R vrh

13. 07. 2023

Domů
Nahoru
Z vrh
Y vrh
X vrh
W vrh
V vrh
U vrh
T vrh
S vrh
R vrh
Q vrh
P vrh
O vrh
N vrh
M vrh
L vrh
K vrh
J vrh
I vrh
CH vrh
H vrh
G vrh
F vrh
E vrh
D vrh
C vrh
B vrh
A vrh
"N" Sparkling Heart´s
"A" Ascon Bohemia
"B" Ascon Bohemia
Proč kerníka
Výběr štěněte
Reference
D - čivy
C - čívy
B - čívy
A1 - čívy
A - čívy

 

R vrh

- těhotenství a miminka den po dni

 

    

 J´Ismena Hoity-Toity Gang               Cadagio The Empire Strikes Back

(Esme)                                          (Ryan)

 

rodokmen štěňátek

 

Od doby, kdy se nám povedl krásný vrh "Ch" a poté, kdy jsem si nechala po Tomáškovi krásnou Esme, měla jsem jasno, jednou zkusím nakrýt Esme Ryanem. Uvidíme, zda se obohacení "Ch" rodokmenu o Tomáškovu krev Zalazarů ukáže jako přínosné .

 

Těhotenský deník je pod deníčkem štěňátka

 

DENÍK ŠTĚŇÁTEK

 
 

NAROZENÍ

21.01.19

  

Jak to tak bývá, člověk míní, příroda mění. Chovatelství nejsou jen krásná tlustá napitá štěňátka a chvíle štěstí. Chov je i o době, kdy se nedaří, o slzách a chvílích trápení ....
Esme si pro porod vybrala den s krvavým zatměním úplňku. Úplněk nám sice přinesl štěňátka, ale krvavé zatmění zamíchalo kartami ....

Jak jsem psala, jely jsme s Esme na kontrolu k panu doktorovi do Poříčí. Pan doktor Esme prohlédl a protože stahy byly jen slabé, rozhodli jsme se pomoci jí oxytocinem. Stahy zesílily a narodili se nám tři zdraví krásní kluci . Po nich následovali další dva, bohužel již mrtví. Ne vždy vychází všechno jak by si člověk přál ...

Zbyli nám tedy tři chlapečci, dva žíhaní, jeden červený. Všichni krásní, životaschopní, hned se přisáli a mohli jsme jet s maminou domů .

první dva broučci hned po porodu

 

22.01.19

2. den

 

Kluci krásně rostou, od noci do rána každý přibral krásných 10g a jen spinkají a baští . Esme se od nich nehne a vzorně se o prcky stará. Z pelíšku nevychází ani na jídlo, takže krmíme v porodnici
Zatím se omlouvám všem zájemcům o štěňátko, dospávali jsme dlouhou bezesnou noc. Emaily rozešlu v následujících hodinách / dnech.

koloběh přírody .... krmící se matka kojí svoje sosáčky

 

23.01.19

3. den 

 

Do dnešního rána mají kluci víc než 30g nahoře, paráda, krásně přibírají . Jakby taky ne, když mají všechno mlíčko jen pro sebe a Esme je opouští pouze na venčení a to jen na tu nejkratší nutnou dobu . Kluci už se vůbec nepodobají těm "nudličkám" po porodu, mají krásně kulatá napitá bříška, roztahují se jim hlavičky, obalují se jim žebra tukem a sílí nožky.
Podle hodin je to pouze 2,5 dne od porodu, a ten rozdíl ve vzhledu je neuvěřitelný . Ta fascinující proměna žížalek v medvíďata mě nepřestane fascinovat .

naši tři mušketýři

 

24.01.19

4. den  

 

Nastává nám trošku okurková sezona, kluci budou zatím jen spát, pít a růst a budeme čekat na základní mety v jejich životech - zdvojnásobení porodní váhy, otevření očíček, první krůčky a hry, první příkrm.
Zatím tedy, aby řeč nestála, můžeme představit jména prcků. Protože to jsou tři kluci a jsou od písmenka "R", tak jména jsou víceméně jasně daná. Bude to Remus, Romulus a Ryan .
Pravda, Ryan sice nepatří do řecké a římské mytologie, ale je to otec štěňat a vhodnější příležitost, než "R" vrh, se už opakovat nebude. Takže k Removi a Romulovi ... bude třetí mušketýr Ryan jr.

Remus, Romulus a Ryan

 

25.01.19

5. den

 

Ještě se vrátím ke jménům kluků, resp. k významu jména Ryan . Když k nám náš velký Ryan přiletěl z Irska, tak přišel již s tímto domácím jménem (nevymýšlela jsem jej já) a dokonce má toto jméno napsané i v PETpasu. Ptala jsem se chovatelky Marie zda má jméno Ryan nějaký význam, ne, že by se mi nelíbilo, ale chtěla jsem vědět víc . A ano, jméno Ryan pochází ze staré keltštiny a znamená "Malý král". Takže náš velký Ryanek je vlastně malý keltský král .

Teď se tedy posune pomyslné žezlo o další generaci a velký Malý král jej předá malému Malému králi . Ještě uvidíme, který ze tří statečných mušketýrů toto jméno ponese, ale pravděpodobně jej získá malý rudovlasý Ir ... tj. náš jediný červenáček .

naše žíhané medvídě

 

26.01.19

6. den

 

Šestý den od porodu, tj. 5,5 dne na světě a kluci přibrali víc jak 80% své porodní váhy (83 - 88 %). Neuvěřitelně rostou . Vlastně nemají nic jiného na práci, než pít, spát a růst, a to všechno jim jde moc dobře . Esme už s nimi neleží celou dobu v pelíšku, ale odchází si odpočinout mimo porodnici. Samozřejmě vždy v blízkosti kluků a vždy na dohled .

večerní očista

 

27.01.19

7. den

  

Dnes můžeme oslavovat, kluci k dnešnímu ránu zdvojnásobili svojí porodní váhu !!!
Však taky Esme baští za čtyři . Denně vaříme kuře (v lidské kvalitě) a dáváme to, na co si Esme zrovna vzpomene . Inu chutě březích, rodících a kojících matek jsou nevyzpytatelné ...

nejlíp se spí u mámy

 

28.01.19

8. den 

 

Kluci sílí a i když zatím ještě nekoukají, už se začínají vydávat na "průzkumné výpravy" po pelíšku . Tedy ... daleko ještě neodlezou, ale i takových 20 cm je pořádně vysílí, že zase padnou za vlast a spí do dalšího krmení .

krásné medvědí hlavičky

 

29.01.19

9. den 

 

Takže k dnešnímu ránu mají kluci nahoře 150% své porodní váhy .... jsou naprosto úžasní . Opravdu neuvěřitelné, jak rychle se mění. Obojek u žíhaného pejska musím povolovat každé dva dny, jak rychle rostou . Už se těším až otevřou očíčka  a začne s nimi být legrace .  

tři mušketýři

 

30.01.19

10. den 

 

Do desátého dne pejsci dvojí váhu téměř ztrojnásobili ... vážně jsou neuvěřitelní . Prostě správní chlapi .... pořádně si nacpat bříško a pak už jen spát a spát a spát ...zas do dalšího krmení . Takže teď už vypadají jako válečci s pidi nožkami a medvědí hlavou . Prostě ... k zulíbání .

odpolední šlofíček

 

31.01.19

11. den 

 

Jedenáctý den života štěňátek . Za tu dobu kluci téměř ztrojnásobili svojí porodní váhu, z malých žížalek se stala krásná tlusťoučká medvíďata, kterým ke štěstí zatím stačí jen máma a její mlíčko. Další metou kluků bude otevření očíček, na které si musíme ještě pár dní počkat .

spinkající štěňátka

 

01.02.19

12. den

  

Tak my o vlku a dnes už kluci koukají . Zatím se nám očka jen rozlepují, kluci zatím začínají vnímat jen světlo a stín. Očka se musí "aklimatizovat" a doostřit a plné vidění nastane až během následujících několika dní. Pak už začnou zkoumat okolí . Ještě chvilku a už se budeme stěhovat do malé ohrádky .

už koukáme

 

02.02.19

13. den 

  

Jak jsem psala, kluci zatím vlastně nevidí, zrak se jim musí zaostřit a očka doladit. Zatím vlastně pořád spí, čas na průzkumy a na hraní teprve přijde .

jasný názor na focení

 

03.02.19

14. den  

 

Zatím pořád spíme, okurková sezona pokračuje . Další metou bude pořádné otevření očí, resp. pravé koukání kolem sebe a postavení se na nožky. Ale na to si ještě chvilku počkáme . Zatím musí kluci jíst, spát a růst.

zpíííííívááááám rááááád a je to na mě doufám znáááááááááát

 

04.02.19

15. den

 

Kluci se začínají hodně pomaličku stavět na přední nožky a rozhlížet se kolem sebe. Zatím jsou to sice jen chviličky mezi spánkem, ale už začínají být vzhůru o pár minutek déle .

to není Romulus ani Remus, ale budoucí kavárenský povaleč

 

05.02.19

16. den  

 

Kluci opravdu neuvěřitelně přibírají, už mají čtyřnásobek své porodní váhy . Když je tak vidím ležet a krmit se u Esme, tak si říkám, jak chudák mamina mohla vloni krmit sedm takových uličníků .
Všichni kluci mají nádherné velké medvědí hlavy, tlusté nožky a bachratá bříška. Je s nimi legrace, protože když se převalí na záda, nejde jim se přetočit se zpátky na bříško, jak jsou kulatí . Vypadají jako želvičky, mrskají nožkami ve vzduchu a když po chvíli zjistí, že snaha je marná, začnou naříkat tak hlasitě, až přiletí Esme, žďuchne do nich čenichem a překulí je zpátky na nožky .

červený medvídek Ryan jr.

 

10.02.19

21. den   

 

Omlouvám se za pár dní bez aktualizací, trošku náročnější období v práci a tím i doma a prostě nezbyl na web čas. Dnes kluky zase vyfotím a vložím aktuální fotky .

Klukům jsou tři týdny a mají dobře, hodně dobře . Rostou a rostou, už mají přes kilo , začínají se stavět na nožky a pokouší se o první opravdové krůčky. Samozřejmě zatím jen na pár centimetrů a na malé chvilky, než zase usnou . Protože Esme zvládá kojení a kluci krásně prospívají, zatím počkáme s příkrmy ještě týden. Zatím není kam spěchat, mateřské mléko je nenahraditelné a pokud Esme zvládá, tak není důvod jim ho upírat .

 

11.02.19

22. den   

  

Když už jsem v prodlení s aktualizací a webem, tak dnes to s fotkami vynahradím . Naše Šípkové Růženky se najednou probudily, začínají zkoumat svět kolem sebe, vnímají zvuky, začínají sami poštěkávat a hlavně .. začínají vnímat jeden druhého a hrát si spolu .

mámo nefoť !!!!                                            víš co si o tom myslím ?

kluci už si začínají hrát

 

19.02.19

30. den    

  

Klukům jsou čtyři týdny pryč, tak přišel čas na další metu - JÍDLO . Takže k obědu bylo místo mlíčka od mámy maso . Nejdřív kluci chvilku koukali trošku nedůvěřivě, ale jak maso ochutnali, změnili názor a pustili se do jídla .
Jak je vidět, masíčko chutnalo .

Hele, kluci, co to je ???                                                Hm ... dobré, dobré

 

23.02.19

34. den     

  

Dnes měli kluci první mazlící návštěvu . Přijeli se podívat první zájemci a tak si štěňátka užívala plné pozornosti. Nejdřív sice kluci chvilku předváděli dokonalé palačinky, ale jak se rozkoukali, začali zkoumat, hrát si, okusovat tkaničky a boty a prostě ...řádit . Ale protože jsou pořád ještě malincí, po chvíli odpadli a spali až do večera .
Těšíme se na další návštěvy

unavené štěňátko

 

26.02.19

37. den  

 

Nechali jsme i "R" kluky přefotit u profi fotografky a tak se teď můžeme pochlubit krásnými fotkami kluků .

Remus, Romulus a Ryan Jr.

 

03.03.19

42. den   

 

Klukům je 6 týdnů, takže ještě týden a je čeká první prohlídka u pana doktora, očkování a čipování. Už z nich budou "velcí chlapi" .
Zatím stále pijí mléko od maminy, i když ... Esme se je snaží už odstavovat, protože mají zoubky jako jehličky a Esme to asi není moc příjemné a tak jim místo mléka nosí svoje jídlo vč. kostí . Starostlivá maminka . Kluci samozřejmě dostávají příkrmy, zatím je to hovězí maso se zeleninou, ale budeme postupně přidávat i granule, aby byli zvyklí na všechny formy krmení.

A další fotky, tentokrát i s maminkou Esme .

povedená rodinka

 

04.03.19

43. den  

  

A po společných fotkách ukážeme i fotky jednotlivých kluků. Jako první náš červenáček a jmenovec svého otce, Ryan Jr.

naše modelína Ryan Jr.

 

05.03.19

44. den 

 

A další princ, tentokrát první dvojčátko, Romulus .

druhý model ... Romulus

 

06.03.19

45. den  

 

Nu a dnes jak jinak, než druhé dvojče a poslední princ - Remus .

Remus

 

07.03.19

46. den   

 

Kluci rostou velmi rychle, pár dní rozdíl a už se nepodobají těm plyšáčkům z profi fotek . Ouška už stojí všem třem, chlupatí se a barví do černa, už se taky definitivně probudili a řádí jak černá ruka . Vymýšlí hlouposti a lumpárny a když se spojí dohromady, jsou jak trestné komando . Už z nich prostě začínají být krásná a úžasná zlobivá kerňata .
Krásně baští maso s přílohami, jsou nadšení ze sušeného masa a masových kostí a s chutí vítají i suchary .

maso, maso, maso

 

15.03.19

54. den 

 

Dnes měli kluci mazlící návštěvu, od které dostali ten nejkrásnější a nejvděčnější psí dárek - MASO . Děkujeme moc !!!
Kluci byli nadšení nejdřív  mazlením a řáděním a pak se dorazili skelety, že spali, spali a spali .

nejkrásnější psí dárek

a zkus sem strčit ruku !!!!

 

17.03.19

56. den 

 

Dnes jsme jeli na návštěvu k babičce a protože, na rozdíl od nás, má už krásně zelenou zahradu, vzali jsme kluky s sebou, aby si užili zelenou trávu . A jak se můžete podívat, klukům se tam moc líbilo . Nic neřešili, ničeho se nebáli. Babiččinu pudličku proháněli, až se před nimi musela schovat, trošku babičce propleli zahradu a nakonec se tam snažili schovat zbytek kostí do tůjí .
Prostě parta hic

mámo, kde to jsme ??                                 setkání třetího druhu

modelové

utíííííkááááámeeee

běháme a nebo číháme

oběěěěěěěěěěěd !!!

kdo víc odnese, vyhraje

 

18.03.19

57. den  

 

A po dni stráveném na zahradě, den na veterině . Kluci jsou načipovaní, naočkovaní, zkontrolovaní, schválení a pochválení . Všichni mají sestouplá a krásně hmatná varlátka, zkontrolované srdíčko, oči, uši, zuby, srst a prdelku . Vše bez jediné výtky .

 

19.03.19

58. den   

 

Protože jsou kluci uličníci a vejlupkové, tak se na posledních pár dní doma přestěhovali do velké ohrádky. Kdo by to do nich řekl, že se naučí přelézat 50 cm ohrádku . Gauneři . Takže mají zatnutý tipec a smůlu ... z velké ohrádky se snad už nedostanou . Pro změnu ... do velké ohrádky se k nim přišla podívat tetička Isinka, které se asi zastesklo po vlastních štěňátkách a tak si šla hrát s klukama . Myslím, že byli spokojení všichni .

 

22.03.19

61. den  

 

Dnes odjel do nového domova první z kluků - Remus. Nebude daleko, zůstává v Praze, tak doufám, že jej občas uvidíme a že bude dělat nové rodině jen a jen radost .

Remus vyhlíží novou paničku

 

23.03.19

62. den   

 

V sobotu nám odjel i naše modelína, Ryan Jr. Cestuje až do Brna. Také doufám, že jen občas uvidíme, alespoň když se vydáme na nějakou brněnskou výstavu . Hodně štěstí broučku .

poslední  hrátky s maminkou Esme a bráškou Romulem

 

24.03.19

63. den   

 

A dnes odjel poslední mušketýr Romulus až do Šternberka .... šťastnou cestu miláčku, buď hodný a pořádně zlob . Romulus nebude v novém domově sám, bude mít kamarádku ovčandu, tak přeji hodně nových dobrodružství .

šťastnou cestu zlatíčko

 

Jak vše probíhalo :

Esme začala hárat po roce téměř na den přesně. Bylo to trošku o nervy, protože další hárání po štěňátkách vynechala a už jsem začínala pochybovat, jestli ještě někdy vůbec bude hárat. A když tedy konečně a opravdu začala, nechali jsme všechno zkontrolovat, udělat progesteron, stanovit plodné dny a hurá na krytí .

 

DENÍK TĚHULKY

 
 

1. krytí

 

18.11.18

 

Byla jsem zvědavá, jak se Ryanovi bude chtít krýt, protože jeho poslední krytí bylo téměř před pěti lety. Pravda, nejdřív si musel trošku "vzpomenout", ale jak mu všechno došlo, bylo krytí naprosto bez problémů. Esme je dobře krytelná fena, takže to bylo na pohodu .

 

2. krytí

 

19.11.18

 

A protože se pravděpodobně jedná o Ryanovo poslední krytí, resp. s největší pravděpodobností našich fen určitě, nechala jsem naše milence ještě jednou spolu . Opět ukázkové krytí se svázáním 20 minut.

  

7. den

 

25.11.18

 

Esme opět od prvního dne krytí předvádí nejvíc březí fenu na světě .... má neustále hlad, chce se chovat a mazlit, je na sebe opatrná .... to jsem tedy zvědavá, jak mám čekat dalších 18 dní na kontrolní sono .

  

14. den

 

02.12.18

  

Esme začala spát na zádech a odpočívá a odpočívá .... nevím jak vydržím ještě 10 dní do sona

  

21. den

 

09.12.18

 

Esme je čím dál tím mazlivější. Ještě pár dní a konečně můžeme jet na první sono .

  

23. den

 

11.12.18

 

První nedočkavé sono . A je to tu, Esme bude zase maminka . Kuličky vypadají všechny stejně, ale jsou ještě příliš malé, zatím to spíš vypadá na 19. den. Těším se na další sono .

  

25. den

 

13.12.18

  

Druhé kontrolní sono a zatím žádné dobré zprávy, miminka jsou stále malá, uvidíme, zda Esme zabřezla opravdu o pár dní později a nebo zda tentokrát miminka nebudou ....

  

30. den

 

18.12.18

  

Třetí kontrola štěňátek a můžeme si v klidu oddechnout . Miminka jsou všechna stejně velká, krásně rostou a bodejť by nebyla předtím malinkatá, když to vypadá, že se povedla všechna až z druhého krytí, tj. odpovídají 27 dnu březosti. Takže předchozí ultrazvuky zachytily opravdu prvopočátky zahnizďování plodových vajec do děložní sliznice.
Esme i miminka jsou tedy schválená a můžeme se v klidu těšit na další prcky .

  

35. den

 

23.12.18

 

Jsem zvědavá na další počítání štěňátek. Protože jsme chytili opravdu velmi ranou březost počet kuliček se nám trošku mění, ale vypadá to na minimálně čtyři miminka. Tak budeme ještě upřesňovat. Esme už začíná růst bříško a začíná spát na zádech, tak jsem vážně zvědavá, kolik prcků tam schovává .

  

40. den

 

28.12.18

  

Čtvrtá, a letos snad poslední , kontrola miminek. Jsme zkontrolovaní, schválení, rosteme rovnoměrně a dle plánu . Srdíčka všem krásně tlučou a Esme se zakulacuje bříško. Všechna miminka jsou víceméně schovaná pod žebry, tak jsem zvědavá, jak je budeme lákat při porodu ven .
Ještě tři týdny .....

  

43. den

 

31.12.18

  

Silvestrovské bláznovství jsme přežili v pořádku. Esme naštěstí petardy moc neřešila a stres Ruby a rozčílení Týny jí nechávalo chladnou. Ještě že tak, u nás začali pálit před půlnocí a skončili až po druhé hodině ranní ...
Esme to všechno víceméně prospala, bříško jí roste a už vypadá jako soudek. Ač má všude kolem k dispozici pelechy, polštáře a deky, dává teď přednost "rovnání zad" na podlaze .

Esme odpočívá

  

50. den

 

07.01.19

 

Tak už se nám to krátí ... za cca 14 dní bychom měli vidět miminka . Esme baští, spí, odpočívá, lítá po zahradě, prostě ... zatím je to spokojená budoucí maminka . Bříško krásně roste, už vypadá jako melounek .

  

53. den

 

10.01.19

 

Konečně nám napadl sníh a tak sněhovému nadšení propadla i naše budoucí matka . S kulatým bříškem se jí sice špatně běhalo, ale i tak si nenechala ujít řádění ve sněhu .

chlupatá maminka Esme

  

60. den

 

17.01.19

 

Esme kyne jako melounek a bříško opět roste do obřích rozměrů . Hodně teď odpočívá a spí a nabírá síly na péči o štěňátka. Už se nám to opravdu krátí .

naše kulatá Esme 

  

62. den

 

19.01.19

  

Takové krásné datum mohla mít štěňátka v rodokmenech, ale Esme neee a neee ... tak dobře, čekáme zatím dál . Esme zatím baští obrovské dávky jídla (trošku jí to koriguji, protože jinak by byla za chvíli jako Obelix a já bych musela shánět další a další divočáky), hodně odpočívá a když už vstane, tak se sotva valí .

nevím nevím, jestli nám Esme za chvíli nepraskne

  

63. den

 

20.01.19

  

A čekáme dál .... u předchozích březostí bych již byla jako na trní, že štěňátka ještě nejsou, ale u Esme máme posunutý počátek zabřeznutí, takže ač máme 63. den od prvního krytí, tak ve skutečnosti můžeme být na 59. - 60. dnu březosti. Pravda, abych byla upřímná, tak jsem jak na trní, ale Esme je v klidu, chová se normálně a mléko se ještě nespustilo. Tak ještě počkáme a případně se pojedeme zase ukázat do Poříčí za panem doktorem Lázničkou .
Nechci ale Esme zbytečně stresovat, přece jen, fena v tak vysokém stupni březosti by měla mít klid a pohodu .

  

64. den

 

21.01.19

 

Dnes od rána Esme střídavě prodýchávala a střídavě spala, ale stahy žádné. Takže večer jsme opravdu jely do Poříčí. A pan doktor nezklamal. Esme má opravdu bříško nacpané k prasknutí, takže děloha se může jen obtížně stahovat. Nicméně, domluvili jsme se, že zkusíme oxytocin,abychom nemuseli Esme řezat. A jak řekli, tak udělali a po chvíli přemlouvání Esme opravdu začala rodit .