdu jsme s Andreou hledali velmi dlouho a nakonec po dlouhém hledání mi Andrea pomohla vybrat krásného psa Chardas Code Red (Kille)  - děkuji Andreo

Kille je v současné době v Holandsku u své majitelky paní Mieke Jansen a měla jsem veliké štěstí, protože za týden odjíždí do Švédska, kde zůstane pro chov a výstavy na poměrně dlouhou dobu.

Za pomoci všech mých kamarádů a známých a příbuzných jsem se mohla vydat s Kamei na cestu dlouhou cca 800 km za ženichem. Děkuji všem , bez vás bychom to nezvládly .

 

10.-11. den

  

06.-07.12.08

 

Protože jsem netušila kdy bude Kamei přesně hárat, tak měla již dlouhou dobu předem přihlášenou dvoudenní mezinárodní výstavu v rakouském Welsu. Pokud je Kameika opravdu nakrytá, tak je to teprve chvilička a proto jsme se rozhodla vzít jí na cestu s sebou. Kamei má cestování ráda a na výstavách už ví o co jde, tak jsem se nějakých stresů nebála. Na výstavě byla v kleci sama, měla pohodlí a klid. Snažila jsem se jí držet pokud možno stranou všech psů a veřejných venčících ploch, abych eliminovala riziko jakékoliv nákazy.

Poštěstilo se nám a odnesly jsme si sice druhá místa, ale obě za již uznanou rakouskou šampionkou, takže už máme celkem tři rakouské CACA . Měla jsem moc velkou radost. Stačí jeden v příštím roce a pokud se to poštěstí, tak by Kameika byla Rakouskou šampionkou .

 

 

12. den

 

08.12.08

  

1. očkování HERPES

Stejně tak jako Kenie jsem i Kamei nechala na očkovat na Herpes. Po výstavách jsou obě dvě a nerada bych cokoliv zanedbala, nebo ohrozila. Takže injekci máme za sebou, Kameika je zatím v pořádku a tak čekáme dál .

Dnes jsem Kamei také vytrimovala, srst už měla příliš dlouhou a alespoň bude mít na prorostení víc času. Je teď taková nezvykle "holá" , ale sluší jí to.

 

 

18. den

 

14.12.08

 

Kameika začíná být mazlivější a přítulnější než kdy dříve. Dojídá misky, což předtím nikdy nedělala, resp. minimálně 2x týdně nechala misku netknutou.

Jiné změny zatím nepozoruji, ale doufám a doufám .

 

 

24. den

 

20.12.08

 

Protože jsem dneska jela s Achillem na očkování a čipování, tak jsem to zvědavostí nevydržela a vzala jsem Kameiku s sebou . Bohužel musím napsat, že na přísloví "Dočkej času, jako husa klasu" je hodně pravdy. Nebylo dnes vůbec žádné štěňátko vidět jen zvětšené rohy dělohy, což podle pana veterináře může být i bez březosti. Takže musím stejně ještě alespoň týden vydržet .

Asi opravdu bude ještě brzy, protože už druhý den Kamei nedojedla svojí misku. Pokud tedy k oplodnění vajíček došlo později, tak není 24tý den, ale třeba jen 20tý.

Za týden se uvidí a budu mít jistotu.

 

32. den

 

28.12.08

 

Dnes jsme opět zkusily štěstí na ultrazvuku a poštěstilo se . Miminka byla krásně vidět .

Kamei bude maminkou

Byly jsme také na "sváteční" procházce s Katkou, Milošem, Fency a Abygail na Okoři a Kamei (a samozřejmě všem kerníkům) procházka jen prospěla. Kamei ale dál skáče jako kamzík po skalách, dál zdolává srázy a dál lítá jako blázen. Jediná změna, kterou jsem dnes zpozorovala byla nechuť ke koupeli. Přestože jsme šli téměř celou dobu podél potoka, Kameika v něm nesmočila ani drápek - což jí vůbec není podobné, dosud se Kamei koupala žima - nezima, mráz - nemráz. Takže asi už i ona ví, že "se něco mění".

  

Pravda také je, že se stále víc drží v mé blízkosti, a to jak přes den, tak i v noci.

Krmení jsem jí dosud nezměnila, zatím také nic nepřibrala. Po dnešku, po ultrazvuku, jí změním dávky a upravím množství žrádla.

 

38. den

 

03.01.09

 

Kamei se stále cítí dobře a vypadá v pohodě. Má výrazně větší chuť k jídlu a misku s granulemi vymetá závratnou rychlostí, což jí vůbec není podobné. Zvýšila jsem jí dávky a rozdělila do dvou krmení. Bříško už jí roste, hrudník se jí roztahuje. Pro toho kdo jí nezná, tak těhotně nevypadá, protože boky má ještě částečně znatelné. Ale ten kdo mojí hubenou blondýnku znal a viděl i předtím, tak by se určitě zarazil, protože už dávno to není můj štíhlý hubeňourek . Spíš teď vypadá jako kern v blahobytné kondici .

Jsem na ní jako na maminku zvědavá. Ještě jsem si nezvykla, že moje bloncka bude maminka .

Dnes jsme se byli vylítat s kerními kamarády, víc fotek je zde

 

40. den

 

05.01.09

 

Kamei se teď vyhřívá v koupelně na podlaze a chodí se stále víc a víc mazlit. Těhulka moje blonďatá .

míry :

na počátku těhotenství měla Kamei obvod hrudníku 51 cm a bedra 44 cm

teď se již začíná roztahovat a hrudník má 53 cm a bedra 47 cm

 

44. den

 

09.01.09

  

Kamei se stále cítí dobře, granule jí stále chutnají a tak trošku jsem zariskovala a vzala jsem Kameiku na její poslední výstavu před porodem. Chtěla jsem zkusit, zda se nám poštěstí splnit podmínky pro udělení titulu Českého šampiona, aby jej mohla mít štěňátka napsaný již v rodokmenu. Úkol se podařil a Kameika si ocenění zaslouženě přivezla

 

 

48. den

 

13.01.09

  

Kamei je stále víc a víc mazlivější, mám jí neustále vedle sebe. Začínají se jí zvětšovat cecíky, mléčná žláza a přezka. Cítí se ale dobře, venku stále ještě běhá, na gauč si vyskočí sama. Za pár dní nás čeká další očkování na Herpes a kontrolní ultrazvuk.  

míry :

hrudník stále 53 cm

bedra se stále rozšiřují, již máme 50 cm.

Zdá se, že Kamei se rozšiřuje každým dnem

 

51. den

 

16.01.09

  

2. očkování HERPES a kontrolní ultrazvuk. Viděli jsme kostřičky štěňátek, byly nádherně vidět , srdíčka tloukla, tak je snad vše v pořádku.

Granule už nám přestávají chutnat, musím do nich Kamei přidávat rybu nebo je vyměnit za maso. Stejně jako Kenie, tak i Kameika dostává směs masa, vnitřností a zeleniny. Občas rybu nebo vajíčko na přilepšenou.

Začíná spát už na zádech, aby netlačila miminka a štěňátka netlačila jí. Cecíky už má hodně zvětšené a mléčná žláza je povolená a zvětšená.

Ještě tak vydržet 14 dní

 

52. den

 

17.01.09

  

Protože včerejší kontrola u pana doktora dopadla dobře, tak jsem dnes dovolila Kameice, aby si zašla do TOP hotelu Praha pro svůj pohárek za šampiona šampionů. Vzhledem ke svému stavu ale do soutěžního kruhu nenastupovala, jen si vyzvedla pohár a jela zase domů

Teď už ale budeme vytahovat porodní box a připravovat všechno na Kameičinu "velkou chvilku". Kamei, stejně tak jako Kenie před třemi měsíci začíná růst do obřích rozměrů. Když si lehne na zem, tak už je to "kus feny".

míry :

hrudník se rozšiřuje, již na 55 cm, bedra máme 53 cm

 

55. den

 

20.01.09

  

Kameika není tak vybíravá jako byla Kenie. Ráno si dá trošku granulí, k obědu a večeři dostává vařené maso, ledvinky, srdce, mrkev a přílohu, většinou těstoviny, rýži nebo kuskus. Občas pro zpestření dostane i rybu.

Hrudník a bříško se jí stále zvětšuje, stejně tak jako mléčná žláza. Cecíky už skoro tahá po zemi .

Začíná být nerudná a vyžaduje svůj klid. Stále se drží v mojí blízkosti.

I přes Kameičiny velké protesty jsem jí otrimovala hlavu a uši. Tělo jí zatím moc nepouští, tak bude muset počkat .

 

59. den

 

24.01.09

 

Kameika je stále v "těžké pohodě", tak doufám, že jí to vydrží alespoň ještě další 4-5 dní. Neprodýchává, není nervózní,  je klidná, v rámci možností i veselá. Bříško má obrovské, špatně se jí chodí do schodů a na gauč leze jako Achilles (přes křeslo), protože na něj nevyskočí. Moc už nestojí, pokud má na něco čekat, tak jen v leže . V noci spí na boku a nebo čím dál tím častěji na zádech.

Štěňátka se krásně hýbou, jsem na ně už zvědavá.

hrudník se rozšiřuje, již na 58 cm, bedra máme 56 cm

 

61. den

 

26.01.09

 

Kamei si začíná hledat vhodné hnízdo pro štěňátka a naše nabídnuté pelíšky ignoruje (téměř jako každá kernice ). Teď usoudila, že nejlepší pro miminka budou Klárčiny vyhrabané oblečky pro panenky . Začíná být lehce neklidná, resp. hledá vhodnou "porodnici" a tak jsem zvědavá na nejbližší hodiny.

Na rozdíl od Kenie zatím vůbec neprodýchává a je relativně klidná. Spí na boku nebo na zádech, pohyby štěňátek jsou zřetelné, tak zachováváme klid.

Myslím, že do porodu zbývají ještě tak dva až tři dny.

 

62. den

 

27.01.09

 

POROD

Opět budu vypadat jako "chovatelka", která se vyzná ve svých fenách . Nicméně ... přiznám se .

V noci na dnešek Kameika prodýchávala, spala jsem s ní v koupelně. Střídavě ležela u mě na polštáři, střídavě se ke mě tulila a občas šla k sobě do pelíšku. Teplota jí klesla z 37,5 stupně na 36,5 již včera v 17 hodin.

Ráno ale s prodýcháváním přestala, teplota se stále držela na 36,5 stupních. Odvezla jsem děti do školy a službu u ní držela moje maminka. Přes den byla Kameika celkem klidná. Občas zadýchala rychleji, ale spíš spala a odpočívala. 

Protože se stále nic nedělo, měla jsem zato, že stejně jako u Kenie budeme na štěňátka ještě několik hodin nebo spíš dní čekat a tak jsem odjela pro děti a nechala Kamei doma samotnou.

Nicméně, když jsme se po hodině vrátili domů, měla pro nás Kameika VÉÉÉÉLIKÉÉÉÉ překvapení

Kameika sama odrodila, odblanila, očistila tři štěňátka, dvě fenky a pejska . Pupíky byly předpisově zakousnuty na 2 cm a nikde žádný zbytek placenty nebo porodních zbytků. Štěňátka byla spokojená a pila. Po dalších 10 minutách se narodil další pejsek a za dalších 20 minut třetí krásný kluk .

Takže zatím máme pět krásných štěňátek - tři kluky a dvě holčičky

I když jsou někteří váhově mencí, tak se všichni mají čile k světu, jsou spokojení a pijí. Kamei se o ně vzorně stará a čistí je.

Děkuji Kameice, velmi velmi velmi mě překvapila, nečekala jsem to a nikdy bych takovou statečnost do ní neřekla.